Vyrų šlapimo nelaikymas. Atidėlioti negalima – būtina spręsti

Gyvenimas po 50-ties tik prasideda, tačiau visavertiškai džiaugtis amžiaus teikiamais malonumais neretai sutrukdo sveikatos sutrikimai. Ignoruodami ar sąmoningai slėpdami, anot stipriosios lyties, „gėdingus“ negalavimus „žemiau diržo“, vyrai ne tik leidžia ligai progresuoti, bet ir, siekdami išvengti nepatogių situacijų, pasmerkia save izoliacijai nuo visuomenės. Tačiau, įdėjus pastangų ir laiku kreipiantis į specialistą, yra būdų, galinčių grąžinti pirmykštę gyvenimo kokybę.
 

Įžengus į šeštąją dešimtį, sveikatos sutrikimai gali rimtai pakenkti vyrų gyvenimo kokybei. Pasak gydytojo urologo dr. Ramūno Mickevičiaus, dažniausiai vyrai kenčia dėl šlapinimosi ir lytinių (erektilinė disfunkcija) sutrikimų, psichinės sveikatos, įskaitant emocinę savijautą, taip pat širdies ir kraujagyslių, svorio problemų. Dažniausia galima gauti veiksmingą gydymą ir paramą. Vis dėlto vyrai dažnai delsia kreiptis pagalbos, ypač jei reikalas susijęs su ligomis „žemiau diržo“.
„Savo „šlapią“ problemą ignoravau iki tol, kol tai tapo didele našta. Apleidau ne tik mėgstamą veiklą – miestelio bendruomenės chorą, bet ir ėmiau vengti žmonių. Esu dėkingas žmonai, ji mane, užsispyrėlį, grąžino į gyvenimą, įkalbėjusi kreiptis profesionalios pagalbos. Nemalonios problemos buvo išspręstos per trumpesnį laiką nei mane kankino – pakako vaistų ir nedidelės savikontrolės“, – sako 63 metų p. Leonas.
 

 

„Gėdinga“ problema žemiau diržo – šlapimo nelaikymas


Dažnas vaikščiojimas į tualetą toli gražu nėra įprasta solidaus amžiaus sulaukusio vyriškio gyvenimo dalis. Tokios prasidėjusios problemos gali būti įspėjimas apie rimtesnį negalavimą.
Padidėjusia prostata, arba gerybine prostatos hiperplazija, dažnai skundžiasi vyresni kaip 50 metų vyrai. Senstant prostata didėja, ir gali išsivystyti gerybinė prostatos hiperplazija (GPH). Todėl gali sutrikti apatinių šlapimo takų funkcija ir atsirasti įvairių šlapinimosi sutrikimų.
Gali būti sunku ištuštinti šlapimo pūslę, sunku pradėti ir baigti šlapintis, gali tekti dažniau ir staiga eiti į tualetą (taip pat ir naktį). „Pasireiškus bent vienam iš minėtų simptomų, verta apsilankyti pas gydytoją urologą. Jis atliks keletą tyrimų sutrikimui nustatyti. Tai gali būti gerybinė prostatos hiperplazija, o gal ir kas nors rimčiau – lėtai augantis auglys, kuriam pašalinti nedelsiant gali prireikti operacijos“, – sako gydytojas urologas.
 

Sprendimas yra!


Apatinių šlapimo takų simptomai dažnai turi neigiamos įtakos darbui, santykiams, lytiniam ir socialiniam gyvenimui. Tačiau juos galima įveikti. Gerybinės prostatos hiperplazijos simptomams palengvinti yra įvairių būdų, tokių kaip pratimai dubens dugno raumenims stiprinti. Taip pat – mažos gudrybės, pavyzdžiui, ilgų kelionių automobiliu metu reikėtų vengti kavos, arbatos ir kitų gėrimų, kurių sudėtyje yra kofeino, skatinančio organizmą gaminti daugiau šlapimo. Taip pat vertėtų vartoti mažiau alkoholio, vengti aštraus maisto. Jis gali sudirginti šlapimo pūslę, todėl reikės skubėti į tualetą. Likus valandai ar dviem iki svarbaus susitikimo pradžios reikėtų apriboti skysčius. Numalšinti staigų norą šlapintis taip pat padeda kvėpavimo pratimai ir dėmesio nukreipimas į ką nors kitką. O drėgmės diskomfortą sumažinti padės ir specialiai vyrams sukurtos sugeriamosios higienos priemonės, pavyzdžiui, įklotai.


„Be nesudėtingų, bet veiksmingų treniruočių ir savikontrolės, taip pat yra vaistų, palengvinančių šlapinimąsi ir sulėtinančių prostatos didėjimą, sumažinančių šlapimo pūslės dirglumą. Kai nepadeda gydymas vaistais, chirurginiu būdu galima pašalinti dalį prostatos audinio ir taip palengvinti šlapinimąsi. Beje, apatinių šlapimo takų simptomai ir šlapimo nelaikymas gali atsirasti ir po prostatos vėžio ar gerybinės prostatos hiperplazijos operacinio gydymo“, – teigia gydytojas urologas dr. R. Mickevičius.
 

Atidėti vizito nėra priežasčių


Bet kuriuo atveju, pajutę šlapimo nelaikymo simptomus, neatidėliokite vizito pas urologą dėl to, kad jums gėda ar nepatogu – toks gydytojų darbas, todėl tikrai nieko nenustebinsite. Su šiais sunkumais kasdien susiduria tūkstančiai vyresnių kaip 50 metų vyrų.
Prieš išdrįsdamas praverti gydytojo kabineto duris, pasikalbėkite apie tai su savo partnere, juk moterims taip pat būna šlapimo pūslės rauko silpnumo problemų, tačiau joms negėda apie tai kalbėti. Taip pat galite pasidomėti apie „vyriškus“ sveikatos sutrikimus internete.
Neseniai startavęs lietuviškas tinklalapis www.vyrams50plius.lt skirtas būtent tokių problemų kamuojamiems vyrams ir jų artimiesiems – tai greitas ir diskretiškas būdas gauti reikalingą informaciją.
 

Faktai


• Nuo padidėjusios prostatos kenčia maždaug šeši iš dešimties 60-ies sulaukę vyrai, o, sulaukę 85-erių, – net devyni iš dešimties.
• Europoje 2008 metais diagnozuota daugiau nei 300 000 prostatos vėžio ir gerybinės prostatos hiperplazijos atvejų. Trys ketvirtadaliai pacientų – vyresni kaip 65 metų vyrai.
• 50 proc. 40–70 metų amžiaus vyrų patiria erektilinę disfunkciją. [url="null"url]null[/a]

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai