Klastingosios pūslelės

Retam niekada gyvenime nėra buvę skausmingų pūslyčių apie lūpas. „Nereikia bučiuotis prieš vėją,“ – juokauja žmonės. Jei patikėjote šia liaudies išmintimi, pamąstykite, kodėl tokios pačios pūslytės kartais atsiranda ne tik apie lūpas, bet ir lytinių organų srityje. Juk „ant šieno“ šiais laikais nieko nebevyksta, o plastikiniai langai patikimai apsaugo butus nuo skersvėjų. Palikime ramybėje vėjo išdaigas, o, jei norite išsamiau sužinoti apie lūpų ir lytinių takų pūslelinę, – skaitykite toliau.
 

Herpesas nėštumo metu


Nėštumo metu net ir menka infekcija kelia baimę, gajūs mitai apie slogos sukeltus persileidimus gąsdina. Viena vertus, yra situacijų, kai išties reikia elgtis atsargiau. Taigi esate nėščia, o ant lūpų ėmė dygti skausmingos pūslytės? Pagrindinis beveik visoms su tokia situacija susidūrusioms nėščiosioms iškylantis klausimas – ką daryti ir ar galiu vartoti vaistų? Atsakau: daryti galite tik viena – tepti vos tik niežėti pradėjusią vietą specialiais herpeso virusą veikiančiais tepaliukais (acikloviro). Kuo anksčiau tai pradėsite daryti, tuo mažiau kankinsitės. Žinoma, daugelis mamų jaudinasi ir bijo pakenkti savo vaikeliui tepdamos savo kūną įvairiomis medžiagomis. Be abejo, atsargumas dar niekam nepamaišė, bet acikloviro tepaliukas į sisteminę kraujotaką praktiškai nepatenka, todėl vaikeliui pakenkti negali.
 

Lytinių takų pūslelinė


Dėl lūpų, atrodytų, viskas aišku. Kita vertus, herpeso virusas pūslytes „daigina“ ne tik veido srityje, bet ir lytinių takų gleivinėje arba ant kūno. Nėštumas – ypatinga būklė. Tikriausiai esate pastebėjusi, kad nėštumo metu organizmas kiek mažiau atsparus infekcijai, pavyzdžiui, dažnai kartojasi pienligė. Ne išimtis ir herpeso virusas, nenustebkite, jei lytinių takų gleivinę paveiks būtent jis. Statistikos duomenimis, esant pasikartojančiai herpeso lytinių takų infekcijai, šiuo virusu infekuojama apie 1 proc. dar negimusių kūdikių. Tad lytinių takų herpesas nėra toks nekaltas, ypač jei nėštumo metu pasireiškia pirmą kartą, todėl jį būtina gydyti. Tepaliuku, be abejo, galite pasitepti, bet kreipkitės ir į ginekologą. Jei herpeso infekcija išbujojo prieš pat gimdymą, gydytojai spręs dėl gimdymo cezario pjūvio būdu.
 

Pirmą kartą ir „ten“


Pirmą kartą pasireiškusi genitalinė herpeso infekcija itin pavojinga I ir III nėštumo trimestrais. Nėštumo pradžioje virusas gali sukelti persileidimą, III trimestre pažeidžiami vaisiaus vidaus organai. Net ir po gimdymo paskirtas gydymas ne visada apsaugo mažylį nuo itin nemalonių komplikacijų. Laimei, šios situacijos ištinka itin retai, herpeso virusu pirmą kartą užsikrečiame jau vaikystėje. Kaip žinoma, dėl šiuolaikinio lytinio gyvenimo ypatumų, genitalinį herpeso dažnai sukelia tas pats viruso štamas, kaip ir lūpų srityje pasireiškiančią lūpų pūslelinę.
 

Ar įmanoma išvengti?


Specifinių profilaktikos metodų, deja, nėra. Tačiau kiekvieną situaciją galime daugiau ar mažiau valdyti patys. Jūs niekada neužsikrėsite lytinių takų pūsleline neturėdami lytinių santykių. Kita vertus, tokiu atveju ir pastoti negalėsite… tai ką daryti?
Jei žinote, kad jūsų sutuoktinis periodiškai serga lytinių takų herpeso infekcija, o jūs – ne, susilaikykite nuo lytinių santykių arba jų metu naudokitės prezervatyvais. Kai kurie specialistai rekomenduoja vyrui kasdien vartoti po 1 tabletę acikloviro. Esant tokiai profilaktikai, genitalinio herpeso perdavimo tikimybė sumažėja praktiškai iki nulio. Venkite ir oralinio sekso. Kaip minėta, genitalijų herpesą gali sukelti tas pats viruso štamas. Taigi, jei niekad nesate sirgusi herpeso infekcija, o sutuoktinis sirgęs, virusas pirmiausia gali apsigyventi jūsų lytiniuose takuose.
 

Ar žinote, kad:


· Herpesas – labiausiai paplitusi infekcija, šiuo virusu užsikrėtę apie 90 proc. žmonijos
· Užsikrėtus, viruso iš organizmo išnaikintu neįmanoma, galima tik išvengti ligos pasikartojimų
· Herpeso virusas neturi įtakos vaisingumui
· Herpeso virusas gali pažeisti ne tik odą, gleivinę bet ir akis, burnos ertmę, nervų sistemą, kvėpavimo takus, genitalijas
 

Jūsų klausimai


Ar mama gali užkrėsti vaiką vien bučiuodama?
- Jei mamai yra aktyvus herpeso virusas, t.y. ant lūpų yra iškilusios pūslytės arba beprasidedančios infekcijos požymiai, – bučiuodama ji gali užkrėsti ir vaiką. Herpeso virusu užsikrečiama kontaktiniu būdu. Jei pasikasysite pūslytę ir nenuplovusios rankų nušluostysite vaiko lūpytes, gali užtekti vien šio veiksmo, kad užkrėstumėte savo mažylį. 10 procentų žmonių herpeso virusas išsiskiria, net kai nėra bėrimo elementų.
Ar lūpų ir lytinių takų pūslelinę sukelia tas pats virusas?
- Yra du herpeso viruso tipai, sukeliantys šią ligą: pirmasis ir antrasis. Anksčiau lūpų pūslelinę sukeldavo pirmojo tipo virusas, o lytinių takų – antrojo tipo. Tačiau, pasikeitus intymaus gyvenimo ypatybėms, prisitaikė ir herpeso virusas. Dabar abu tipai gali sukelti ir lytinių takų, ir lūpų ligą. Tačiau statistiškai antrojo tipo herpes simplex sukelta infekcija recidyvuoja apie 10 kartų dažniau nei pirmo tipo herpes simplex infekcija.
Kas dažniau serga lytinių takų herpeso infekcija?
· Žmonės, kurių nusilpusi imuninė sistema
· Kelis lytinius partnerius turėję asmenys
· Nesaugių (be prezervatyvo) intymių santykių šalininkai
Kodėl reikia gydyti herpeso infekciją?
- Herpeso infekciją gydyti būtina, nes negydant:
simptomai gali varginti ilgą laiką;
gali pasireikšti šlapinimosi sutrikimų, susilaikyti šlapimas; kartu su žmogaus papilomos virusu herpeso virusas gali padidinti gimdos kaklelio vėžio tikimybę. Esant imunodeficitinėms būklėms, virusas gali išplisti ir sukelti įvairių organų pažeidimus.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai