Ar galima išvengti aterosklerozės?

Aterosklerozė – tai lėtinė arterijų sienelių liga, arterijų standėjimo ir siaurėjimo procesas. Ši liga prasideda nepastebimai ir tyliai vystosi; arterijose susidaro atero-sklerozinių plokštelių; pažeidžiamos gyvybiškai svarbios kraujagyslės – arterijos, ypač širdies, smegenų, pakinklio, miego, klubinės arterijos ir aorta. Apie tai, ar galima išvengti aterosklerozės ir kaip tai padaryti, pasakoja bendrosios praktikos gydytoja Birutė VENCKŪNIENĖ.
 

Ar visiems gresia aterosklerozė?


Iš esmės pokyčių kraujagyslėse išvengti neįmanoma – vos sulaukus pilnametystės, kraujagyslės ima „senti“, jose atsiranda pirmų pažeidimų. Tačiau, kokią stadiją šie pažeidimai pasieks, priklauso nuo daugelio veiksnių. Atero-sklerozės vystymąsi skatina:
• Rūkymas
• Padidėjęs kraujo spaudimas
• Cukrinis diabetas
• Padidėjęs „blogojo“ ir sumažėjęs „gerojo“ cholesterolio kiekis kraujyje
• Antsvoris
• Psichiniai stresai ir kiti veiksniai
Be to, yra tokių rizikos veiksnių, kurių kontroliuoti neįmanoma, – tai amžius, vyriška lytis ir paveldimumas.
 

 

Kaip aterosklerozė vystosi?


Manoma, kad pirmiausia žalingi veiksniai (pvz., rūkymas ar stresas) pažeidžia vidinį arterijų dangalą. Jis praranda savo apsaugines funkcijas, ima praleisti uždegimines kraujo ląsteles ir cholesterolį. Jei kraujyje per daug „blogojo“ cholesterolio, pro tuos pažeidimus jis patenka į gilesnius arterijų sluoksnius, ten pakinta ir susiformuoja pirmieji ateroskleroziniai pažeidimai – vadinamosios riebalinės dėmės. Vėliau toje vietoje kaupiasi ir kitos medžiagos, pvz., kalcis, ir formuojasi aterosklerozinė plokštelė, kuri vis didėja, pamažu siaurina arteriją ir trukdo tekėti kraujui.
Vystantis aterosklerozei, žmogus iš pradžių nieko nejaučia. Ši liga pasireiškia tik tada, kai procesas jau labai progresavęs. Ligos paūmėjimus paprastai sukelia staigiai didesnis fizinis krūvis, psichinis stresas ar staiga šoktelėjęs kraujospūdis. Tada pažeidžiamos aterosklerozinės plokštelės, jos įplyšta, ir prie įplyšimo susidaręs krešulys (trombas) sutrikdo kraujo apytaką. Aterosklerozės komplikacijos užklumpa netikėtai ir pasireiškia infarktu, insultu, aortos išsiplėtimu ar plyšimu, kojų skausmais ar gangrena ir pan. – priklauso nuo pažeistų arterijų vietos.
 

Kaip jos išvengti?


Kadangi aterosklerozės vystymasis labiausiai priklauso nuo rizikos veiksnių, be abejo, svarbiausia juos mažinti.
Dieta. Reikia sumažinti gyvulinių riebalų vartojimą – geriau juos pakeisti augaliniais riebalais (ypač tinka rapsų ir alyvuogių aliejus). Iš augalinių riebalų reikėtų vengti tik palmių aliejaus. Rekomenduojama valgyti daug daržovių ir vaisių, rupių miltų ir nemaltų grūdų duonos gaminių. Pieno produktus rinktis kuo liesesnius, mėsą – taip pat neriebią, nevartoti subproduktų (kepenų, inkstų); kiaušinį valgyti be trynio. Tinka žuvis, vištiena (tik be odelės). Beje, negalima vartoti ir produktų, kurie gaminami iš odelių – tai įvairios pieniškos dešrelės, „daktariška“ dešra – prieš renkantis tokius produktus, būtina išstudijuoti jų sudėtį.
Maisto nereikėtų kepti riebaluose – geriau virti, troškinti garuose, gaminti mikrobangų krosnelėje. Netinka šokoladas, riebūs konditeriniai kremai. Galite savo šeimos gydytojo paprašyti specialių lentelių, kuriose atskirai surašyti rekomenduojami ir nerekomenduojami produktai – tuomet reguliuoti savo mitybą bus lengviau.
Fizinis krūvis. Aterosklerozės profilaktikai labai svarbus reguliarus fizinis krūvis. Rekomenduojama kasdien pasimankštinti bent po 20–30 minučių arba bent tris kartus per savaitę po valandą. Labai tinka pasivaikščiojimai, plaukimas. Jeigu aterosklerozė jau progresavusi, tuomet reikėtų pasitarti su gydytoju, kad jis parinktų tinkamą fizinį krūvį.
Kitų kenksmingų veiksnių šalinimas. Žmonėms, rizikuojantiems susirgti ateroskleroze, primygtinai rekomenduojama mes­ti rū­ky­ti (arba, žinoma, nepradėti). Jeigu padidėjęs kraujospūdis – būtina jį reguliuoti, neleisti pakilti aukščiau 140/90. Vengti stresinių situacijų, pervargimo, nuolatinės psichikos įtampos; patariama pakankamai miegoti, ilsėtis, nepraleisti ato-stogų dirbant.
 

Kaip sau padėti?


Norint išlaikyti sveikas kraujagysles, galima vartoti maisto produktų ir preparatų, gerinančių jų būklę. Yra įrodyta, kad tokios liaudies priemonės, kaip svogūnas ir česnakas (česnakas – 10 kartų stipriau), mažina cholesterolio kiekį kraujyje. Kraujagyslių būklę gerina ir žuvies dieta, medžiagos, esančios žaliojoje arbatoje. Aterosklerozės profilaktikai patartina vartoti ir antioksidantų (vitaminų E ir C, beta karotino, seleno) bei B grupės vitaminų.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai