Uroflaumetrija - naujas urodinaminis tyrimas

Lietuvoje diegiamas naujas urologinis funkcinės diagnostikos tyrimo metodas - uroflaumetrija (angl.- uroflowmetry). Lietuvoje yra tik keli šį tyrimą galintys atlikti aparatai, todėl urodinaminius tyrimus galima atlikti tik labai ribotam urologinėmis ligomis sergančiųjų skaičiui.
 

Urodinaminis tyrimas (uroflaumetrija) - tai yra funkcinis šlapinimosi mėginys, kurio metu išmatuojamas šlapimo srovės greitis ir pasišlapinto šlapimo kiekis, kartu registruojant laiką nuo šlapinimosi pradžios iki pabaigos. Registruojami parametrai analizuojami ir iš karto pateikiami grafine bei skaitmenine forma. Testo trukmė - 10-15 minučių. Testo vertė padidėja derinant jį su liekamojo šlapimo pamatavimu ultragarso aparatu.
Urodinaminis tyrimas padeda diagnozuoti ir įvertinti šlapinimosi funkcinę būklę, kurią neretai sutrikdo įvairios priežastys, siaurinančios šlapimo kanalo spindį bei trikdančios šlapimo pūslės inervaciją. Dažniausiai šlapimo kanalą siaurina prostatos hiperplazija (išvešėjimas), prostatos vėžys ir šlapimo kanalo randėjimas. Kai kurių šlapinimosi sutrikimų atveju šis tyrimas rekomenduojamas ir moterims.
Gydytojams urologams aparato rodmenys suteikia vertingą informaciją apie šlapinimosi sutrikimo laipsnį, leidžia vertinti paskirto gydymo efektyvumą, koreguoti medikamentų dozavimą ar apsispręsti, ar reikia operacijos. Tyrimo atsakymas yra lengvai suprantamas ir pacientui, tad jis gali aktyviai sekti savo gydymo veiksmingumą ir, būklei pablogėjus, laiku pakartotinai kreiptis į savo urologą.


Vertinimas:
Sveikas, jaunesnis nei 40 m. vyras turėtų šlapintis stipresne nei 25 ml/s srove.
Sveikas, 40-60 m. vyras > 20 ml/s.
Sveikas, per 60 metų vyras > 15 ml/s.
Vertinami ir kiti tyrimo parametrai bei gautos kreivės konfigūracija.
Pasiruošimas urodinaminiam tyrimui ir jo atlikimas:
• Pacientas turi būti kelias valandas nesišlapinęs (galima prieš tai išgerti skysčių, kad greičiau kiltų noras šlapintis). Kad testas būtų vertingas, reikia ne mažiau nei 150-200 mililitrų šlapimo.
• Nėra jokių dietos apribojimų prieš atliekant tyrimą.
• Prieš atliekant testą negalima vartoti medikamentų, turinčių poveikį šlapimo pūslei (spazmolitikų ir anticholinerginių preparatų).
• Kai atliekamas testas, reikia nusimauti visas kelnes, kad nebūtų spaudžiamas šlapimkanalis, ir šlapimas tekėtų laisvai.
• Turi būti privati aplinka, patogi, įprastinė šlapinimosi poza.
• Šlapinamasi į specialų indą.
• Šlapinantis reikia būti ramiam, nesijaudinti ir nesistengti specialiai šlapintis neįprastai stipriai.
• Testo rezultatas išspausdinamas automatiškai, tik baigus šlapintis.
• Rekomenduojama testą pakartoti, siekiant išvengti netikslumų, kuriuos gali nulemti stresas, neįprasta aplinka, tyrimo atlikimo taisyklių nesilaikymas ar nesupratimas.
Dr. Kildos klinika, UAB “VAKK”
Kaunas, Savanorių pr. 284 IIa.
Informacija: 33 82 86, (8*618) 6 37 86
http://www.kildosklinika.lt

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai