Metabolinis sindromas – XXI amžiaus rykštė

Prieš 37-erius metus medicinoje buvo pirmą kartą pavartotas terminas „metabolinis sindromas”. Šis sutrikimas labiausiai suprantamas endokrinologams ir kardiologams, nes būtent jų pacientai dažniausiai išgirsta šią diagnozę. Ir, nors ši liga žmogaus organizme sukelia sudėtingų pokyčių virtinę, daugeliui sergančiųjų ji pasireiškia gana panašiais simptomais. Tad net išoriškai, vien pažiūrėję į žmogų, medikai gali pasakyti, ar jis serga metaboliniu sindromu.
 

Ligų „suokalbis” prieš žmogų


Manoma, kad metabolinis sindromas gali sutrumpinti žmogaus gyvenimą net 10–20 metų. Po šia diagnoze slepiasi net kelios sudėtingos ligos. Docentė Žaneta Petrulionienė vadina šį sutrikimą „mirtinu kvartetu“. Gydytoja kardiologė vardija: „padidėjęs kraujospūdis (arterinė hipertenzija), vyriško tipo nutukimas (riebalai kaupiasi pilvo srityje), cholesterolio padidėjimas ir gliukozės apykaitos sutrikimas. Šie simptomai – tai yra rizikos veiksniai, galintis lemti ankstyvą mirtį. Jie tarpusavyje labai susiję ir vienas kitam daro įtaką. Pakanka trijų, kad būtų diagnozuotas metabolinis sindromas.“ Metabolinis sindromas vertinamas kaip rizikos veiksnių sirgti kraujotakos ligomis kompleksas.
Šis sindromas primena daugelio ligų „suokalbį“ prieš vieną žmogų. Angliavandenių netoleravimas sukelia epizodišką cukraus kiekio kraujyje padidėjimą, riebalų apykaitos sutrikimas sukelia nutukimą ir cholesterolio padidėjimą (nors kas čia pirmesnis, sunku nustatyti), moterims sumažėja vaisingumas, riebėja kepenys. Kraujospūdžio padidėjimas užsuka dar vieną ratą – aterosklerozė, kepenų cirozė, podagra, katarakta ir t.t.
Akivaizdu tai, kad „suokalbio“ nebūtų, jei žmogus neskriaustų savęs per dideliu maisto kiekiu ir visišku nejudrumu.
 

 

Ar dėl visko kaltas antsvoris?


Šiuo metu medikai intensyviai tiria padidėjusios kūno masės ir nutukimo įtaką šiam sindromui. Manoma, kad būtent nutukimas įsuka visą šį sunkių sutrikimų ratą. Tik pastarąjį dešimtmetį metabolinis sindromas virto didele problema ir grėsme. Yra išsiaiškinta, kad 20–40 proc. visų gyventojų turi įgimtą polinkį sirgti metaboliniu sindromu. Kodėl šis sutrikimas nebuvo žinomas prieš šimtą metų? Endokrinologas profesorius Gintautas Kazanavičius sako, kad tuomet žmonės pradėjo „dėti pagrindus“ šiai ligai. „Būtent mityba yra tas veiksnys, kuris mus gali ir pagydyti, ir susargdinti. Pažiūrėkime, kiek mes dabar valgome, o kiek judame. Ar sugebame išvaikščioti, išbėgioti tuos keturis maišus produktų, kuriuos tempėme namo šeštadienį? Maisto trūkumas ir aktyvesnės maisto paieškos anksčiau vertė žmogų daugiau judėti, kovoti už savo gyvybę. Dabar maisto turime daugiau nei galime suvalgyti. Valgome, nes liūdna, nes linksma, nes esame vieni ar su draugais. Žodžiu, valgome per daug. Jau mūsų protėviai valgė per daug. Neišvengiamai vieną dieną turėjo išsivystyti tokia liga. Organizmas taip sukurtas, kad kovotų su pertekliumi,“ – aiškina profesorius.
Per didelis svoris nulemia tai, kad žmogaus organizme ima vystytis atsparumas insulinui. Dėl to dažnam storuliui diagnozuojamas cukrinis diabetas. Nutukimas didina gliukozės toleravimo sutrikimo ir 2 tipo cukrinio diabeto riziką, nes nutukimas yra vienas svarbiausių 2 tipo diabeto išsivystymo veiksnių. Įrodyta, kad svorio sumažėjimas mažina ir pavojų susirgti 2 tipo cukriniu diabetu, o sergantiesiems, kurie atsikratė antsvorio, pagerėja glikemijos žymenys.
Stambesnis žmogus, nors ir prisiekinėja, kad valgo mažai, iš tiesų valgo daug ir riebiai. Tokios mitybos pasekmė – per didelis cholesterolio kiekis, virstantis aterosklerozinėmis plokštelėmis kraujagyslių sienelėse. Siaurėjančios kraujagyslės pirmiausia apie save prabyla per dideliu kraujospūdžiu.
Galbūt amerikiečiai galėtų būti daugeliui europiečių pavyzdiniais modeliais. Dėl netinkamos mitybos daugelį jų kamuoja pilvinis nutukimas, jiems sunku judėti. Kas penktam amerikiečiui diagnozuojamas metabolinis sindromas.
 

Milijonas ligų vienam žmogui


Šis sindromas nėra nuolatinė sveikatos būklė, tai ne lėtinė liga, kaip, pavyzdžiui, artritas. Metabolinis sindromas – tai rizikos veiksnių rinkinys.
Yra nustatyta, kad metaboliniu sindromu dažniau serga moterys. Šiuo sindromu sergančios moterys taip pat labiau nutukusios pilvo srityje, jas ima varginti dar kitos ligos. Moterų hiperandrogenemija – padidėjusi vyriškų hormonų gamyba – taip pat įtrauka į metabolinį sindromą. Dėl šio sutrikimo moteris negali pastoti, jos figūra praranda moteriškumą: pečiai platėja, klubai siaurėja. Moterys ima atrodyti kaip plaukikės.
Medikų prognozės nedžiugina: organizmo „suokalbis“ gali paversti žmogų „ligų maišeliu“. Vienu metu sergantįjį metaboliniu sindromu, neskaitant nutukimo, vargina net 6–8 sveikatos sutrikimai.
Gal verta pradėti su savo organizmu derybas? Tinkama mityba ir reguliarus fizinis krūvis – tai jo sąlygos. Mainais gausite daug daugiau – sveikatą.
 

Problema skaičiais


· 80–90 proc. visų sergančiųjų 2 tipo cukriniu diabetu turi antsvorio, jiems būdingas riebalų kaupimasis pilvo srityje, o daugiau kaip 25 proc. iš jų yra fiziškai neaktyvūs.
· Trečdalis lietuvių yra daugiau ar mažiau nutukę. Prieš 20 metų daryti tyrimai parodė, kad 45 proc. moterų per daug svėrė ar buvo nutukusios. Tuomet pagal šiuos žymenis pirmavome tarp kitų Europos šalių.
· 2004 m. Lietuvos diabeto asociacijos atliktas tyrimas parodė, kad 68–84 proc. sergančiųjų 2 tipo cukriniu diabetu buvo nutukę.
· Tarptautinių juvenalinės hipertenzijos tyrimų, atliktų Lietuvoje 2002–2004 m., duomenimis, 22 proc. vidutinio amžiaus asmenų, kuriems nebuvo aiškių simptomų, diagnozuotas metabolinis sindromas.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai