Glaukoma – liga visam gyvenimui

Glaukoma, kaip ir diabetas, yra lėtinė liga visam gyvenimui. Tai reiškia, kad, susirgus glaukoma, reikės gydytis visą laiką, reikės reguliariai tikrintis akis. Nepaisant didelių mokslinių tyrimų glaukomos etiologijos srityje, iki šiol nėra iki galo nustatyta glaukomos kilmė ir viena pagrindinė priežastis, kodėl ja susergama. Klinikiniai tyrimai parodė, kad svarbiausią reikšmę ligos atsiradimui ir tolimesniam vystymuisi turi padidėjęs spaudimas akies viduje (akispūdis). Įrodyta, kad, pakankamai sumažinus akispūdį, galima valdyti ligą, užkirsti kelią jos progresavimui.
 

Taip pat rizika susirgti glaukoma didėja tarp vyresnių (pagyvenę žmonės serga šia liga daug dažniau negu jaunesni), sergant cukriniu diabetu, širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, jei glaukoma serga ar sirgo artimi giminaičiai (tėvai, broliai, seserys, seneliai, dėdės, tetos ir pan.).
 

Ar galima išvengti aklumo sergant glaukoma?


Dėl glaukomos atsiradę akių ir regėjimo pakitimai nebeišnyksta, negydant šios ligos ilgainiui galima visiškai prarasti regėjimą. Tačiau dėl glaukomos gresiančio aklumo galima išvengti. Labai svarbu, kada, kokios stadijos liga nustatoma. Aišku, jeigu liga diagnozuojama, kai žmogus jau yra praktiškai aklas, tokiu atveju nieko negalima padėti. Tačiau nustačius glaukomą pradinių stadijų, kada akių pakitimai nedideli, sėkmingas ligos gydymas sustabdo ligos progresavimą ir tolimesnį regėjimo blogėjimą. Esant pradinei stadijai, aptikti glaukomą yra gana sudėtinga, nes ligonių regėjimas ilgą laiką išlieka nepakitęs, jie gerai mato, nieko nejaučia ir todėl labai retai patys kreipiasi pas gydytojus. Atsiranda vadinamųjų skotomų – akipločio iškritimų – centriniame regėjimo lauke, kuriuos galima nustatyti tik kompiuterine perimerija. Ir tik atlikus sudėtingus regos nervo skaidulų įvertinimo tyrimus galima aptikti glaukomą, kai dar nėra akipločio pakitimų. Todėl, norint išvengti ryškaus regėjimo pablogėjimo ar aklumo dėl pažengusios glaukomos, vyresniems nei 40 metų žmonėms būtina bent kartą per metus atvykti pasitikrinti pas akių gydytoją, pasimatuoti akių spaudimą bei įvertinti regos nervą ir akiplotį.
Šiuo atveju didelę reikšmę turi profilaktinės akių patikros.
 

Kaip pagerinti ligonių, sergančių glaukoma, gyvenimo kokybę?


Daugelio pasaulio šalių akių gydytojai, kurie specializuojasi glaukomos srityje, 2005 metais buvo susirinkę į pasaulinį kongresą Vienoje. Kongreso metu buvo aptartos naujos glaukomos gydymo ir tyrimo gairės, priimtos bendros rekomendacijos. Jų svarbiausia „ašis“ yra tai, kad pagrindinis veiksnys, į kurį reikia kreipti didžiausią dėmesį, – tai sergančiųjų glaukoma ligonių gyvenimo kokybė.
Kaip galima ją pagerinti? Visų pirma, supaprastinant glaukomos gydymą. Šiandien žinomas ir visuotinai patvirtintas vienintelis glaukomos gydymo būdas – akispūdžio mažinimas, dažniausiai akių lašais. Todėl stengiamasi sukurti tokius akių lašus, kuriuos būtų galima lašinti tik vieną kartą per parą, taip pat tokius, kur viename buteliuke būtų dvi veikliosios medžiagos – du vaistai, kurie mažina akispūdį. Jau porą metų glaukoma sergantys ligoniai Lietuvoje gali vartoti vaisto, kurio sudėtyje yra dvi veikliosios medžiagos ir kuris lašinamas tik vieną kartą per parą. Tai Xalacom – akių lašai su skirtingais veikimo mechanizmais pasižyminčiomis sudėtinėmis dalimis (beta blokatoriumi timololiu ir prostaglandinu latanoprostu), kurios vartojamos klinikinėje praktikoje kaip labai veiksmingi vaistai nuo glaukomos. Timololis mažina akies skysčių gamybą, o latanoprostas pagerina akies skysčių nutekėjimą.
Dėl patogaus šio vaisto dozavimo (reikia lašinti tik vieną kartą ryte arba vakare ir tik vieną lašą) sergantieji glaukoma jaučiasi geriau. Taip pat jie rečiau pamiršta susilašinti vaistų, kurių paskyrė akių gydytojas, todėl akispūdis būna geriau nuolatos kontroliuojamas ir sumažėja ligos progresavimo rizika.
 

Ar galima padėti vyresnio amžiaus žmonėms įsilašinti lašus?


Aišku, vyresnio amžiaus asmenims, kai dreba rankos, vartoti akių lašus kiekvieną dieną tampa gana sudėtinga. Gerai, jeigu yra kitų asmenų, kurie gyvena kartu ir gali tuo pasirūpinti. Labai gerai, kad su kai kuriais akių lašais nuo glaukomos galima gauti ir lašintuvą. Tai prietaisas, leidžiantis pataikyti vieną lašą tiksliai į akį. Taip neišsilaisto vaistai, kurių kiekvienas lašas yra suskaičiuotas ligonių kasų.
 

Kas naujo gydant glaukomą?


Esminių perversmų gydant glaukomą per paskutiniuosius metus neįvyko. Kaip minėjau, vis labiau rūpinamasi ligoniu, stengiamasi supaprastinti, palengvinti glaukomos gydymą.
Paprastesnis gydymas – tai du vaistai viename laše. Kad akių spaudimas būtų pakankamai sumažintas, stengiamasi ne naudoti kuo daugiau lašų, o surasti vieną patį veiksmingiausią vaistą.
Kai nepadeda vaistai, reikia laiku atlikti operacijas lazeriu arba tradicines glaukomos operacijas, kurių tikslas toks pat – sumažinti akispūdį, išsaugoti gerą regėjimą, išvengti aklumo.
Tik bendrų ligonio ir akių gydytojo pastangų dėka galima pasiekti šį tikslą.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai