Nors savi dantys – geriausi

Savi dantys geriausi. Taip, tai tiesa. Balti, lygūs, sveiki dantys – didelė dovana. Tačiau šiais laikais ne tiek daug žmonių gali jais džiaugtis. Todėl implantai ir protezai darosi vis dažnesni mūsų gyvenime. Neteisinga dantų priežiūra ar nepakankama mityba apsilankyti pas gydytoją odontologą gali priversti jau paauglystėje, o implantuojami dantys nuo aštuoniolikos metų iki pat garbingo amžiaus. Pasidomėjome, ką svarbu žinoti prieš pradedant šias procedūras, kad procesas vyktų kuo sklandžiau ir būtume patenkinti rezultatais. Į klausimus sutiko atsakyti gydytojas odontologas-ortopedas med. dr. lektorius Jonas Junevičius.
 

Nuo ko prasideda dantų implantavimas?
Pirmojo susitikimo metu gydytojas odontologas susipažįsta su paciento pageidavimais, lūkesčiais. Įvertinus klinikinę situaciją, padarius panoraminę ar 3D rentgenografinę nuotrauką, prireikus – ir papildomus tyrimus, sudaromas gydymo planas. Būna, kad paciento norai nesutampa su biologinėmis implantavimo galimybėmis. Todėl tik gydytojui įvertinus situaciją galima nuspręsti, koks yra geriausias pasirinkimas.
Pacientas turi būti supažindintas su implantų sistemomis, galimomis pagalbinėmis chirurginėmis intervencijomis, užtikrinančiomis siekiamą rezultatą. Žinoma, gydymas dantų implantų sistemomis yra brangus, todėl reikia aptarti ir finansines išlaidas. Tik radus bendrą sutarimą visais šiais klausimais, pradedamas gydymas.
Kokia Jūsų nuomonė apie pačias naujausias protezavimo technologijas, kurios jau atėjo į Lietuva? Kai kas žada, kad šią procedūrą galima atlikti per vieną dieną
Protezavimo esmė yra žmogaus kramtymo funkcijos ir estetikos atkūrimas. Klasikinis variantas: į žandikaulio kaulą integruojamas implantas, laukiama, kol sugys minkštieji audiniai, implantas suaugs su kaulu, ir tik tada protezuojama.


Paprastai protezuoti viršutiniame žandikaulyje galima praėjus 6 mėnesiams, o apatiniame – 4 mėnesiams po implantavimo. Tik tuomet galima garantuoti gerą implanto prigijimą, gleivinės prisitaikymą prie protezo.
Vienmomenčio implantavimo ir protezavimo sėkmė labai priklauso nuo gydytojo profesionalumo. Kai tą pačią dieną atliekama implantacija ir fiksuojamas protezas, yra labai sunku kontroliuoti gleivinės prigulimą prie protezo, nes, gyjant minkštiesiems audiniams, gali susiformuoti tam tikri pakitimai ir estetinis vaizdas gali neatitikti laukiamo rezultato. Kitas svarbus momentas – krūvis implantams. Kai implantas nėra iki galo prigijęs, o kramtymo krūvis netinkamai suderintas, implantas gali pasislinkti. Tada keičiasi visas gydymo planas ir galutinis rezultatas.
O ką reikėtų daryti, norint kuo ilgiau turėti savus gražius ir sveikus dantis?
Reikia juos tinkamai prižiūrėti, laiku atlikti burnos higieną. Vieną kartą per metus reikėtų pasitikrinti dantų būklę, net jei ir nieko neskauda. Dažnai būna problemų ne tik su dantimis, bet ir su minkštaisiais burnos audiniais, kurie daro įtaką bendrai burnos ertmės būklei. Gydytojas odontologas įvertins būklę, patars, ką daryti, norint ilgiau išsaugoti gražius dantis ir sveikas dantenas.
Ar būtina burnos higiena tiems, kurie rūpestingai prižiūri dantis?
Burnos higienos procedūros metu gydytojas specialia įranga ir priemonėmis išvalo tas dantų ar tarpdančių vietas, kurių pats žmogus negali išsivalyti.
Esu susidūręs su nuomone, kad nereikia šalinti dantų akmenų, nes jie esą prilaiko dantis parodontozės atveju. Tai tikrai klaidinga nuomonė. Pacientas nežino, kokie procesai vyksta po akmenimis. Kai jų yra, kamuoja nuolatinis dantenų uždegimas, pradeda tirpti kaulas, laikantis dantis, ir šie traumuojami, dėl to vėliau žmogus juos praranda. Todėl laiku pašalinti akmenis yra būtina.
O kokį poveikį dantų būklei turi burnos gleivinėje atsirandančios žaizdelės?
Bet kokios žaizdelės žmogaus kūne gali būti vartai infekcijos sukėlėjams patekti į organizmą. Tas pats galioja ir burnos ertmėje esančioms žaizdelėms, tuo labiau kad burnos ertmė yra viena iš nešvariausių kūno ertmių. Joje aptinkama daugiau nei 250 įvairiausių rūšių mikroorganizmų. Todėl atsirandančias žaizdeles ir įdrėskimus reikia kuo skubiau gydyti. Esant dažnai pasikartojančioms tokio pobūdžio problemoms, rekomenduoju kreiptis į odontologą, kad diagnozuotų priežastį ir ją pašalintų.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai