Kai tampame gamtos puotų stalo aukos

Kaskart vasarą atvėrus langą, einant gatve, poilsiaujant prie ežero ar upės, į mus kėsinasi įvairūs vabzdžiai (uodai, bimbalai, bitės, vapsvos ir kt.), voragyviai (erkės), ropliai (gyvatės). Jie kanda dėl įvairių priežasčių, pvz., besigindami, malšindami alkį, vedini instinkto savai giminei pratęsti. Net paprasto uodo įkandimas yra nemalonus, o ką jau kalbėti apie kitus. Tad kaip nuo šių visų įkandimų apsisaugoti?
 

Galimos vabzdžių įkandimų pasekmės


Įkandus vabzdžiui, į žaizdelę patenka nuodų - įvairių baltymų, fermentų ir kitokių biologiškai veiklių medžiagų. Vabzdžių nuodams sąveikaujant su mūsų organizmo imunine sistema, kyla įvairių atsakomųjų reakcijų. Tai gali būti paprasta odos uždegiminė reakcija arba alerginė reakcija, kuri pasireiškia žaibiškai, gali būti grėsminga gyvybei.
 

Pirmoji pagalba paprastų įkandimų atvejais


Vabzdžių įkandimų stenkitės išvengti. Iškylaudami gamtoje tinkamai apsirenkite: jei bus kuo mažiau drabužiais nepridengtų kūno vietų, vabzdžiai jus mažiau kamuos. Be to, galite naudoti vabzdžius atbaidančias priemones - repelentus.
Įkandimų vietas tepkite specialiais tepalais. Niežtinčias vabzdžių įkandimų ar įgėlimų vietas galima patepti šiek tiek parūgštintu vandeniu. Be to, įkandimų vietas galima patepti vadinamąja ,,Vietnamietiška žvaigždute” ar vaistinėje įsigytais antihistamininiais tepalais (psilobalzamu, fenistiliu ir pan.), kurie slopina uždegimo reakcijas.
Dezinfekuokite žaizdeles. Jei įkandimų vietos stipriai nukasomos (nudraskomos) ar supūliuoja, jas reikia dezinfekuoti briliantine žaluma ar kitais spiritiniais tirpalais, nes negydomi pūlingi uždegimai gali labai išplisti, sukelti kraujo užkrėtimą.
 

Gyvybei grėsmingi vabzdžių įkandimai


Grėsmė gyvybei dažniausiai kyla dviem atvejais:
kai įgelia daug vabzdžių (dažniausiai bičių arba vapsvų);
jei žmogus yra alergiškas tam tikrų vabzdžių nuodams. Užtenka net ir vieno vabzdžio įkandimo, kuris sukeltų organizmo alerginę uždegiminę reakciją.


Alerginė reakcija įvyksta dažniausiai per kelias minutes: stipriai sutinsta įkandimo vieta (todėl svarbu nuimti bet kokius veržti galinčius daiktus), tinimas greitai plinta ir gali išplisti po visą kūną. Neretai išberia viso kūno odą. Tinti gali ir kvėpavimo takai, be to, kartais pradeda spazmuoti kvėpavimo takų raumenys, pagausėja gleivių sekrecija, visa tai sukelia stiprėjantį dusulį, kuris, nesuteikus kvalifikuotos pagalbos, gali baigtis mirtimi. Sutrinka kraujotaka: išsiplečia smulkiosios kraujagyslės, staiga sumažėja arterinis kraujo spaudimas, pradeda svaigti galva, temsta akyse, trinka sąmonė, žmogų gali ištikti šokas. Gali sutrikti ir virškinamojo trakto veikla: pradeda skaudėti pilvą, atsiranda pykinimas, vėmimas, viduriavimas.
 

Pirmoji pagalba, jei žmogus jautrus vabzdžių nuodams


Ištraukite vabzdžio geluonį. Geluonį paimkite atsargiai (geriausia pincetu prie pat įkandimo vietos). Neimkite jo už pulsuojančios dalies, nes iš nuodų liaukų į kraują pateks papildoma nuodų porcija.
Suleiskite vaistų. Jei esate jautrus vabzdžių įkandimams, būtinai turėkite gydytojo skirtų leidžiamų vaistų (adrenalino), kurių, įkandus pavojingam vabzdžiui, nedelsdami susišvirkškite į raumenis. Jei minėta alerginė reakcija ištinka kitą asmenį, paklauskite, ar jis neturi su savimi medikamentų. (Adrenalinas yra labai stipriai veikiantis vaistas. Jis gyvybiškai reikalingas sunkios alerginės reakcijos ištiktam žmogui. Paskirti turi teisę tik gydytojas.)
Jei neturite vaistų, uždėkite timpą. Neturint vaistų, įkandus vabzdžiui iškart virš įkandimo vietos uždėkite timpą (ji turi būti plati, nepamirškite po ja padėti pamušalo) ir nedelsdami kvieskite greitąją medicinos pagalbą. Timpa neveiksminga, kai alerginė reakcija jau išplitusi po visą organizmą ar nukentėjusįjį ištinka anafilaksinis šokas (sutrikusi sąmonė, oda blyški, prakaituota, labai padažnėjęs pulsas bei kvėpavimas).
Ištiktąjį šoko guldykite ant nugaros. Jei nukentėjusįjį ištiko anafilaksinis (alerginis) šokas (jis dar sąmoningas), guldykite ant nugaros, pakelkite galūnes, atsagstykite apykaklę, nuimkite visus veržti galinčius daiktus. Jei pradeda tinti kaklas, galite jį šaldyti. Jei nukentėjusysis praranda sąmonę, guldykite jį stabiliai ant šono bei kontroliuokite gyvybines funkcijas (joms sutrikus, pradėkite gaivinti).
Nedelsdami kvieskite greitąją medicinos pagalbą. Jei esate užmiestyje, neturite telefono arba pagalba gali užtrukti, nedelsdami patys gabenkite nukentėjusįjį į gydymo įstaigą ar artimiausią vaistinę, kur bus galima sušvirkšti būtinų vaistų.
Laikas, per kurį atvyks greitoji medicinos pagalba ar jūs patys nugabensite nukentėjusįjį į gydymo įstaigą, gali nulemti pasveikimo bei gyvenimo prognozę.
 

Pirmoji pagalba įsisiurbus erkei


Erkės tyko savo grobio ant įvairių aplinkos daiktų, tai dažniausiai įvairių medžių lapai, šakelės, žolė ir panašiai. Pavojingiausios Lietuvos miškų erkės yra iksodinės: jos platina įvairias ligas, pvz., erkinį encefalitą (smegenų uždegimą), Laimo ligą, Ku karštligę ir kt.
Saugokimės erkių. Vykdami į miškus ar žvejoti apsirenkite taip, kad liktų kuo mažiau nepridengtų kūno vietų. Išėję iš miško bei grįžę namo iškratykite drabužius, išsišukuokite plaukus, apsižiūrėkite visą kūną. Galite vartoti specialias nuo erkių apsaugančias priemones, kurių kvapas padaro jus nepatrauklius šiems gyviams.
Erkei įsisiurbus, reikia kuo greičiau ją ištraukti. Odą dezinfekuokite 70 proc. spiritu. Pincetu suimkite erkę prie pat jos įsisiurbimo vietos ir, kelis kartus pasukę prieš laikrodžio rodyklę, ją ištraukite. Erkės įkandimo vietą dezinfekuokite spiritiniu tirpalu, galite užklijuoti baktericidinį pleistrą.
Ištraukus erkę, reikia įdėmiai stebėti jos įsisiurbimo vietą bei bendrą organizmo būklę. Jei įkandimo vieta (po 8-15 dienų) parausta ir šis paraudimas plinta į aplinkines odos sritis bei pablykšta jo centras, galima įtarti Laimo ligą. Tačiau reikia pabrėžti, kad paraudimas atsiranda tik 60 proc. asmenų, užsikrėtusių Laimo liga.
Ar galima sužinoti apie užsikrėtimą dar ligai nepasireiškus? Galima ir labai pageidautina, kadangi nustačius užsikrėtimą skiriamas trumpas profilaktinio gydymo kursas, kuris užkerta kelią ligai pasireikšti. O nustatyti tai galima ištyrus įsisiurbusią erkę arba įkąstojo asmens kraują. Jeigu profilaktinis kraujo tyrimas parodys infekuotumą Laimo liga arba erkėje bus surasta minėtosios ligos sukėlėjų - tuomet reikia kreiptis į gydytoją arba infektologą.
Laimo ligos simptomai dažniausiai pasireiškia po vienos
dviejų savaičių, tačiau inkubacinis periodas gali trukti 3-35 dienas. Ši liga pažeidžia ne tik odą, bet ir kitus organus: raumenis, sąnarius, širdį, smegenis ir kt. Dėl šių pažeidimų ligonis gali tapti invalidu.
Jei po erkės įkandimo praėjus 1-2 savaitėms pakyla kūno temperatūra, pradeda skaudėti galvą, ji svaigsta, pykina, sutrinka miegas, tuomet galima įtarti erkinį encefalitą. Įsisiautėję virusai pažeidžia smegenis ir gali ištikti paralyžius. Dažniausiai po kelių dienų kritus temperatūrai galvojama, kad jau pasveikta, tačiau ji vėl pakyla, tuomet ir įvyksta paralyžius - ligonio galva nusvyra, jis negali pakelti rankų. Be to, erkiniu encefalitu galima užsikrėsti ir geriant neseniai susirgusių karvių ar ožkų pieno. Po kurio laiko gyvulių kraujyje pasigamina antikūnų, ir pienas įgyja gydomųjų savybių. Nuo erkinio encefalito gali apsaugoti skiepai, o neskiepyti asmenys išvengti šios ligos gali susileidę specifinio imunoglobulino nuo erkinio encefalito. Jo švirkščiama į raumenis kuo skubiau ir ne vėliau kaip po trijų parų po erkės prisisiurbimo.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

ruta
2010-07-11 14:08
man ikando bimbalas i ranka,o dabar ranka visa sutinus,noreciau suzinoti ar tai gali blogai baigtis?
iveta
2008-07-13 07:20
labai noreciau suzinoti daugiau apie bimbalo ikandimus ir kaip po to elgtis.man ikando bimbalas krumplio ties pirstais srityje,truputi buvo istine,siandien istinusi dar labiau,visa tvinksi niesti,ir kazkoks skaudantis guziukas atsirado pazastyje.jau antras kartas taip,pirma karta po 4 dienu atslugo.ar reikia kreiptis tokiu atveju i gyditojus?Labai lauksiu atsakymo,aciu

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai