Ponių liga - migrena

Migrena yra viena iš dažniausių neurologinių ligų: ja serga 17,6 proc. vaisingo amžiaus moterų ir 6 proc. vyrų. Moterų migrenos priepuoliams dar būdinga tai, kad jie dažnai susiję su menstruaciniu ciklu. Tokie priepuoliai gali būti sunkesni, ilgesni ir sunkiau gydomi nei su ciklu nesusiję tos pačios pacientės migrenos priepuoliai. Apie migreną kalbamės su Vilniaus universiteto greitosios pagalbos ligoninės ir Širdies chirurgijos centro gydytoju neurologu Aleksandru KIRJAZOVU.
 

[klausimas]Kas yra migrena?[/klausimas]
Tai kankinantis galvos skausmas, kuris sukelia žmogui trumpalaikę negalią. Skausmas dažniausiai būna pulsuojantis, vienpusis, lokalizuojasi kaktoje, tačiau priepuolio metu gali išplisti ir į pakaušį, o įsisenėjusi migrena gali sukelti smarkų visos galvos skausmą. Pagrindinis fenomenas, skiriantis migreną nuo kitų skausmų, yra tai, kad skausmas judant sustiprėja.
[klausimas]Kokie menstruacinės migrenos požymiai?[/klausimas]
Pavadinimas yra susitarimo klausimas. Migrena, kuri įvyksta mėnesinių ciklo metu, anksčiau ir buvo vadinama menstruacine migrena. Bet vėliau MacGregor ir daugelis kitų mokslininkų atliko didelį tyrimą ir nustatė, kad ta migrena, kuri prasideda dvi dienos iki mėnesinių ir trys dienos po jų, yra menstruacinė migrena, o ta, kuri atsiranda nuo savaitės iki trijų dienų prieš mėnesines - premenstruacinė migrena. Dažniausiai ji kartojasi kiekvieną ciklą, o tarp menstruacijų galvos skausmų nebūna.
Iki brendimo berniukams migreninio tipo galvos skausmai netgi dažnesni, vėliau tas santykis išsilygina, o brandos laikotarpiu moterų serga kelis kartus daugiau. Praktikoje menstruacinė migrena nėra dažna - sudaro 10-20 proc. visų moterų migrenų. Statistikos duomenimis, net iki 50-60 proc. reprodukcinio amžiaus moterų turėtų būti ciklinė migrenos forma. Dažniausiai moterys, varginamos tokio negalavimo, į gydytoją taip ir nesikreipia. Tiesiog klaidingai galvojama, kad niekas nebepadės.
[klausimas]Ar ciklinės migrenos simptomai skiriasi nuo “paprastos” migrenos simptomų?[/klausimas]
Ne, jokio skirtumo nėra. Tradiciniai simptomai - galvos skausmas, pykinimas, šviesos baimė, nepakantumas garsams, kartais netgi stiprus vėmimas.
Esminis dalykas, siejantis premenstruacinę ir menstruacinę migrenas - hormoninio ciklo kitimas ir su tuo susijęs estrogenų kiekio sumažėjimas prieš pat mėnesines. Kai estrogenų kiekis nesumažėja, nėra ir ciklinės migrenos. Pvz., besilaukianti kūdikio moteris, kurią paprastai vargina migrena, nėštumo metu jaučiasi geriau, nes tuo metu estrogenų kiekis gana stabilus. Postmenopauzės laikotarpiu hormonų kiekis yra sumažėjęs, bet taip pat stabilus, todėl moters migrena palengvėja.
Įdomu tai, kad ši migrena susijusi su visu priešmenstruaciniu sindromu (PMS): padidėjusiu jautrumu, depresiškumu, apetito padidėjimu, vidurių pūtimu ir įvairiais skausmais. Jie yra siejami su estrogenų kitimu ir todėl pobūdis panašus. Šiuo metu nemanoma, kad PMS ir menstruacinė migrena yra kažkas atskiro - galvojama, kad jie vienas kitą papildo.


[klausimas]Kodėl vienas moteris hormonų ciklo svyravimai veikia, o kitų ne? Ar tai susiję su genetika?[/klausimas]
Paveldo faktorius migrenos ir menstruacinės migrenos tikimybei atsirasti turi nemažą reikšmę. Estrogenų kiekio sumažėjimas yra viena iš paskatinančių grandžių, bet turi būti ir tam tikras defektas būtent tų sistemų, per kurias patofiziologiškai reiškiasi migrena (serotonino, opiatų ir endorfinų apykaitos sutrikimas).
[klausimas]Ar skiriasi ciklinės ir neciklinės migrenos gydymas?[/klausimas]
Skirtumas atsiranda kalbant apie profilaktinį migrenos gydymą, nes abiem atvejais turime skirtingus taikinius. Pirmasis - estrogenų kiekio sumažėjimas. Dažnai galima jį ir padidinti. Kai kurie kontraceptikai yra pagaminti estrogenų pagrindu. Siūloma vartoti nedideles estrogenų dozes keletą dienų prieš menstruacijas. Jie skiriami įvairiais pavidalais - ekstraderminių pleistrų, gelio ir pan. Profilaktiškai galima vartoti ir geriamųjų hormoninių preparatų nedidelėmis dozėmis, bet dažniausiai jie vartojami išoriškai. Tokiu atveju nereikia vartoti klasikinių migrenos profilaktikai skiriamų medikamentų.
Be to, estrogenų koncentracijos sumažėjimas stipriai veikia ir prostaglandinus - padidina jų kiekį. Kitas gydymo variantas - 5 dienas prieš mėnesines vartoti prostaglandinų preparatų. Preparatus parinkti reikia individualiai. Juo labiau kad ir hormoninių preparatų dabar daug. Be to, tenka išgirsti pasiūlymų jais slopinti mėnesines - esą “moteris pirmykštėje bendruomenėje buvo dažniau nėščia”. Gal tai ir juokas, tačiau tenka sutikti, kad hormoninių preparatų reiktų vartoti daugiau, ypač varginant migrenai.
[klausimas]Ar galima gydytis savarankiškai?[/klausimas]
Kai jau žinote, kokia tai liga ir kokios gydymo rekomendacijos - tada taip, nes migrena - ambulatoriškai gydoma liga. Tačiau žmonės dažniausiai elgiasi taip: priepuolio metu gydosi vaistais, kurių tuo metu turi, o vėliau, skausmui praėjus, vėl netinkamai elgiasi bei gyvena.
Viskas priklauso nuo to, kaip žmogus jaučiasi. Jei priepuoliai kartojasi kartą ar du kartus per mėnesį, jis ir nesupranta, kad reikia ieškoti pagalbos. Panašiai yra ir su menstruacine migrena - moterys žino, kad prasidės menstruacijos ir viskas pasikartos. Tačiau kam kentėti, jei galima sau padėti? Žmonės, kuriems migrenos priepuoliai kartojasi dažnai, tampa tam tikra prasme neįgalūs. Jie jaučiasi negerai: niekuomet nesi tikras, kad netikėtai užklupęs galvos skausmas nesugriaus visų planų. Todėl jeigu gyvenimo kokybė pablogėjusi, reiktų būtinai kreiptis į gydytoją. Ypač tiems, kam priepuoliai kartojasi dažnai ar yra pasikeitęs jų pobūdis, kurie išbando daugelį skausmo malšinimo priemonių ir neranda tos, kuri jiems tiktų.
[klausimas]Ar tiesa, kad seksualiai nepatenkintas moteris migrena kamuoja dažniau?[/klausimas]
Tai greičiau su depresija susiję dalykai. Depresija - dažnai kartu su migrena pasireiškiantis fenomenas. Pati migrena sukelia depresiją savo pasikartojimu, varginančia klinika ir negalėjimu nuo jos išsigelbėti. Tai kelia nepasitenkinimą gyvenimo kokybe. Depresija sergantys žmonės yra mažiau aktyvūs seksualiai, nes paprasčiausiai dingsta potraukis. Trumpiau tariant, daugiau pasitenkinimo - mažiau depresijos, mažiau depresijos - mažiau galvos skausmų.
[klausimas]Į ką dar tenka atkreipti dėmesį?[/klausimas]
Migrena turi tendenciją kartotis gana panašiais simptomais. Visuomet sunerimstama, kai pasikeičia migrenos pobūdis ir negalima rasti paaiškinimo. Taip pat tais atvejais, kai vyresniame amžiuje atsiranda anksčiau nebuvęs galvos skausmas, primenantis migreną. Migrena paprastai prasideda paauglystėje ir tokia vargina visus 3 dešimtmečius. Kai ji atsiranda per 40 metų amžiaus žmogui ir nuolat keičiasi jos klinika - tokį žmogų reikia nuodugniai ištirti.
[klausimas]Kas paskatino Jus gilintis į migreną?[/klausimas]
Aš pats dažnai kenčiu dėl migrenos, todėl labai gerai suprantu žmogų, kuris kenčia dėl šio negalavimo. Ar žinojimas padeda nuo jos apsisaugoti? Iš esmės taip. Man žinojimas to, kas man yra migrena, kaip ji užpuola ir ką su ja daryti, labai palengvina gyvenimą. Aš žinau, kaip gyvendamas ir ką darydamas aš patirsiu migrenos priepuolį. Taip ir moterims, varginamoms menstruacinės migrenos: netinkamai elgiantis galima net pasunkinti savo galvos skausmų priepuolius. Jie gali būti stiprūs, jei prieš mėnesines ar jų metu bus daugiau neigiamų faktorių - vynas, stresas, nuovargis, oro kaita, netinkama mityba, miego sutrikimai...

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai