S.O.S. Atrodo, peršalau!

Ar jūs turite laiko sirgti? Kokius jausmus sukelia vien mintis apie perštinčią gerklę, keistą sausą ir skausmingą kosulį ir nesuprantamą nuovargį... Vaikystėje dauguma mūsų eidami į mokyklą be šaliko, ar paslapčiomis valgydami ledus kartais pasvajodavo apie atsiradusį peršalimą, kuris išgelbėtų nuo namų darbų. Tačiau ką apie peršalimą galvojate dabar, kai dėl intensyvaus tempo nėra kam palikti darbų, namų ir kitų rūpesčių? Dažniausiai į pirmuosius simptomus numojate ranka – pats praeis, ir kimbate į darbus? Tačiau negydomas peršalimas gali peraugti į kur kas sunkesnę ligą... Taigi, kaip atpažinti peršalimą ir ką daryti, jei jau peršalote?
 

Izoliuokite vaikus


Medikų teigimu, kiekvienas suaugęs žmogus maždaug du kartus per metus suserga ūminėmis kvėpavimo takų infekcijomis. Kuo žmogus jaunesnis, tuo dažniau jis gali užsikrėsti peršalimo virusą. Pavyzdžiui moksleiviai ūminėmis kvėpavimo takų infekcijomis serga tris kartus per metus, o ikimokyklinio amžiaus vaikai – net iki šešių kartų. „Peršalimo ligoms būdinga neaukšta temperatūra (~37 0C su dalimis). Tai, kad susirgote pajusite jau pirmąją dieną. Štai keletas pagrindinių simptomų: sloga, užgulusi nosis, stipriai iš nosies tekantis sekretas, perštinti ir skaudanti gerklė, kamuojantis sausas kosulys, užkimęs balsas, ašarojančios akys, skaudanti galva, silpnumas“, – vardina Klaipėdos visuomenės sveikatos centro užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja Ona Sokolova.
Peršalimas yra užkrečiamoji liga, kurią sukelia virusai. Apsikrėsti galima visur: namie, gatvėje, automobilyje, troleibuse. Peršalimo infekcijos šaltinis gali būti net jūsų kaimynas, neseniai „pasigavęs“ virusų parduotuvėje. Peršalimo virusai plinta oro lašiniu būdu ir per užkrėstus buities daiktus, rankas. „ Labai svarbu, kad pirmosiomis ligos dienomis ligonis gulėtų lovoje. Be to, jis, kiek tai įmanoma, turi būti kuo labiau izoliuotas nuo sveikų šeimos narių, ypač nuo mažamečių vaikų, kurie neatspariausi virusams, – pataria gydytoja O. Sokolova. – Ligonio kambarį būtina kuo dažniau vėdinti, valyti drėgnu būdu, taip bus pašalinami patalpoje susikaupę virusai. Be to, tiek ligoniui, tiek ir jį slaugantiems šeimos nariams privaloma dažnai plauti rankas, naudoti vienkartines nosinaites ir rankšluosčius, kad infekcijos namuose nebeliktų“.


 

Kai niekas nepadeda – lieka gydytojas


Medikų teigimu, dauguma žmonių peršalimo nevertina rimtai, ir į gydytojus kreipiasi tuomet, kai negydoma, arba neteisingai gydoma liga perauga į kur kas sunkesnes komplikacijas. Pagrindiniai pavojaus ženklai, kuriems atsiradus jau reikėtų į gydytoją kreiptis bent jau patarimo – aukštesnė nei 380C temperatūra, dvi – tris dienas negerėjanti ligonio būklė. „Šie simptomai rodo, kad paprastas peršalimas jau netrukus gali tapti kur kas sunkesne komplikacija: sinusitu, ausų ar plaučiu uždegimu ir kitomis nelabai maloniomis ir kur kas sunkiau ir ilgiau gydomomis ligomis“, – perspėja Klaipėdos visuomenės sveikatos centro užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja.
Kaip bebūtų keista, tačiau nuo peršalimo ligų specifinio gydymo nėra, paprastai gydomi tik simptomai. Skiriami lašai į nosį, kurie mažina nosies gleivinės paburkimą. Jei temperatūra pasiekia 380C ir kyla dar aukščiau – rekomenduojama vartoti temperatūrą mažinančius vaistus. „Nuo peršalimo visuomet padeda karšta vonia, ypač kojų ir rankų kaitinimas, – dalinasi patirtimi gydytoja Ona Sokolova. – Ligonį geriausiai girdyti šiltais gėrimais: karšta aviečių ar liepžiedžių arbata, karštu pienu su medumi ir kitais gėrimais, neerzinančiais burnos gleivinės. Būtent karšti gėrimai skatina prakaitavimą, ypač, kai ligonis yra šiltai apklotas. Be to, tai padeda sudrėkinti burnos ir kvėpavimo takų gleivines, dėl to palengvėja kvėpavimas per nosį, mažiau vargina sausas kosulys, sumažėja temperatūra, pagerėja savijauta“, – vardina O. Sokolova. Tuo tarpu peršalimo komplikacijos gydomos antibiotikais. Juos gali skirti tik gydytojas.
 

Geriausias vaistas – sveika gyvensena


Peršalimo ligomis dažniau serga vaikai, nes jų organizmas yra mažiau atsparus šias ligas sukeliantiems virusams. Kai kurie jų itin džiaugiasi tuo, kad dėl slogos ir perštinčios gerklės galės praleisti kelias pamokas. Tačiau palikti juos namuose – būtina, nes taip apsaugosite savo atžalos bendraklasius nuo galimo užkrato.
O tiems, kurie neturi laiko sirgti, nes turi daug darbų – keletas Klaipėdos visuomenės sveikatos centro užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjos Onos Sokolovos patarimas: „Venkite didelių žmonių susibūrimų, sloguojančių ir kosinčių aplinkinių. Einant į kiemą – būtina tinkamai apsirengti, kad būtų nei per šalta nei per karšta. Taip pat stenkitės nepervargti, daugiau laiko praleisti gryname ore, grūdintis, vartoti kompleksinius vitaminus“.
 

Pinigai platina gripą?


Kasdien milijardai banknotų keliauja po visą pasaulį ir kelia ne vien pasitenkinimą (bent jau tiems, kurie juos gauna), bet ir pavojingą ligą – gripą. Šveicarų mokslininkai nustatė, kad gripo virusas gali puikiai „išsilaikyti“ ant popierinių banknotų net iki penkių dienų. Atlikę aibę tyrimų Ženevos universitetinės ligoninės specialistai pareiškė, kad būtina atsargiai ir atsakingai elgtis su pinigais tikrąja šia žodžio prasme. Mat gripo epidemijos atveju popieriniai banknotai gali tapti puikiais infekcijos nešiotojais. Kai kurie gripo virusai gyvybingais ant banknotų išlieka net iki 120 valandų po kontakto su infekcijos nešiotoju.
 

2006 – 2007 m. JAV nuo gripo mirė kelios dešimtys vaikų


Jungtinių Amerikos Valstijų Užkrečiamų ligų kontrolės ir profilaktikos centro statistikos duomenimis, 2006 – 2007 metų gripo sezonas nepasiekė epidemijos mastų. Nepaisant to, šioje šalyje nuo kasmetinės peršalimo ligos – gripo – sukeltų komplikacijų mirė net 68 vaikai. Labiausiai medikus neramina vaikų mirties atvejai, kuomet sunkias mirtinas komplikacijas sukėlė vienu metu „pasigauti“ gripo ir auksinio stafilokoko virusai. Šis baisus dviejų virusų derinys diagnozuotas kas trečiam mirusiam vaikui. Tuo tarpu per 2004 – 2005 m. gripo sezoną JAV pediatrai dėl gripo ir infekcinės ligos derinio užfiksavo vieno vaikučio mirtį. 2005 – 2006 m. tokių mirčių užregistruota jau trys, o štai 2006 – 2007 – pasiektas kraupus rekordas – daugiau nei dvidešimt vaikų nesugebėjo nugalėti gripo ir bakterinių ligų atakos. Kai kurie neišgyvenusių mažylių pasirodė neimlūs antibiotikams. JAV Užkrečiamų ligų kontrolės ir profilaktikos centro teigimu, devyni iš dešimties neišgyvenusių vaikų nebuvo profilaktiškai paskiepyti nuo gripo.
 

Rusams svarbiausia įveikti gripą ir impotenciją


Šių metų pirmo ketvirčio rezultatai rodo, kad mūsų kaimynai iš Rusijos negaili savo algos įsigydami vaistų nuo gripo ir impotencijos. Rusijos analitikų teigimų, pinigų sumos, skiriamos šių medikamentų įsigijimui vaistinėse, dvigubai viršija atlyginimų augimo tempą. Esą algos Rusijoje padidėjo 11 procentų, o minėtiems vaistams išleidžiamos sumos – beveik ketvirtadaliu (24 proc.). Iš viso skaičiuojama, kad per pirmąjį ketvirtį vien šiems vaistams Rusijoje išleista 3,89 milijardai dolerių (~9,5 mlrd. litų).

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai