Šlapimo pūslės uždegimas

Į “Sveikas žmogus” klausimus atsakė Kauno medicinos universiteto klinikų Urologijos klinikos administratorius gydytojas urologas Darijus Skaudickas.
 

Kokios yra pagrindinės cistito priežastys?


Dažniausiai cistitą sukelia infekcija, patekusi iš išorės (dažniausiai E.coli, enterobakterijos Proteus, Klebsiella bei gramteigiami mikroorganizmai - E.faecalis, Staphylococcus saprohpyticus). Taip pat ligos priežastis gali būti ir šlapimo pūslės infekcija. Ar žmogus susirgs, priklauso nuo daugelio veiksnių: organizmo būklės, imuniteto susilpnėjimo, gretutinių ligų, peršalimo ir kitų imunitetą slopinančių ar jo sumažėjimą atspindinčių būklių.
Retesni atvejai, kai uždegimas išsivysto ne dėl šlapimo takų infekcijos. Tai atvejai, kai liga išsivysto užkratui patekus į šlapimo takus hematogeniniu ar limfogeniniu keliais arba iš inkstų. Cistitas gali išsivystyti ir po diagnostinių bei gydymo procedūrų, pavyzdžiui, šlapimo pūslės kateterizavimo.
 

Koks skausmas “signalizuoja” apie cistitą? Kokie tyrimai reikalingi?


Sergantieji cistitu skundžiasi dažnu noru šlapintis dieną ir naktį, pilvo apačios maudimu, kartais - skausmingu šlapinimusi bei perštėjimu šlapinantis. Dažniausiai jaučiamas pilvo apačios skausmas, jis gali plisti į kirkšnis. Skausmas gali būti nuolatinis arba “banguojantis” (tai individualu). Vieniems pacientams skauda, tačiau “nevaro” dažnai šlapintis, kitiems - atvirkščiai. Todėl skausmas ar jo pobūdis nėra informatyvus diagnostikos kriterijus.
Anamnezė ir paciento negalavimų išklausymas gydytojui padeda prognozuoti diagnozę. Atliekami laboratoriniai tyrimai: leukocitų kiekio kraujyje tyrimas ir šlapimo tyrimas, siekiant nustatyti, ar nėra uždegimą sukeliančių bakterijų.
Taikoma ir cistoskopija (šlapimo pūslės apžiūra). Tyrimo metu gydytojas įvertina, ar nėra paraudusi, paburkusi šlapimo pūslės gleivinė. Cistoskopija neatliekama ūminiu ligos periodu.
 

Kaip gydoma?


Gali būti skirta šių vaistų:
• uroseptikų, kurie slopina šlapimo takų infekcijos sukėlėjus. Jų rekomenduojama vartoti 7-14 dienų,
• skausmo malšinamųjų vaistų (analgetikų).
• antibiotikų. Dažniausiai skiriama II grupės cefalosporinų, pagal šlapimo pasėlį įvertinus, kokiam medikamentui jautrus sukėlėjas.
Negydomas cistitas gali sukelti pavojingų komplikacijų (inkstų geldelių uždegimą, retais atvejais - inkstų nepakankamumą, prostatitą, šlaplės uždegimą).
 

Kokios profilaktikos priemonės rekomenduojamos?


Dažnai cistitu suserga vyrai, kuriems yra šlapinimosi sutrikimų, sukeltų gerybinio prostatos išvešėjimo (hiperplazijos). Prostatai spaudžiant šlaplę, šlapimo pūslėje po pasišlapinimo nuolat lieka šlapimo. Taip susidaro terpė mikrobams daugintis ir didesnė infekcijos sukėlėjų “išbujojimo” šlapimo pūslėje rizika. Taigi tokiems vyrams svarbiausiais patarimas - laiku kreiptis į urologą, gydytis nuo prostatos hiperplazijos ir taip išvengti cistito bei galimų jo komplikacijų (inkstų geldelių, prostatos uždegimo).
Tiek moterims, tiek vyrams labai svarbi asmens higiena. Rekomenduojama po kiekvieno šlapinimosi apsiprausti išorinius lytinius organus. Darbe tai neįmanoma, tačiau, kai sąlygos yra, šios taisyklės dera laikytis.
Siekiant išvengti ligos paūmėjimų, kas 3-6 mėnesius reikia atlikti laboratorinius tyrimus ir stebėti, ar nepakito vadinamųjų uždegimo ląstelių kiekis kraujyje ir šlapime.
Seksas turi būti saugus. Kaip nurodoma užsienio mokslininkų tyrimų suvestinėse, partnerių gausa didina tikimybę susirgti įvairiomis infekcinėmis ligomis.
Žmonėms, kurie serga arba sirgo cistitu ir kuriems yra rizika sirgti pakartotinai, rekomenduojama gerti spanguolių, erškėtuogių, žemuogių, meškauogių nuovirų, sulčių. Šių vaistažolių arbatos patarčiau gerti kas rytą ar bent tris keturis kartus per savaitę. Vaistinėse galima įsigyti ir specialių vaistažolių mišinių arbatai ruošti. Juose vaistingieji augalai yra paruošti reikiamomis proporcijomis ir puikiai veikia kaip natūralūs uroseptikai. Taip pat vaistinėse yra preparatų patogia vartoti kapsulių, žirnelių ar tinktūrų forma.
 

Kuriam iš mums prieinamų natūralių uroseptikų būtų galima suteikti “Nr.1”?


Nuo senų laikų tokiu augalu laikoma spanguolė, kai vartojama profilaktikai (sergančiajam reikia medikamentų). Siekiant nesusirgti pakartotinai, esant susilpnėjusiam imunitetui ar vyraujant permainingiems orams, spanguolių produktai yra veiksminga profilaktikos priemonė.
 

Ką patartumėte esamiems ir būsimiems pacientams?


Pasikliauti gydytojų patirtimi bei patarimais. Pavyzdžiui, jeigu gydant cistitą skiriama vartoti vaistų 10 ar 14 dienų, būklei pagerėjus, po kelių dienų negalima nutraukti gydymo kurso. Jeigu liga tampa lėtinė (neretai - būtent dėl nevisiško išgydymo susirgus pirmą kartą), reikia nemažai kantrybės. Iš gydytojo pacientas turėtų sužinoti, kaip jis pats gali sau padėti, jeigu liga paūmėja, ir kada pakaktų vaistinėje įsigyti ir pavartoti uroseptikų, o kada reikia kreiptis pagalbos į specialistą.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai