Stiprus kraujas – stiprus organizmas

Dažniausia liga – mažakraujystė

 

Mažakraujystė, arba anemija, – per mažas raudonųjų kraujo kūnelių ir/arba hemoglobino kiekis kraujyje. Dėl to krauju mažiau deguonies pernešama į organizmo audinius, jie ima po truputį „dusti“, kenčia visi organai, o kartu ir svarbiausieji gyvybiniai – smegenys, širdis. Geležies stokos sukelta mažakraujystė – dažniausia šios ligos forma. Ja susergama, kai kraujyje sumažėja specialaus baltymo hemoglobino.

Apytikrė hemoglobino norma: 1–15 m. vaikams – 130 ± 20 g/l, moterims – 140 ± 20 g/l, vyrams – 160 ± 20 g/l.

 

Bėda, kad maždaug pusė sergančiųjų mažakraujyste to net nežino, nes, net ir ligai išsivysčius, jos simptomai nėra labai stiprūs. Tai odos blyškumas, sausumas, greitesnis pulsas. Taip pat mažakraujyste sergantys žmonės greičiau pavargsta, jaučia bendrą silpnumą, greičiau nei įprasta fizinio krūvio metu atsiranda dusulys. Jiems pradeda mirgėti akyse, gali spengti ausyse. Pastebėta, kad anemija sergantys vaikai ramūs, mažiau aktyvūs. O kadangi deguonies „badui“ jautriausios yra smegenys, mažakraujyste sergantis žmogus nuolat nori miego, vaikai prasčiau mokosi. Kai kurie ligoniai praranda apetitą. Kartais sergant mažakraujyste keistai pakinta apetitas, ligonis gali norėti nevalgomų dalykų, pvz., ledo, molio, žemių.

 

Kaip sustiprinti kraują

 

Hemoglobinui formuotis ypač reikalinga geležis. Tačiau iš maisto pasisavinamas tik ribotas jos kiekis. Todėl sirgdami mažakraujyste net valgydami daug geležies turinčio maisto nuo ligos neišsivaduosime, t.y. hemoglobino kiekio kraujyje nepadidinsime. Be to, ne visos geležies formos pasisavinamos vienodai gerai. Pvz., žinoma, kad, vartojant trivalentę geležį, ji skrandyje turi virsti dvivalente forma. O tam reikalingi didesni geležies druskų kiekiai. Jie dirgina skrandį ir gali sukelti šalutinius poveikius – pykinimą, vėmimą, vidurių užkietėjimą ir kt. Todėl efektyviau ir greičiau pakankamą hemoglobino kiekį kraujyje pasiekti padeda geriamieji dvivalentės geležies preparatai, tokie kaip Feroglobin B12.

Be to, preparate yra ir visos kitos hemoglobinui formuotis reikalingos medžiagos. Tai vitaminas B6, kuris reikalingas normaliai baltymų sintezei ir hemoglobino gamybai, vitaminas B12 - svarbus eritrocitų formavimuisi, nervų sistemos funkcijai, energijos gamybai. Taip pat vitaminas C ir varis, kurie lemia geresnį geležies pasisavinimą, bei cinkas, kuris būtinas reikiamai hemoglobino koncentracijai palaikyti.

 

Įrodymai gauti ir Lietuvoje

 

2012 m. Lietuvoje buvo atliktas preparato Feroglobin B12  efektyvumo tyrimas. Jį koordinavo Lietuvos gydytojai. Po 3 mėnesių pailginto veikimo kapsulių vartojimo gautos tokios išvados: preparatas  yra veiksmingas siekiant palaikyti normalų hemoglobino kiekį kraujyje ir gerą savijautą.

Svarbu, kad Feroglobin B12 pailginto veikimo kapsulių turinys atsipalaiduoja ne iš karto, o palaipsniui ir šis procesas vyksta ten, kur tiesiogiai vyksta geležies pasisavinimas – dvylikapirštėje žarnoje.

Kito 3 mėnesių trukmės tyrimo Lietuvoje metu pediatrai stebėjo vaikų būklės pokyčius vartojant Feroglobin B12 sirupą. Tyrimą koordinavo ir vykdė 79 Lietuvos gydytojai. Jame dalyvavo 237 vaikai, jų amžiaus vidurkis – 4,1 metų. Tyrimo išvados analogiškos: preparatas veiksmingas normalizuojant hemoglobino kiekį kraujyje. grafikas

Šios išvados patvirtino anksčiau vykdyto klinikinio tyrimo, kuriame dalyvavo 2–5 metų vaikai (Clinical study Dr.A.Shamsan Al-Maqramy et al. (2002–2004), rezultatus. Rezultatai skelbia, kad po 4 mėnesių Feroglobin B 12 vartojimo smarkiai pagerėjo tyrime dalyvavusių vaikų hemoglobino, svorio, ūgio, apetito rodikliai.

 

Geležies preparatai ypač reikalingi:

 

·         nėštumo ir maitinimo krūtimi laikotarpiu

·         menstruacijų metu

·         sveikstant po ligos ar operacijos

·         vaikystės ar paauglystės metu

·         padidėjus fiziniam aktyvumui

·         vegetarams

 

Geriausiai pasisavinama geležies forma

 

Feroglobin B12 sudėtyje yra tik tiesiogiai organizmo pasisavinama dvivalentė geležis (Fe fumaratas). Taip išvengiama šalutinio geležies poveikio virškinamajai sistemai.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai