Aštriausio vaikų skausmo sukėlėjas – ausų uždegimas

Viena iš pačių dažniausių priežasčių vasarą skubėti pas vaikų gydytoją yra ausų uždegimas. Nors sakoma, kad šiluma kaulų nelaužo, būtent vasarą padažnėja vaikų ausų uždegimo atvejų. Keliasdešimt metų pediatre dirbanti gydytoja Irina Ziuzina yra įsitikinusi, kad būtent šilti orai paskatina nekreipti pakankamai dėmesio į infekcijų tikimybę. Bendras staigus organizmo atvėsimas sukaitus sudaro palankias sąlygas viršutinių kvėpavimo takų infekcijoms vystytis. O jas gana dažnai lydi otitas – vidurinės ausies uždegimas.
 

Įvairių tyrimų duomenys rodo, kad kone visi vaikai perserga ausų uždegimu. Ekspertai tvirtina, kad vidurinės ausies uždegimu serga net 75–90 proc. vaikų. O 30–50 proc. mažylių iki trejų metų amžiaus vidurinės ausies uždegimu perserga po kelis ar net po keliolika kartų.
Naujagimiams infekcijos gali sukelti sunkesnių komplikacijų nei vyresniems vaikams. Be to, jeigu ausų infekcijos prasideda iki 6 mėnesių amžiaus, vaikas gali būti linkęs dažniau nei kiti sirgti otitu.
Tai, kad vaikai dažniau negu suaugusieji serga ausų uždegimais, lemia keletas veiksnių. Vaiko imuninė sistema dar tik vystosi, tik pratinasi kovoti su infekcijomis. Vaikų Eustachijaus vamzdeliai yra platesni ir trumpesni negu suaugusiųjų. Todėl skysčiai sunkiau nuteka net įprastomis sąlygomis. Ausies uždegimą dar greičiau išprovokuoja gleivinės paburkimai, skysčių nutekėjimą blokuojančios gleivės.

 

Imunitetas


Ausų uždegimais dažniau ir serga būtent silpnesnio imuniteto žmonės, ypač – vaikai.
Įdomus faktas: ausų infekcijos tarp krūtimi maitinamų vaikų yra mažiau paplitusios negu tarp maitinamų dirbtinai. Jau nebeabejojama, kad ilgiau žindomas kūdikis įgyja geresnį imunitetą nei dirbtiniu maistu maitinami vaikai. O, kai kurių ekspertų nuomone, motinos pienas pasižymi stipriomis baktericidinėmis savybėmis ir net patekusiems į organizmą mikrobams neleidžia išlikti kūdikio nosiaryklėje.
 

Rizikos veiksniai


Rimti rizikos veiksniai yra vaikų susibūrimas (pvz., darželiuose, ypač kai kolektyve yra sergančių viršutinių kvėpavimo takų ligomis), rūkymas namuose, rūkstanti krosnelė.
Alergija, kai kurie įgimti sindromai taip pat gali skatinti ausų ligas, bet ne tiesiogiai infekcijos sukėlėjus.
Vienas rimčiausių vaikų ausų priešų yra... ausų krapštukai, tiksliau – pernelyg uolus krapštymas. Ausies odelė lengvai pažeidžiama, tad, neatsargiai valant, sudaromos palankios sąlygos infekcijai, o tai gali sukelti išorinį otitą.
 

Profilaktika


Patikimiausias būdas išvengti vaikų ausų uždegimo – sumažinti rizikos veiksnius. Viskas, kas gali sumažinti bakterijų plitimą, sumažina ir ausų infekcijų pavojų. Tad higiena kosint, čiaudint, sloguojant yra ir vaikų ausų uždegimo profilaktika.
Kanadiečių medikų duomenimis, itin efektyvi priemonė yra dažnas rankų plovimas.
Ne tik adenoidai ar iškrypusi nosies pertvara gali sukelti problemų. Egzistuoja dalykai, kurie atrodo savaime aiškūs. Tačiau daugybė vaikų nemoka taisyklingai nusišnypšti nosies – išpūsti vieną šnervę po kitos, todėl gleivės iš nosies pakliūva į vidurinę ausį. Mokykime vaikus naudotis vienkartinėmis nosinėmis. Žaislus nuplaukime karštu muiluotu vandeniu.
Rimta ausų uždegimo prevencija yra tinkamas slogos gydymas. Jei paskirta – atsargiai atsiurbiant gleives ir lašinant vaistus.
 

Priežastys


Nors egzistuoja stereotipinis pasakymas, kad ausų uždegimus sukelia perpūtimas, peršalimas, tačiau tai tėra tik dalis tiesos.
Amerikos pediatrų akademijos ir LOR gydytojų (American Academy of Laura) išvados tvirtina, kad ostito rizika itin padidėja, jei vaikas iki pusės metų amžiaus tris kartus sirgo infekcinėmis ligomis arba jeigu infekcinėmis ligomis sirgo šešis kartus per metus. Pastebima tiesioginė priklausomybė tarp infekcinių ligų ir vidurinės ausies uždegimo.
Iš tikrųjų ausų infekciją sukelia bakterijos (stafilokokai, streptokokai ir kt.) ar virusai (rečiau – grybeliai). Nosiaryklė jungiasi su vidurine ausimi. Patogeniniai mikroorganizmai pro Eustachijaus vamzdelį, jungiantį būgnelio membraną su nosiarykle, patenka į vidurinę ausį, ten dauginasi ir vystosi uždegimas. Paburksta gleivinė, patinsta ir parausta ausies būgnelis.
Tuomet labai daug priklauso nuo imuninės sistemos – kaip ji geba kovoti su bakterijomis ir virusais.
 

Simptomai, diagnostika


Sergant vidurinės ausies uždegimu, kūno temperatūra pakyla iki 38–39º C. Suprastėja klausa, svaigsta galva, ūžia ausyse. Komplikuoto otito, kai perforuoja būgnelis, požymis – iš ausies pasirodžiusios išskyros.
Otitui būdingas stiprus, staiga atsiradęs skausmas. Tačiau stereotipinis įsitikinimas, kad akivaizdžiausias ausų uždegimo požymis yra skausmas, ne visuomet pasitvirtina. Pasitaiko, kad kai kurie vaikai nejaučia didelio diskomforto, todėl ausų uždegimas ne visada nustatomas laiku. Kai kada dominuoja vangumas, pusiausvyros praradimas, tad vaiko negalia nesiejama su ausų uždegimu. Ypač jei vaikas yra peršalęs.
Kartais įtarimą apie sausų uždegimą tesukelia tai, kad vaikas nenori valgyti, sunku kramtyti, ryti, glaudžia ausytę prie šilumos. Ne tik ausies skausmas, bet ir pykinimas, vėmimas yra vidurinės ausies infekcijos simptomai.
Tačiau diagnozuoti otitą, kai pasireiškia tarsi nesusijusi su ausies uždegimu simptomatika – pykinimas, vėmimas, pilvo spazmai (beje, tai yra nulemta inervacijos ypatybių) – ypač problemiška.
Liūdna, kai tėveliai telefonu „nustatinėja“ ausų uždegimus. Gydytojas vertina ausies būgnelio vaizdą ir mobilumą, o būgnelis gali parausti ir nuo didesnio verkimo. Diferencinė, skiriamoji diagnostika ypač svarbi, nes kartais būna sudėtinga „išrūšiuoti“ otito su eksudacija ir viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomus.
Maži vaikai negali nusakyti savo būsenos. Tad išreiškia savaip – kiekvienai mamai suvokiamais signalais. Atsiranda nerimas, blaškymasis. Ausies infekcijos simptomai kūdikiams ir mažiems vaikams gali reikštis karščiavimu, vangumu, vėmimu, viduriavimu. Vaikas lyg ir be priežasties griebiasi už ausytės, Mažylis darosi neįprastai irzlus, verkia, dažnai sutrinka miegas.
Beje, neretai otito požymiai „nurašomi“ dygstantiems dantukams.
Kita vertus, ausies skausmas gali būti iradijuojantis (persiduodantis per nervinius impulsus) kaip kitų peršalimo ligų išraiška (pvz., gali sietis su gerklės skausmu).
 

Gydymas


Pasikartojančių infekcijų prevencijai svarbu yra tinkamas ūmaus uždegimo gydymas.
Yra daugybė liaudiškų priemonių, tačiau dažnai vietoj pagalbos pakenkiama. Labai rizikuojama mėginant skausmą malšinti aspirinu, kuris vaikams gali sukelti pavojingą Reye sindromą. Jeigu skiriamai antibiotikų, būtina juos suvartoti. Antraip išprovokuojamos antibiotikams atsparios infekcijos.
Gydytojo rekomendacija turėtų padėti apsispręsti ir dėl šiltų kompresų. Ūminio ausų uždegimo atveju šiluma, šiltas kompresas malšina skausmą, tačiau pūlingo uždegimo skausmą didina. Beje, kompresas dedamas aplink ausį, jokiu būdu ne ant ausies kaušelio (ant jo dedama sausa vata).
Truputį mažina slėgį, o kartu ir skausmą, sėdima padėtis. Kūno padėtis svarbi ir lašinant vaistų. Rekomenduojama, sulašinus vaistų, keletui minučių paguldyti vaiką skaudama ausimi į viršų, kad vaistai nutekėtų.
Beje, kai sergantis sloga ir nosiaryklės uždegimu vaikas guli ant nugaros, susikaupęs sekretas su mikrobais lengvai patenka į vidurinę ausį ir gali sukelti infekciją.
 

Komplikacijos


JAV mokslininkai remia nacionalinio instituto NIDCD tyrimus įvairiose srityse, susijusiose su vidurinės ausies infekcijų prevencija, diagnostika ir gydymu, nes naujausi tyrimų duomenys pateikia vaikų otito koreliaciją su kalbėjimo vėlavimu ir kitais komunikacijos sutrikimais.
Negydant ūminio ausies uždegimo, jis tampa lėtinis. O ilgai ausyje besikaupiantis eksudatas gali sukelti komplikacijų, deformuojasi būgnelio membrana.
Tačiau, pasirinkus tinkamą profilaktikos ir gydymo taktiką, riziką galima sumažinti.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai