Dvi sesutės per kalnelį nesueina

Nuolat girdime, kad akys – žmogaus sielos veidrodis, kad jos – didžiausias turtas, be kurio neįmanoma gyventi, ir dar begales įvairių epitetų. Bet ar šios šnekos taip ir nelieka tik gražiomis kalbomis? Kada paskutinį kartą pasirūpinote savo akimis? Kada paskutinį kartą tikrinote, ar nepablogėjęs regėjimas. „Akis būtina tausoti, nuolat tikrinti ir jomis rūpintis“, – sako akių gydytoja chirurgė Irena LAURINAVIČIENĖ.
 

Profilaktinė patikra – būtinybė


Ne vienas, atėjęs pas bendrosios praktikos gydytoją ir išgirdęs pasiūlymą pasitikrinti akis, numoja ranka ar paprasčiausiai pagalvoja, jog gydytojas neturi ką veikti. Tie, kurie atsisako, labai rizikuoja. Nesvarbu, ar jūsų akys žalios, mėlynos, ar rudos. Laikas ir kenksminga aplinka mus veikia vienodai. Saulė, skaitymas važiuojant ar gulint, nuolatinis darbas su kompiuteriu sekina akis, blogina regėjimą. Pasak akių ligų specialistės gyd. I. Laurinavičienės, paprasčiausia akių patikra leidžia ne tik pastebėti blogėjantį žmogaus regėjimą, bet ir kartais diagnozuoti tokias ligas, kaip smegenų auglys. Net ir stipriai sutrikus vienos akies pusės regėjimui, jūs galite visiškai nieko nepastebėti. Iškritusį matymo plotą gali visiškai kompensuoti sveikoji akis. Retas tautietis suvokia, kad niekas jo sveikata nepasirūpins geriau už jį patį. Senolių išmintis byloja, jog prarasto regėjimo nebenusipirksi už jokius pinigus. Tiesa, galimas daiktas, kad netolimoje ateityje šis požiūris pasikeis. Jau dabar atliekami bandymai su dirbtinėmis tinklainėmis ir regėjimo receptoriais.


 

Kas kiek laiko tikrinti akis?


Gydytoja I. Laurinavičienė atkreipia dėmesį, kad žmonės visiškai nežino, kas kiek laiko turi tikrintis akis. Pasak jos, ypač savo akimis turėtų rūpintis žmonės, nuolat dirbantys su kompiuteriu, daug skaitantys, rašantys, sergantys arterine hipertenzija ir cukriniu diabetu, taip pat vaikai, nešiojantys akinius.
Rūpinimasis akimis neturėtų apsiriboti vien trumpomis pertraukėlėmis. Norint sustiprinti akis ir sustabdyti blogėjantį regėjimą, būtina vartoti akis stiprinančių maisto papildų (mėlynių ekstraktą, morkas kartu su riebalais ir vitaminais), periodiškai daryti trumpas pertraukėles. Ilgiau skaitant kartkartėmis reikia pažiūrėti į tolį. Jokiu būdu neskaitykite gulėdami, o tuo labiau – važiuodami. Darbo vieta turi būti patogi, gerai apšviesta. Nepamirškite ir profilaktinių akių patikrų. Tik jie leidžia ankstyvoje stadijoje nustatyti progresuojančią glaukomą, diabetinę ir hipertenzinę retinopatiją, silpnėjantį regėjimą ir daugybę kitų patologijų. Jei augančiam vaikui nėra jokių regėjimo sutrikimų, tai akytes reikėtų tikrinti kas metus. Jei vaiko akys probleminės (nešioja akinukus, yra kitu sutrikimų), tai mažiems vaikams akis būtina tikrinti kas tris mėnesius, o vyresniems kas pusę metų. Jokiu būdu negalima uždelsti, kadangi mažų vaikų akytės sparčiai keičiasi. Užtenka truputį pavėluoti, ir neigiami padariniai gali likti visam gyvenimui.
Suaugęs, nuolat dirbantis kompiuteriu žmogus akis turėtų tikrinti kartą per metus. Jei nedirbate su kompiuteriu, daug neskaitote ir kitaip nevarginate akių, tada jums regėjimą užtenka pasitikrinti karta per 2–3 metus. Vyresniems akių patikrų skaičius yra tas pats kaip ir vaikams.
 

Kokiais prietaisais tikrinamos akys?


Pats paprasčiausias tyrimas yra regėjimo aštrumo testas. Šį tyrimą gali atlikti net jūsų šeimos gydytojas. Dažniausiai regėjimo aštrumui patikrinti naudojamos Landolto žiedų, raidžių ar kitų tipų lentelės. Landolto žiedų lentelė sudaryta iš 12 eilių. Pradžioje patikrinama viena akis, o vėliau ir kita. Jei iš penkių metrų matote 10 eilutę, tai jūsų regėjimas lygus 1,0 (regėjimas geras). Jei žemiau, tada regėjimo aštrumas daugiau nei 1,0. Pastaraisiais metais vis plačiau regėjimo aštrumui tirti naudojami projektoriai.
Kitas okulistų arsenalo ginklas – plyšinė lempa. Su plyšine lempa medikai tikrina priekinį akių segmentą, o su papildomu VOLK lęšiu matomas ir akių dugnas. Šis metodas leidžia pastebėti cukrinio diabeto, arterinės hipertenzijos ir kitų patologijų sukeltus tinklainės pažeidimus, dėl kurių ilgainiui blogėja regėjimas.
Daug sudėtingiau parinkti akinius. Prieš parinkdami tinkamus akinius, medikai nuosekliai ištiria akis. Net pusės dioptrijos akies ir akinių skirtumas gali varginti akis ir bloginti regėjimą. Akinių rinkimas pradedamas nuo patikros stiklų komplektu arba daug tobulesnio prietaiso – foropterio. Jame yra gausybė lęšių, kurie keičiami kompiuteriu. Prieš tai akis rekomenduojama patikrinti autorefraktometru. Išsamesniems tyrimams naudojama daugybė kitų sudėtingų akių patikros metodų.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai