Ašaros – ne tik emocijos, bet ir akių sveikata

Teiginys, kad ašarų gali nepakakti arba kad jos gali būti netinkamos kokybės, nieko apie akių ligas neišmanančiam gali pasirodyti keistas. Užtat žinantieji atsakys, kad ašaros skirtos ne vien emocijoms išreikšti ar akims apsaugoti nuo dulkių ar svetimkūnių ir gaminasi jos nuolat (per dieną 1–1,5 ml ašarų), o ne tik kai žmogus verkia ar džiaugiasi. Sveikos akys nuolat padengtos ašarų plėvele, o kai toji plėvelė pažeidžiama arba ašarų gaminama per mažai, vystosi sausų akių sindromas. Kam ši liga gresia ir kaip veiksmingai ją gydyti?
 

Ašara gali būti nesveika?


Medikai sako: taip. Ašaros gali būti nevisavertės, o žodis „kokybė“ tinka ir jų būklei apibūdinti. Jeigu anksčiau buvo manoma, kad sausų akių sindromas vystosi dėl to, kad paprasčiausiai gaminama per mažai ašarų, šiuo metu jau įrodyta, kas ši liga gali kankinti ir kai ašarų liaukos funkcionuoja normaliai. Nustatyta, kad akys gali išsausėti pakitus bent vienam iš trijų ašarų plėvelės sluoksnių. Taigi kokia ašara yra sveika?
Sveiką ašarą sudaro trys sluoksniai. Pirmas, arčiau akies, yra gleivinis (mucino). Šį sluoksnį sudaro polisacharidai, kurie reikalingi, kad ašara gerai prikibtų prie akies paviršiaus. Antrasis sluoksnis – vandeninis. Svarbu žinoti, kad ašara – ne tik sūrus vandenėlis ir kad būtent šiame vandeniniame sluoksnyje yra daug įvairių mineralinių medžiagų, baltymų, fermentų, imunoglobulinų, citokinų. Baltymai aprūpina ašaras maistinėmis medžiagomis, citokinai ir imunoglobulinai atlieka apsauginę funkciją. Ir trečiasis išorinis sluoksnis – riebalinis, jis lėtina vandens išgaravimą. Kaip jau minėjome, pakitus bent vienam iš šių sluoksnių, ašara tampa nesveika, ir gali atsirasti sausų akių simptomų.
Ligos vystymosi mechanizmas
„Nesvarbu, kokia yra sausų akių priežastis, sindromas prasideda nuo padidėjusio druskų kiekio ašaroje, t.y. kai ašara tampa hipertoninė (druskingesnė). Tokioje aplinkoje akies paviršiaus ląstelės praranda vandenį, nes jis pagal koncentracijos gradientą išeina į ašarų plėvelę. Vandens praradimas sukelia ląstelių stresą, ir jos atpalaiduoja daugybę uždegiminių mediatorių, t.y. medžiagų, kurios palaiko uždegimą ir pažeidžia aplinkui esančias ląsteles, kurios, užsitęsus hipertoninei būklei, gali žūti ir taip dar labiau paskatinti uždegimo procesą. Esant tokiai būklei, ašaros nebeatlieka savo funkcijų – drėkinti, valyti ir apsaugoti akies paviršių“, – aiškina Lietuvos akių gydytojų draugijos valdybos narė gydytoja oftalmologė Daiva Šošienė.


Kodėl svarbus veikas akies paviršius?
Viena iš būtinų sąlygų kovojant su sausų akių sindromu – sveikas akies paviršius, nes tik taip bus užtikrinta sveikos ašaros gamyba. „Viena svarbių ašaros dalių – baltymai, nes jie saugo akį nuo infekcijų, maitina rageną. Jokios dirbtinės ašaros nepakeičia šių baltymų. Todėl reikia užtikrinti, kad akies paviršių padengtų visavertė ašarų plėvelė normalioje osmosinėje aplinkoje. Kada ašaros bus visavertės, akys bus sveikos“, – sako D.Šošienė.
Sausų akių sindromo patogenezė labai sudėtinga ir nulemta ne tik didelio ašarų nugaravimo, bet ir sumažėjusios sekrecijos, ir uždegimo. Todėl naudodami preparatus, kurie tik drėkina, pašalinsime tik simptomus, o ydingo mechanizmo, kuris sveikas ašaras paverčia nevisavertėmis, nesustabdysime. Tam reikalingi osmoprotektoriai.
Osmoprotekcija – ląstelių apsauga
Osmoprotekcija – tai naujų technologijų dėka sukurtas sausų akių gydymas, kuris apsaugo ragenos epitelio ląsteles nuo hipertoninės ašarų plėvelės sukeliamos žūties. Sausų akių sindromo gydymas osmoprotekcijos metodu pradėtas naudoti nustačius, kad daugelis žinduolių ląstelių hipertoninėje aplinkoje išgyvena, nes naudoja specifinį adaptacijos būdą – neutralių organinių dalelių (osmoprotektorių) kaupimą ląstelės viduje.
Osmoprotektoriai atkuria ir išlaiko fiziologinį vandens kiekį ląstelėje veikdami ne akies paviršiuje, bet giliau – ragenos epitelio ląstelių lygiu.
„Anksčiau sausų akių sindromo kamuojami žmonės turėjo tenkintis preparatais, kurie veikė tik ligos simptomus: didino ašarų kiekį (dirbtinės ašaros), palaikė akies paviršiaus drėgmę (lubrikantai). Suprantama, kad šios priemonės neveikia ligos priežasties, todėl jų nevartojant liga vėl atsinaujina. Tačiau šiuo metu jau yra sukurtas preparatas, gydantis sausų akių sindromą iš esmės: mažinantis uždegimą, veikiantis ligos vystymosi mechanizmą ir užtikrinantis osmoprotekciją“, – sako Kauno klinikų Akių klinikos profesorius Alvydas Paunksnis.
Tiesiogiai veikia priežastį
„Džiugu, kad yra priemonių (pvz., Optive™), kurios ne tik sudrėkina akį ir pakeičia ašarų tūrį, jų osmosinį slėgį, bet taip pat neutralių medžiagų – osmoprotektorių – dėka apsaugo ragenos epitelio ląsteles“, – pažymi D.Šošienė. Osmoprotektorių vaidmuo – neleisti vandeniui pasišalinti iš ląstelių.
„Optive™ poveikis dvejopas. Akies paviršių drėkina preparato sudėtyje esanti karboksimetilceliuliozė (KMC) ir glicerolis, o osmoprotekciją užtikrina neutralios dalelės – L karnitinas ir eritrolis“, – sako oftalmologė.
„Kol kas Optive™ išlieka vieninteliu preparatu, kuris garantuoja osmoprotekciją, t.y. veikia ligos priežastį“, – sako prof. A.Paunksnis. Perkant preparatus, kurie tik šalina ligos pasekmės, ne tik negauname visapusės pagalbos, negydome ligos iš esmės, bet ir prarandame laiką ir pinigus. „Juk ilgą laiką negydant ligos priežasties, situacija gali smarkiai pablogėti, atsirasti gilesnių akies pažeidimų, kurių gydymas vėliau pareikalaus rimtesnio įsikišimo ir bus sunkiau pasiekti norimo gydymo poveikio“, – pažymi profesorius. Medikų teigimu, jeigu preparatai neduoda norimo rezultato, būtina ieškoti kitų gydymo būdų, kitų veiksmingesnių priemonių.
Civilizacijos liga
Žmonės, kuriems pasireiškia sausų akių sindromas, pirmiausia skundžiasi gausiu ašarojimu, sausumo ar akių braižymo pojūčiu. Bet tai nėra vieninteliai simptomai. Dažniausiai sergantieji teigia, kad akys tarsi smėlio pripiltos, taip pat skundžiasi deginimu, niežuliu, akių paraudimu, kai kas – pablogėjusiu matymu ar svetimkūnio pojūčiu. Vienas dažnesnių simptomų – šviesos baimė. Su šia liga susijęs ir padidėjęs jautrumas vėjui, kai išėjus į lauką akys ima ašaroti.
Didesnė sausų akių sindromo rizika yra vyresnio amžiaus žmonėms, nes senėjimo procesai lemia blogėjančią ašarų liaukų funkciją. Ligai įtakos turi aplinka – dulkės, dūmai, sausas oras. Todėl visi dirbantys šildomose ar kondicionuojamose patalpose priskiriami prie rizikos grupės žmonių. Jei nepatekote į šias dvi kategorijas, veikiausiai daug dirbate kompiuteriu, skaitote ar žiūrite televizorių? Arba vartojate tam tikrų vaistų (antihistamininių, geriamųjų kontraceptikų, antidepresantų, kai kurių vaistų nuo slogos, širdies ligų ir kt.) ar esate alergiškas? Galbūt esate moteris, kuri laukiasi ar maitina krūtimi, ar yra menopauzės amžiaus? Jei patenkate į išvardytas kategorijas, esate rizikos sirgti sausų akių sindromu grupėje.
„Iš tiesų sausų akių sindromą galima laikyti civilizacijos liga. Mes vykdome projektą, kurio metu tikrinami įvairūs akių parametrai, stebimas ir sausų akių sindromas. Tiriamieji – šalies studentai. Deja, bet preliminarūs duomenys nedžiugina: kone pusė mūsų akiratin patekusio jaunimo kamuoja sausų akių simptomai. Vieni jų akis išvargino per naktis skaitydami knygas, kiti – dirbdami kompiuteriu. Juk kompiuteris šiais laikais – svarbiausia darbo priemonė ne tik informatikos studentams, tiek pat daug laiko prie jo praleidžia ir būsimi gydytojai, ir kitų aukštųjų mokyklų studentai. Šio projekto metu rengiame elektroninį akių sveikatos pasą, kuriame turėtų atsispindėti kiekvieno akių būklė“, – aiškina prof. A.Paunksnis.
Taigi civilizacijos laimėjimų vargu ar atsisakysime, darbo taip pat nepakeisime, tačiau padėti sau galime. Anot profesoriaus, reikia saugoti akis, daryti akių mankštas, pertraukas dirbant su kompiuteriu, o jeigu pažeidimas jau išsivystė, ne numoti į jį ranka, o tinkamai gydyti.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai