Branduolinės medicinos tyrimas – izotopinė renografija

Izotopinė renografija – tai branduolinės medicinos tyrimas, kuris atliekamas norint įvertinti inkstų funkciją. Šio tyrimo metu į veną suleidžiama radioaktyviosios medžiagos (RM), ir ji krauju patenka iki inkstų. Gama kamera fiksuoja RM inkstuose. Tai padeda pamatyti ląstelių aktyvumą ir vertinti inkstų funkciją.
 

Tos inkstų vietos, kurios aktyviai kaupią RM, vadinamosios karštos dėmės, yra būdingos tam tikroms ligoms, pvz., vėžiui. Ten, kur RM nesikaupia, yra matomos „šaltos“ dėmės, kurias gali sukelti blokados, susiaurėjusios kraujagyslės, cistos, kai kurie navikai, pūliniai.
 

Izotopinė renografija yra dviejų rūšių:


· Inkstų statinė scintigrafija gali būt atliekamas norint įvertinti inkstų kraujotaką.
· Inkstų dinaminė scintigrafija atliekama kai reikia įvertinti, per kiek laiko mišinys pereina pro inkstus ir susirenka šlapimo pūslėje.
Tyrimai dažniausiai atliekami vienu metu.
 

Kada atliekama izotopinė renografija?


· Norint patikrinti kraujo tekėjimą pro inkstus. Sutrikęs tekėjimas gali reikšti kad yra inkstų arterijų susiaurėjimas, ir tai gali sukelti renalinę hipertenziją.
· Patikrinti, kaip veikia transplantuotas inkstas.
· Įvertinti inksto pažeidimą po traumos.
· Nustatyti kliūtis inkstuose ar šlapimtakiuose, kurias dažniausiai sukelia inkstų akmenys.


 

Kaip reikia pasiruošti tyrimui?


Specialaus pasiruošimo prieš tyrimą nėra, tačiau prieš tyrimą pasakykite savo gydytojui:

· Ar esate/galite būti nėščia.
· Maitinate krūtimi. Nemaitinti krūtimi reikia 1–2 dienas po tyrimo, kad RM pasišalintų iš organizmo.
· Vartojate kokių nors vaistų, ypač reguliuojančių kraujospūdį ir širdies darbą.
· Jeigu pastarąsias 4 dienas jums buvo atliktas rentgenologinis tyrimas naudojant barį; jeigu vartojote preparatų, kurių sudėtyje yra bismuto. Baris ir bismutas gali paveikti tyrimo rezultatus.
· Jeigu per paskutines 48 val. jums buvo atlikti rentgenologiniai tyrimai naudojant bet kokią kontrastinę medžiagą (tokie kaip intraveninė pielograma ar pilvo KT).
Prieš skenavimą reikės išgerti 2–3 stiklines vandens. Taip pat turėsite pasirašyti, kad sutinkate atlikti tyrimą. Taigi prieš tai pasikalbėkite su gydytoju apie visus jus dominančius klausimus, susijusius su šiuo tyrimu.
 

Kaip atliekama izotopinė renografija?


Prieš tyrimą jums reikės nusiimti visus papuošalus, nusirengti, likti tiktai su apatiniais. Jums duos antklodę, kad tyrimo metu nebūtų šalta. Laborantas paruoš injekcijos vietą ir suleis RM į veną. Jums gali suleisti ir diuretikų, kurie didina šlapimo kiekį ir skatina greitesnį jo išsiskyrimą. Jums gali liepti atsigulti ant nugaros, stovėti ar sėdėti. Didelė skenavimo kamera bus virš jūsų pilvo. Po injekcijos, kamera skenuos ir aptiks iš RM išsiskyrusią radiaciją. Jums reikės gulėti labai ramiai, kad nuotraukos būtų kokybiškos ir tyrimo nereiktų pakartoti. Pati kamera neskleidžia jokios radiacijos.
Dinaminio skanavimo metu nustatoma, kaip skiriasi RM pro inkstus. Taip gaunama informacija apie skirtingas kraujotakos fazes ir inkstų funkciją. Kitas skenavimas, statinė scintigrafija, gali būti atliekama po keliu valandų suleidus RM.
Visas tyrimas trunka 1–2 val. ar net iki 4–5 val., priklauso nuo to, kokios inkstų funkcija tiriama.
 

Ką jausiu tyrimo metu?


Tyrimo metu nejausite nieko, šis tyrimas yra neskausmingas. Tačiau, kol jums bus suleista RM, galite jausti skausmą dūrio vietoje. Jūs galite nepatogiai jaustis tyrimo metu, krėsti šaltis. Pasistenkite atsipalaiduoti, kvėpuoti lėtai ir giliai.
 

Kaip jausiuosi po tyrimo?


Po tyrimo jums gali tekti luktelti kelias minutes, kol gydytojas radiologas peržvelgs tyrimo rezultatus. Po tyrimo nejausite nieko nemalonaus. Gerkite daug vandens, kad RM pasišalintų kuo greičiau pasišalintų iš organizmo. Visiškai RM pasišalina per 1–2 dienas. Injekcijos vietoje galite jausti švelnų deginimą ar karštį. Uždėkite kompresą.
 

Kokie izotopinės renografijos privalumai?


· Paprastas, greitas tyrimas, kuris parodo inkstų funkciją.
· Gauti rezultatai padeda išsamiau įvertinti kitais radiologiniais tyrimais nustatytus pakitimus, pvz., echoskopija, intraveninė pielograma ar kompiuterinė tomografija.
· Radiacijos dozė yra minimali.
· Šalutinės reakcijos labai mažai tikėtinos.
 

Kokie yra jos trūkumai?


· Alerginės reakcijos yra galimos, tačiau pasitaiko retai.
· RM greitai pasišalina iš organizmo, bet ilgiau išlieka ant paviršių, todėl turite plauti tualetą ir rankas.
· Radiacijos kiekis yra, tačiau jis toks mažas, kad tai nesukelia jokio pavojaus su jumis bendraujantiems žmonėms.
· Injekcijos vietoje galite jausti dilgčiojimą ar deginimą. Šiuos simptomus galite panaikinti uždėję kompresus.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai