Demencija ir gydymas EGb 761: tikri atvejai su komentarais

Mūsų skaitytojai dažnai teiraujasi, kokia pagalba sergant viena sunkiausių centrinės nervų sistemos ligų - įvairios kilmės demencija, ar yra jos gydymo naujienų? Apie demenciją jau esame nemažai rašę, tačiau apie gydymą EGb 761 (tanakanu) - kol kas mažai, nors pasaulinėje literatūroje gydymas šiuo preparatu jau susilaukė didžiulio dėmesio. Šį kartą savo unikalia patirtimi pasidalijo Vilniaus greitosios pagalbos universitetinės ligoninės vyr. neurologas Laimutis PAČKAUSKAS ir Vilniaus universitetinės vaikų ligoninės gydytoja Virginija JUODELYTĖ.
 

Tikri atvejai


L.P. Norėčiau papasakoti konkretų ligos atvejį. Į mūsų ligoninę vaikai atvežė savo 72 m. tėvą, prieš kelerius metus susirgusį insultu. Po insulto pradėjo drebėti galūnės, jis tapo dirglus, pablogėjo atmintis, niekuo nesidomėjo, sutriko kasdienio gyvenimo įgūdžiai: asmeninė higiena, maitinimasis ir tualetas - buvo aiškių kraujagyslinės demencijos požymių. Keturis mėnesius gydytas tanakanu (standartizuotu ginkmedžio ekstraktu EGb 761). Gydant tanakanu reikšmingai pagerėjo paciento gyvenimo kokybė: jis tapo ramesnis, pagerėjo bendravimo galimybės, atmintis, pradėjo skaityti, pats pasirūpindavo tualetu. Palyginti su pradine, būklė pagerėjo labai stipriai - pacientas išlaikė savarankiškumą, jam mažiau reikėjo globos.
V.J. 20 metų teko atidžiai stebėti ir globoti artimą giminaitę. Ligos pradžioje stiprų atminties pablogėjimą pastebėjo bendradarbiai. Tada pacientė kreipėsi į gydytojus, buvo diagnozuota smegenų kraujagyslių aterosklerozė. Po kompiuterinės tomografijos tyrimo nustatyta Alzheimerio liga. Prieš 10 metų gydytojas neurologas pirmą kartą paskyrė tanakano. Visiškai pasitikėdama šio vaisto paskyrusio gydytojo neurologo profesionalumu ir matydama gerą gydymo tanakanu poveikį, niekada gydymo juo nenutraukiau, nors tuo metu daugelis neurologų neturėjo gydymo tanakanu patirties - Lietuvos spaudoje dar nebuvo pasirodę užsienio mokslininkų darbų, kurių metu nustatyta, kad EGb 761 veiksmingai gydo įvairios kilmės demenciją. Vėliau kiti neurologai ir psichiatrai, kurie gydė mano giminaitę, i rekomenduojamų vaistų pažymėdavo būtinai tęsti gydymą tanakanu. Šiuo metu mano giminaitei 73 m., ji serga iš viso 20 m. Palyginti su kitomis panašaus amžiaus šia liga sergančiomis pacientėmis, mano giminaitė išsiskiria gerai išlikusiais higienos įgūdžiais, inteligentiškumu, mandagumu. Ji rūpinasi savo išvaizda, atpažįsta artimuosius, prisimena dainų melodijas ir žodžius.


 

Komentaras


L.P. Tanakanas - tai standartizuotas ginkmedžio lapų ekstraktas EGb 761, skirtas įvairioms nervų bei kraujagyslių ligoms gydyti: galvos svaigimui, senyvo amžiaus žmonių dėmesio ir atminties sutrikimams, galūnių kraujotakos nepakankamumui. Ginkmedžio lapų ekstraktas kaip vaistas pirmą kartą paminėtas 1505 m., tačiau manoma, kad ligos juo pradėtos gydyti dar seniau.
Pasaulyje yra gaminama nemažai preparatų iš ginkmedžio lapų ekstraktų. Iš kitų ginkmedžio preparatų tanakanas išsiskiria tuo, kad vaisto gamybai vartojamas ginkmedžio lapų ekstraktas (EGb 761) yra standartizuotas. Tai reiškia, kad kiekvienoje tanakano tabletėje yra vienodas veikliųjų medžiagų kiekis. Standartizacija atliekama taikant specialią 18 etapų gamybos technologiją. Ši technologija taip pat leidžia pašalinti alergines reakcijas sukeliančias medžiagas, tokias kaip anakardinė ir ginkgolinė rūgštys. Farmakognozija moko, kad vienas ekstraktas neatitinka kito ekstrakto savybių. EGb 761 ekstrakto gamybos procesas susideda iš daugybės etapų, kurie nėra atkartojami kitos farmacijos kompanijos. Todėl gali būti, kad įvairių ekstraktų sudėtis ir veiksmingumas skiriasi.
Tanakanas pasižymi keleriopu poveikiu nervų bei širdies ir kraujagyslių sistemai: vaistas plečia arterijas, venas ir kapiliarus. Gerėja kraujotaka, ypač gliukozės ir deguonies pasisavinimas kraujotakos nepakankamumo pažeistuose organuose. Jei kraujagyslių tonusas yra sumažėjęs, tanakanas jį padidina. Gydant tanakanu kraujotaka pagerėja ir dėl antiagregacinių tanakano savybių - vaistas slopina kraujo ląstelių (trombocitų, eritrocitų, leukocitų) polinkį sudaryti krešulius. Sergant smegenų kraujotakos sutrikimais, Alzheimerio liga, nervų audinyje susidaro laisvaisiais radikalais vadinamos medžiagos, kurios žaloja ląsteles. Tanakanas neutralizuoja laisvuosius radikalus ir didina ląstelių atsparumą jų poveikiui. Nustatyta, kad didžiausia tanakano koncentracija susidaro atmintį reguliuojančiose smegenų srityse. Tačiau vaistas veikia ir dėmesio koncentracijos, budrumo, miego, emocijų sritis. Tanakanas pagerina senyvo amžiaus pacientų sugebėjimą susidoroti su kasdienio gyvenimo poreikiais. Apsauginis vaisto poveikis aiškinamas jo palankiu poveikiu nervų audinio energijos apykaitai. Tanakanas teigiamai veikia ir galūnių kraujotaką. Klinikinė patirtis rodo, kad nepageidaujamų poveikių vaistas sukelia labai retai. Standartizuoto ginkmedžio ekstrakto EGb 761, iš kurio gaminamas tanakanas, gydomosios savybės ir saugumas įrodyti daugiau kaip 400 tyrimų metu. Tanakanas veiksmingas skiriant jo 3-4 mėnesių kursą. Gydant galima daryti 2 mėnesių pertrauką ir tada vėl tęsti gydymą.
Dėl aktyvinančio vaisto poveikio tanakano paros dozę reikėtų suvartoti iki vakaro.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai