Ir vėl mano vaikui angina

Kai kurie žmonės yra įsitikinę, kad ėmus perštėti gerklei, nebūtina kreiptis į gydytoją. Išgeri vaistų - ir liga savaime praeina. Bet ar taip yra iš tikrųjų? Gerklės ligos yra labai įvairios. Vienos gali sukelti sunkias komplikacijas, kitos tapti lėtinėmis, pažeisti kitus organus. Neapsirikite, tik gydytojas gali tiksliai nustatyti diagnozę ir paskirti gydymą.
 

Angina - klastinga vaikų gerklės liga


Angina - tai ūminė infekcinė ne tik gerklės, bet ir viso organizmo liga, kai pažeidžiami gomurio migdolai. Ši liga aprašyta dar Hipokrato V-IV a. pr. Kr. Angina, arba ūminis tonzilitas, - “vaikiška” liga, kurios pikas - 5-6 metai. Kūdikėliai ir vyresni nei 50 metų žmonės serga rečiau.
Anginos sukėlėjas - streptokokas, turintis per 70 tipų. Todėl ši liga dažnai kartojasi. Užsikrečiama per orą - visuomeniniame transporte, mokykloje, darbe.
 

Lėtinis tonzilitas


Ryklės šonuose yra dvi gomurinės liaukos, vadinamomis tonzilėmis. Vaikų jos būna didesnės, net iki slyvos dydžio. Jos apsaugo kvėpavimo takus, kad nepatektų kenksmingų medžiagų, bakterijų, dalyvauja stiprinant imunitetą. Kada nesveikos tonzilės negali atlikti šių funkcijų, tuomet pačios tampa infekcijos židiniu. Užtenka peršalti ar nusilpti organizmo imunitetui, ir bakterijos, esančios tonzilių plyšiuose, pradeda dirbti savo darbą. Ūminiu tonzilitu galima užsikrėsti ir nuo šia liga sergančio ligonio. Todėl ligonis turi būti atskirtas nuo sveikų asmenų.
Ūminis tonzilitas būna kelių formų. Lengviausia - katarinė (1 pav.). Pažeidžiama tonzilių gleivinė - paburksta ir parausta. Ligonis negaluoja, šiek tiek pakyla temperatūra, ryjant skauda. Liga praeina per 3-4 dienas.
Sunkesnė pūlinga tonzilitų forma - folikulinė (2 pav.) ir lakūninė. Jomis sergant, ligonio būklė pasunkėja, temperatūra vaikams gali pakilti iki 40oC. Skauda gerklę, krečia šaltis, kankina nemiga, nėra apetito. Tonzilės patinsta, skauda ryjant. Negydant tonzilito, jis gali tapti reumato, inkstų ar širdies ligų priežastimi.


 

Operuoti ar ne?


Prieš dvidešimt metų beveik visiems vaikams buvo operuojama angina. Tai buvo tarsi tam tikra mada. Operacija yra būtina, jei ima skaudėti širdį. Jei vaikas tris ar keturis kartus per metus serga angina, operacija taip pat rekomenduotina. Geriausias laikas - prieš pradedant lankyti mokyklą.
 

Kaip padėti savo vaikui?


Paūmėjus anginai, padėti galima taip:
• Vaikas turėtų gulėti lovoje.
• Duoti daugiau gerti, geriausia - šiltos arbatos.
• Dėti šildomus kompresus ant kaklo.
• Duoti vaikui skausmą malšinančių ir temperatūrą mažinančių vaistų.
• Skalauti gerklę ramunėlių ar medetkų nuoviru.
• Iškviesti gydytoją.
Kartais ligoniai patys nustoja gydęsi, vos nukrenta temperatūra ir pagerėja savijauta. Tačiau tik gydytojas nustatys, kas sukėlė anginą: bakterijos ar virusai. Paskirs tinkamų antibiotikų, kuriuos reikės gerti ne mažiau nei dešimt dienų. Tonzilito negalima gydytis patiems. Ypač dabar madingais čiulpinukais ar aerozoliais. Jeigu liga kartosis dažnai, gydymas nepadės, tuomet gydytojas patars pašalinti tonziles. Paprastai po operacijos ligonį galima išleisti į namus po dienos ar dviejų.
Angina suserga neužsigrūdinę ir iš mažens per šiltai rengiami vaikai. Jie greičiau sukaista ir tuomet greičiau peršąla. Maisto racione turi būti kuo daugiau vaisių, daržovių, vitaminų. Atminkite, kuo vaikas bus labiau užsigrūdinęs, tuo mažiau sirgs!

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai