Kaulų tankio matavimo būdas – DEXA

Kaulų tankis nustatomas atliekant radiologinį tyrimą, vadinamą dvigubos energijos rentgeno spindulių absorbciometrija (DEXA) arba kaulų densitometrija. DEXA yra sustiprinta rentgenografijos forma, naudojama matuojant kaulų išretėjimą. DEXA yra dažniausiai atliekama apatiniajai stuburo daliai ir klubams. Portatyvūs DEXA prietaisai (įskaitant tuos, kuriuose naudojamos ultragarso bangos, o ne rentgeno spinduliai) matuoja riešų, pirštų ar kulnų kaulų tankumą.
 

Kada reikia tirtis kaulų tankį?


DEXA kaulų densitometrija yra dažniausiai naudojama diagnozuojant osteoporozę. Ši liga dažnai būdinga pomenopauzinio amžiaus moterims, bet gali pasitaikyti ir vyrams. Osteoporozė susijusi su laipsnišku kalcio praradimu, dėl to kaulai tampa plonesni, trapesni ir labiau linkę sulūžti.
Šis tyrimas yra taip pat efektyvus gydymo nuo osteoporozės ir kitų ligų, sukeliančių kaulo retėjimą, poveikiui stebėti.
DEXA testas gali taip pat įvertinti kaulo lūžio vystymosi tikimybę.
 

Kaulo tankumo tyrimas yra rekomenduotinas, jei:


· Esate pomenopauzinio amžiaus ir nevartojate estrogenų.
· Jūsų ar jūsų giminės iš motinos pusės ligos istorijoje yra užfiksuotas klubo lūžis.
· Esat moteris po menopauzės, aukšta (daugiau kaip 1,8 m) ar liesa (mažiau kaip 62 kg).
· Sergate ligomis, susijusiomis su kaulų lūžiais.
· Vartojate vaistus, kurie sukelia kaulų retėjimą, pvz., kortikosteroidus, vaistus nuo priepuolių, tam tikrus barbitūratus ar vaistus skydliaukės ligoms gydyti.
· Segate 1 tipo diabetu, kepenų, inkstų liga ar osteoporoze ar jomis yra sirgę šeimos nariai.
· Sergate skydliaukės liga hipertiroidizmu.
· Sergate priešskydinės liaukos liga – hiperparatiroidizmu.
· Patyrėte lūžį įvykus menkai traumai.
· Rentgeno tyrimas rodo stuburo slankstelių lūžius ar kitus osteoporozės ženklus.


 

Kaip pasiruošti kaulų tankio skenavimo (DEXA) tyrimui?


Nereiktų vartoti kalcio priedų mažiausiai 24 valandas prieš tyrimą. Jūsų gali paprašyti nusirengti dalį ar visus drabužius ir procedūros metu dėvėti chirurginį chalatą. Jūsų gali taip pat paprašyti nusiimti papuošalus, akinius ir bet kokius metalinius objektus ar aprangą, kuri galėtų kliudyti rentgeno spinduliams. Informuokite savo gydytoją, jei neseniai buvo atlikti radiologiniai tyrimai, pvz., žarnyno tyrimas rentgenu panaudojant kontrastinę medžiagą, pilvo kompiuterinė tomografija. Moterys turi būtinai informuoti gydytoją radiologą apie nėštumą.
 

Kaip atliekamas kaulų tankio tyrimas?


Centrinio DEXA tyrimo, matuojančiu klubo ir stuburo kaulų tankumą, metu pacientas guli ant stalo. Rentgeno spindulių generatorius yra pastatomas po pacientu, o detektorius dedamas virš jo. Tiriant stuburą, paciento kojos yra dedamos ant dėžės, kad išlygintų dubenį ir apatiniąją stuburo dalį. Tiriant klubą, paciento koja padedama ant tokios atramos, kuri suka klubą į vidų. Abiem atvejais detektorius yra lėtai perkeliamas, kuriant vaizdus kompiuterio vaizduoklyje. Pacientas turi išbūti labai ramiai ir gali būti paprašytas sulaikyti kvėpavimą kelias sekundes tuo metu, kai daroma rentgeno nuotrauka, to reikia, siekiant sumažinti išsiliejusio vaizdo galimybę.
Periferinis DEXA tyrimas yra paprastesnis. Paciento pirštas, ranka, dilbis ar koja yra veikiami mažo prietaiso, kuris nustato kaulo tankumą per kelias minutes. DEXA kaulo tankumo tyrimas paprastai užbaigiamas per 10–30 minučių, priklauso nuo panaudotos įrangos ir tiriamos kūno dalies.
Ką aš pajausiu kaulų tankio tyrimo metu?
Kaulo tankumo tyrimas yra greita ir beskausmė procedūra.
 

Kaip aš jausiuosi po tyrimo?


Po procedūros neturėtumėte jausti jokių nemalonių pojūčių.
 

Kaulų tankumo tyrimo DEXA aparatu privalumai


· DEXA kaulų densitometrija yra paprasta, greita ir neinvazinė procedūra.
· Reikiamas radiacijos kiekis yra nepaprastai mažas – mažesnis negu vienas dešimtadalis įprastinės krūtinės ląstos rentgenogramos dozės. Tikslios diagnozės nauda atsveria nedidelę radiacijos riziką.
· DEXA kaulo tankio tyrimas yra vienas tikslesnių metodų, taikomų osteoporozės diagnozei ir vertinančių kaulo lūžio riziką.
· DEXA įranga yra plačiai prieinama. Dėl to tyrimas yra patogus pacientams ir gydytojams.
· Paciento kūne po rentgeno tyrimo nelieka radiacijos.
· DEXA procedūros metu nepastebėta jokių komplikacijų.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai