Sausas kosulys – nenaudingas

Esant įvairios kilmės viršutinių ir apatinių kvėpavimo takų infekcijoms, ligonį dažnai kamuoja sausas kosulys. Daugelis mano, kad visuomet reikia skatinti atsikosėti. Tačiau tai klaidingas požiūris. Jeigu kosulys sausas, nėra jokio sekreto, vadinasi, nėra ir ko iškosėti. Sausas kosulys nenaudingas, labai vargina, dirgina krūtinę, vargina nakties metu, sukelia kitus nemalonius pojūčius. Kaip nuo jo gintis ir greičiau pasveikti?
 

Sausas kosulys gali atsirasti patekus infekcijai į kvėpavimo takus, taip pat įkvėpus šalto oro. Sausą kosulį galima pažinti iš to, kad jo metu nieko neatsikosima, nėra sekreto, vadinasi, jis yra neproduktyvus. Daugelis yra patyrę, kad toks sausas kosulys labai vargina, sukelia aštrius krūtinės skausmus, smarkų diskomfortą. Be to, dažnai pasireiškia naktį, todėl trukdo miegoti ir po nakties atsikeliame nepailsėję. Sausas kosulys stiprina uždegimą. Tad vienareikšmiškai sausą intensyvų kosulį būtina slopinti.
Sausas kosulys būna ir pirmąsias tris sirgimo dienas, kol pasigamina sekretas. Tuo metu skatinti atsikosėjimo taip pat netikslinga, nes tik dar labiau išvargintų susirgusį žmogų.
Neslopinamas tik drėgnas kosulys (jį galima pažinti iš to, kad atkosima skreplių). Jis gydomas vaistais, lengvinančiais skreplių atkosėjimą ir kvėpavimą.
 

 

Kuo slopinti?


Kosulį slopinantys vaistai būna centrinio ir periferinio poveikio. Centrinio veikimo kosulį slopinantys vaistai mažina padidėjusį kosulio centro aktyvumą, periferinio – slopina kosulį provokuojančius dirginimo impulsus kvėpavimo organuose.
Vieni dažniausiai vartojamų centrinio poveikio kosulį slopinančių nenarkotinių vaistų –Paxeladine (veiklioji medžiaga – okseladinas). Jis slopina sausą kosulį ir palengvina kvėpavimą. Nesukelia mieguistumo, neturi įtakos profesiniam aktyvumui ir netrikdo virškinamojo kanalo peristaltikos. Paxeladine tinka įvairiais sauso kosulio atvejais: spazminiam ar refleksiniam kosuliui slopinti, kosuliui susirgus gripu, rinofaringitu, bronchitu, bei kosuliui, atsiradusiam dėl sudirgintos gleivinės malšinti. Be to, svarbu tai, kad yra tinkamas vartoti tiek suaugusiesiems, tiek ir vaikams. Vaistinėse galima įsigyti ir pasirinkti norimą vaisto formą – kapsules, tabletes arba sirupą.
 

Kiti sauso kosulio gydymo būdai


Gerti daug skysčių. Prasidėjus sausam kosuliui, padeda liaudiškas gydymo būdas – karštas pienas su medumi. Patariama gerti čiobrelių arbatos. Sausam kosuliui gydyti tinka ir kitos vaistažolės, tokios kaip piliarožė, ankstyvasis šalpusnis, islandinė kerpena, miškinė dedešva, siauralapis gyslotis.
Patalpų drėkinimas. Patalpas patartina vėdinti ir drėkinti, jei jose sausa.
Vonia kojoms. Norėdami išvengti kosulio šaltuoju metų laiku, venkite atšalti kojas. Kojų sušalimas gali būti persišaldymo ir kosulio pradžia. Jeigu jau nepasisekė to išvengti – profilaktiškai pasiruoškite karštą vonią kojoms. Tai daroma taip: paruoškite po 1 litrą čiobrelių ir asiūklių nuoviro (paimti po 8 arbatinius šaukštelius kiekvienos žolės, kiekvieną užplikyti 1 litru verdančio vandens, leisti 10 minučių pritraukti, nukošti). Abu nuovirus supilkite į dubenį aukštais kraštais ir pilkite šalto vandens, kol temperatūra pasieks +33ºC. Palaikykite kojas šioje vonelėje, paskui iš arbatinuko pilkite karštą vandenį, kol temperatūra pasieks +42ºC. Po vonios kojas gerai nušluostykite ir apsimaukite šiltas kojines.
Kvėpavimo pratimai. Jeigu nuolat kamuoja kosulys, treniruokite kvėpavimo sistemą po ketvirtį valandos 2 kartus per dieną. Įkvėpkite pilvu (t. y. diafragma) – trukmė apie 6 sekundės, apie 1 minutę sulaikykite kvėpavimą, paskui iškvėpkite. Iškvėpimo trukmė – ne mažiau kaip 6 sekundės.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai