Axura - nauja viltis sergantiesiems Alzheimerio liga ir jų artimiesiems

Šių metų rugsėjo 13 dieną Vilniuje įvyko mokslinė konferencija, kurioje Vokietijos farmacijos kompanija “Merz” pristatė naują vaistą Axura (memantiną), skirtą Alzheimerio ligai gydyti. Spaudos konferencijoje pranešėjai, farmacijos kompanijos “Merz”, meno ir nevyriausybinių organizacijų atstovai pabrėžė, kad mūsų visuomenei trūksta informacijos apie Alzheimerio ir kitas panašias ligas, vadinamas demencija. Todėl apie demenciją buvo kalbama ne tik konferencijos metu. Visuomenės švietimui pasitelktos reklamos priemonės, Vilniaus meno galerijoje “Vartai” atidaryta paroda, primenanti lankytojams, kad nei vieno žmogaus proto galia nėra amžina.
 

Demencija - liūdna realybė daugeliui senyvo amžiaus žmonių


Įvairiame žmogaus amžiuje įgyta pažinimo funkcijų netektis vadinama įgyta silpnaprotyste, arba demencija. Sergant demencija pažeidžiamos šios smegenų žievės funkcijos: atmintis, orientacija, mąstymas, supančios aplinkos suvokimas, skaičiavimo, skaitymo įgūdžiai, kalba, sugebėjimas įgyti naujų įgūdžių. Beveik visada kartu su pažinimo sugebėjimų netekimu pasireiškia ir emocijų, nuotaikos, noro užsiimti tam tikra veikla sutrikimai. Dėl pažinimo funkcijos sutrikimo žmogus praranda anksčiau turėtus gyvenimo įgūdžius: sugebėjimą apsirengti, nusiprausti, pasigaminti maisto, pasirūpinti asmens higiena ir tualetu.
Demencijos priežastys gali būti labai įvairios. 50-70 proc. demencijos atvejų priežastis yra Alzheimerio liga. Sergant šia liga smegenų nervų audinio ląstelėse kaupiasi amiloidu vadinamas baltymas, kuris sutrikdo smegenų pažintines ir kitas funkcijas. Antra pagal dažnumą yra kraujagyslinė demencija - 15-25 proc. atvejų. Šios rūšies demencijos priežastis yra smegenų nervų audinio žuvimas dėl nepakankamo smegenų aprūpinimo krauju. Yra ir daugybė kitų, rečiau pasitaikančių demencijos rūšių: demencija po galvos smegenų traumos, sergant Parkinsono liga, AIDS, epilepsija, Lewy kūnelių demencija ir kt.
Demencija serga apie 10 proc. visų pasaulio gyventojų. Vakarų pasaulyje gausėja senyvo amžiaus žmonių, todėl atitinkamai didėja ir Alzheimerio liga sergančiųjų skaičius bei daugėja su tuo susijusių problemų. Dabar Lietuvos psichikos sveikatos priežiūros įstaigose tik apie 500 pacientų yra diagnozuota Alzheimerio liga. Tai lyg ledkalnio viršūnė - didžioji dalis sergančiųjų nesikreipia į sveikatos specialistus arba liga nėra diagnozuojama.


 

Nuo atminties sutrikimų iki visiškos negalios


Demencijos eiga turi keletą stadijų. Pradžioje susilpnėja trumpalaikė atmintis; žmogus negali prisiminti neseniai buvusių įvykių, kur padėjo savo daiktus ar pinigus. Sergančiajam sunku sutelkti dėmesį ir atlikti įprastą darbą. Deja, jau pačioje ligos pradžioje sergantieji ignoruoja ir neigia savo sutrikimus, sako, kad jų atmintis gera, išsisukinėja nuo nepatogių klausimų. Vėliau šalia atminties, pažinimo sutrikimų prisideda depresija, pacientai tampa nerimastingi, pikti. Nesugebėdami susitvarkyti buityje, surasti savo daiktų, kai kurie ligoniai pradeda kaltinti savo artimuosius, esą jie yra priešiškai nusiteikę, nuolat apvagia. Ligai progresuojant sergantieji pamiršta ir seniai gyvenime buvusius įvykius, nesiorientuoja, kur yra, nebepažįsta artimųjų. Jiems sunku išsakyti savo mintis, nesugeba pavadinti daiktų, kalba tampa iškraipyta. Ligoniai praranda asmens higienos įgūdžius, sugebėjimą pasigaminti maisto, naudotis buitine įranga. Ligos galutinėje stadijoje prasmingas pokalbis su sergančiu žmogumi yra nebeįmanomas: jo kalba tampa visiškai nebesuprantama, ligoniai nebesugeba naudotis valgymo įrankiais, nepažįsta maisto, nebelaiko šlapimo ir išmatų. Jiems reikalinga nuolatinė priežiūra.
 

Demencijos simptomų progresavimą sustabdyti galima


Alzheimerio liga ir kitos kilmės demencijos vargina nemažai senyvo amžiaus žmonių bei jų artimųjų, tačiau visuomenėje yra paplitusi neteisinga nuomonė, kad pažinimo sugebėjimų blogėjimas senatvėje yra neišvengiamas. Senatvė - natūralus procesas, o ne liga. Tikriausiai daugelis iš mūsų pažįsta senyvo amžiaus žmonių, kurie yra darbingi, kuria, aktyviai dalyvauja visuomenės veikloje. Kita neteisinga nuomonė - kad nėra jokių priemonių pažinimo sugebėjimų blogėjimui senatvėje sustabdyti. Daugelis iš mūsų pažįsta senyvo amžiaus žmonių, kuriems sunku prisiminti ir suvokti aplinkoje vykstančius įvykius, atlikti kasdienės namų ruošos darbus. Ar šiems žmonės suteikta tinkama medicinos pagalba? Medicinos specialistai, įvertinę sergančiojo psichikos būklę pokalbio metu, naudodami specialius klausimynus, pasitelkę į pagalbą laboratorinius tyrimus ir sudėtingą medicinos aparatūrą, gali nustatyti demencijos kilmę ir parinkti sergančiajam geriausią pagalbos būdą, patarti artimiesiems, kaip padėti ligoniui gyventi toliau. Lietuvos sveikatos priežiūros įtaigose yra pakankamai specialistų, turinčių Alzheimerio ligos ir kitos kilmės demencijos diagnostikos ir gydymo patirtį. Tai neurologai, psichiatrai ir bendrosios praktikos gydytojai. Naujų vilčių sergantiesiems Alzheimerio liga ir juos prižiūrintiems artimiesiems teikia farmacijos kompanijos “Merz” sukurtas vaistas Axura (memantinas). Tai yra pirmasis vaistas, skirtas ir sunkiai Alzheimerio ligai gydyti.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai