Alergija lateksui

Buityje neretai tenka susidurti su įvairiomis cheminėmis medžiagomis (skalbikliais, valikliais ir kt.), kurios dirgina odą ir dažnai sukelia alergiją, tad nuo jų saugantis rekomenduojama mūvėti gumines pirštines. Deja, dalies žmonių jos neapsaugo ir net pačios gali pabloginti būklę. Nesusidūrus sunku patikėti, tačiau dalis žmonių (apie 0,1 proc. gyventojų ir apie 3-10 proc. sveikatos priežiūros įstaigų personalo) kenčia nuo alergijos lateksui (šios medžiagos yra gaminiuose iš gumos). Jei kontaktuojant su guminėmis pirštinėmis, prezervatyvais, balionais, kūdikių žindukais ar kitais gaminiais, kurių sudėtyje yra gumos, pasireiškia alerginė reakcija, vadinasi, gali būti alergija lateksui.
 

Alergija gumai yra greita pirmojo tipo reakcija į kaučiuko medžio latekso baltymus (t.y. alergija natūraliai gumai) arba uždelsta ketvirtojo tipo reakcija į chemines medžiagas, kurių pridedama į natūralią gumą. Ši alergija, kaip ir kitos, nustatoma atlikus mėginius.
Kokie gaminiai gali išprovokuoti alerginę reakciją
• Chirurginės, tyrimų ar namų ūkio pirštinės
• Kateteriai
• Guminės kraujospūdžio matuoklio ir stetoskopo dalys, per kurias alergenų gali patekti ant rankų, o per rankas ir ant veido
• Balionai ir guminiai žaislai
• Kūdikių žindukai
• Prezervatyvai
• Guminės juostos
• Intubaciniai vamzdeliai
• Anestezijos kaukės
 

Kaip pasireiškia alergija?


• Lokali ar išplitusi dilgėlinė (susidaro niežtinčios pūkšlės, tarsi nusidilginus), niežėjimas/perštėjimas
• Rankų egzema
• Akių junginės uždegimas (parausta, peršti, ašaroja akys)
• Rinitas (paburksta nosies gleivinė, gausiai skiriasi vandeningos išskyros)
• Astma
• Anafilaksija


 

Kokie žmonės dažniau kenčia nuo šios alergijos?


Tai dažnai alergiški kitoms medžiagoms arba kenčiantys nuo rankų egzemos asmenys. (Pastebėta, kad alergiški gumai žmonės dažniau būna alergiški ir kai kuriems vaisiams bei daržovėms (bananams, avokadams, kiviams, tarkuotoms bulvėms).
Pakartotinai (ypač vaikai) operuoti pacientai.
Sveikatos priežiūros personalas, ypač chirurgai ir operacinių medicinos seserys.
Asmenys, naudojantys buitines pirštines.
Maži vaikai, kenčiantys nuo maisto alergijos.
Sunkiausios reakcijos pasireiškia esant tiesioginiam natūralios gumos ir gleivinės kontaktui operacijos, gimdymo ir įvairių tyrimų metu, todėl, jei esate alergiški, labai svarbu tai pasakyti gydytojui, o medicinos personalas, ypač prieš invazines procedūras bei operacijas, taip pat turėtų pasiteirauti pacientų, ar nebuvo alerginių reakcijų naudojant, čiupinėjant pirštines, prezervatyvus ar balionus. Kontaktas su oda pavojingas ir egzemos atveju.
 

Gydymas ir profilaktika


Svarbiausia ir buityje, ir darbe vengti produktų, kurių sudėtyje yra natūralios gumos. Jei kolektyve yra lateksui alergiškų asmenų, visas medicinos personalas turėtų naudoti mažai alergizuojančias pirštines, nes natūralios gumos alergenai gali sklisti oru su pirštinių talku ir išprovokuoti alergiją jautriems žmonėms.
Alergiški lateksui medicinos darbuotojai turi naudoti mažai alergenų turinčias chirurgines bei tyrimų pirštines, jei jos neišprovokuoja alergijos, kitu atveju naudojamos pirštinės be natūralios gumos arba vinilinės pirštinės.
Personalas, gydantis alergiškus pacientus, taip pat turėtų naudoti pirštines be natūralios gumos.
Jei kontakto su lateksu išvengti neįmanoma, rankų odą reikia saugoti tepant ją drėkinamosiomis, minkštinanamosiomis priemonėmis - kremais, losjonais, glicerinais. Tai atnaujina odos drėgnumą, suminkština odą, daro ją elastingesnę ir tuo kartu atsparesnę alergeno poveikiui. Kadangi šių priemonių yra labai įvairių, pasirenkant svarbu atsižvelgti ir į tai, kiek ir kokių joje yra naudingų odai medžiagų. Pavyzdžiui, lietuviška įmonė “Higėja” gamina kosmetinį gliceriną “Kalanchoja”, kurio sudėtyje yra natūralių medžiagų - šermukšnių uogų, žiedadulkių, morkų ir baltagūžio kopūsto ekstraktų bei kalanchojos sulčių. Dėl to ji puikiai gydo, tonizuoja, minkština bei maitina odą. Rankų priežiūros priemonės turi būti naudojamos nuolat.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai