Nekreipti dėmesio į kosulį negalima

Rudenį, atšalus orams, dažnas pradeda kosėti. Ir, nors šaltuoju metu tai gana dažnas sveikatos sutrikimas, ne vienas pasimeta – ką dabar daryti? Kokių priemonių imtis atsiradus kosuliui? Pataria Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Pulmonologijos ir alergologijos centro pulmonologas dr. Rolandas ZABLOCKIS.
 

Kas yra kosulys?


Kosulys yra svarbus apsauginis kvėpavimo takų refleksas – kosėdami mes išvalome viršutinius kvėpavimo takus. Kosulys yra viena iš dažniausių priežasčių, dėl kurios pacientai kreipiasi į gydytoją. Deja, neretai net ir jam yra sunku įvertinti ir gydyti kosulį. Kosulys dažniausiai atsiranda dėl mechaninės ar cheminės ryklės, gerklės, trachėjos ir bronchų receptorių stimuliacijos. Kosulio receptorių taip pat yra nosyje, prienosiniuose sinusuose, išoriniuose klausomuosiuose ausies kanaluose, būgninėse ausies membranose, parietalinėje (išorinėje) pleuroje, stemplėje, skrandyje, perikarde (širdiplėvėje) ir diafragmoje.
 

Koks jis būna?


Skiriami du pagrindiniai kosulio tipai: sausas ir drėgnas.
Drėgnu vadinamas tuomet, kai kvėpavimo takuose atsiranda gleivių ir skreplių Jei atkosimi skrepliai yra ne bespalviai, o spalvoti, pavyzdžiui, žali, geltoni ar su kraujo priemaiša, svarbu nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Drėgno kosulio priežasčių yra labai daug. Tai gali būti peršalimas, viršutinių kvėpavimo takų infekcija, ūminis ir lėtinis bronchitai bei daugybė kitų, tiesa, retesnių nei paminėtosios.


Kai kosulys sausas, žmogus nieko neatkosti. Dažniausios sauso kosulio priežastys – peršalimas bei viršutinių kvėpavimo takų infekcija, gerklų uždegimas (laringitas) ar gerklės uždegimas (trechėjitas) ir kitos. Kartais sausai kosima tiesiog iš įpratimo kosėti. Sausą kosulį gali sukelti kai kurie vaistai.
 

Gydymas


Kosulio gydymas bus efektyvus, jeigu bus pašalinta jį sukėlusi priežastis. Vis dėlto, kol nėra nustatyta kosulio priežastis ir negalima pradėti specifinio gydymo, gydomi simptomai. Vartojami atsikosėjimą lengvinantys vaistai, garų inhaliacijos, pastilės (tabletės) nuo kosulio. Svarbu dažnai gerti daug šiltų skysčių.
Drėgnas kosulys gydomas vaistais, lengvinančiais susikaupusių skreplių atkosėjimą ir kvėpavimą – mukolitikais (acetilcisteinas, ambroksolis, karbocisteinas ir kt.) Mukolitikai skystina skreplius, skatina gleivių pasišalinimą, todėl lengvina kvėpavimą.
Vienas iš drėgną kosulį gydančių mukolitikų yra acetilcisteinas. Yra duomenų, kad šis vaistas ne tik veiksmingai lengvina atsikosėjimą, bet dar ir slopina uždegimą. Acetilcisteino yra įvairių formų: tai paprastos tabletės, putojančiosios tabletės, granulės, iš kurių galima paruošti gėrimą, specialus tirpalas inhaliacijoms (kvėpuoti). Šis vaistas veikia geriau, jei geriama daug skysčių.
Nuo kosulio gerai padeda tepalai ar balzamai. Jų sudėtyje esantys eteriniai aliejai (eukaliptas, mėtos, čiobreliai ir pan.) ir kamparas lengvina kvėpavimą. Be to, teigiamai veikia ir pats įtrynimas krūtinės, nugaros ar padų srityje.
Sausą neproduktyvų kosulį reikia slopinti centrinio ar periferinio poveikio kosulį slopinančiais vaistais.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai