Saugus ir veiksmingas būdas įveikti prakaitą

Veikiausiai kiekvienas prisiminsime kolegą, kuriam tik įžengus į kambarį skubame atidaryti langus... Nėra malonu spausti šlapią delną ar matyti, kaip iš šalia sėdinčio kaimyno pažastų žliaugia prakaitas. Tačiau ar yra veiksmingų būdų, galinčių padėti šiems žmonėms? Kalbamės su „GP klinika“ vadovu plastinės ir estetinės chirurgijos specialistu gydytoju Gintaru Papečkiu.
 

Prakaitavimas – tai estetinis nemalonumas ar sveikatos problema?


Ir viena, ir kita. Gausus viso kūno prakaitavimas – generalizuota hiperhirdozė – gali būti skydliaukės, cukrinio diabeto, lėtinių infekcinių ar onkologinių ligų požymis. Gausiau prakaituojama ir menopauzės metu.
Dar viena hiperhidrozės forma – židininė. Jos priežastys nėra aiškios, dažniausiai – idiopatinės kilmės (dėl prakaito liaukų nervinės stimuliacijos sutrikimo). Tai iškreipta reakcija į stresą ar susijaudinimą. Tokiu atveju pagausėjęs prakaitavimas būna lokalus – plaštakų, veido, pažastų, kojų.
Tačiau hiperhidrozė nėra dažna patologija, tokie ligoniai sudaro tik apie 0,5 proc. populiacijos. Tuo tarpu didžiajai daliai žmonių gausesnis prakaitavimas nėra susijęs su liga. Tačiau tai nereiškia, kad į jį nereikia kreipti dėmesio. Juolab kad daugelis dėl to jaučia diskomfortą, o kai kuriems (pvz., muzikantams, sportininkams, aukštas pareigas užimantiems pareigūnams, aktoriams ir t.t.) žliaugiantis prakaitas netgi trukdo dirbti. Galiausiai itin gausus prakaitavimas ir nerimas dėl nemalonaus kvapo kelia psichologinių ir socialinių problemų, žmonės puola į depresiją, vengia viešumos, tampa atsiskyrėliais, nustoja bendrauti net su artimais draugais.
 

Kada prakaitavimas rodo, kad žmogus turi sveikatos problemų?


Hiperhidrozė nustatoma, kai žmogaus prakaitavimas abipusis ir simetrinis, kai jis trukdo normaliai kasdieniai veiklai, pasireiškia ne mažiau kaip kartą per savaitę, o prasideda iki 25 metų amžiaus. Taip pat hiperhidrozei nebūdinga prakaituoti miegant ir dažniausia ji paveldima.


Hiperhidrozės diagnozė nustatoma atmetus visas kitas ligas, kurios gali sukelti padidėjusį prakaitavimą.
 

Kaip dažnai į jus kreipiasi dėl padidėjusio prakaitavimo? Ar verta ieškoti pagalbos, jeigu žmogus prakaituoja negausiai?


Manau, kad ligi šiol dauguma gydytojų į žmonių nusiskundimus dėl estetinių problemų esant padidėjusiam prakaitavimui vis dar nekreipia dėmesio, nes jiems tai neatrodo rimta problema. Dalis medikų tokius pacientus linkę laikyti priekabiais, kaprizingais ir per didelius reikalavimus keliančiais. Tuo tarpu estetinės medicinos specialistai į šiuos skundus žiūri kaip į labai rimtus, pagrįstus, iš tiesų keliančius tiek estetinių, tiek psichologinių problemų.
Kita vertus, visuomenė keičiasi, ir keičiasi jos taisyklės. Juk kadaise ir dezodorantų nedaug naudojome. Šiandieniniai socialiniai pokyčiai formuoja tam tikrą sėkmingos asmenybės modelį, ir ne paskutinį vaidmenį čia turi žmogaus išvaizda, jo įvaizdis. Taigi vis daugiau žmonių botulino toksino injekcijas naudoja profilaktikos tikslu, tiesiog norėdami jaustis saugiai, kad nereikėtų nerimauti dėl to, kad negali dėvėti prigludusių drabužių, kad nekeltų rūpesčių nemalonus kvapas ir netektų dar labiau prakaituoti dėl to, kad negali paduoti rankos. Taigi į mus gali kreiptis visi, net ir negausiai prakaituojantys.
 

Kokie žinomi prakaitavimo gydymo būdai?


Su prakaitavimu kovojama daug amžių. Norėdami jo atsikratyti, žmonės ryždavosi drastiškoms priemonėms – prakaito liaukas naikindavo rentgeno spinduliais, šalindavo liaukas chirurgiškai. Esu matęs tokių pacientų, kuriems švitinimo procedūros pažeisdavo rankų limfinę sistemą ir ranka visam laikui likdavo patinusi.
Tuo tarpu dabar yra išties saugus ir veiksmingas būdas – tai botulino toksino injekcijos. Be abejo, tobulėja ir kosmetikos pramonė, atsiranda naujesnių veiksmingesnių dezodorantų, antiperspirantų. Tačiau vis dėlto šios priemonės nėra tokios veiksmingos kaip botulino toksinas.
 

Kaip veikia botulio toksinas?


Botulino toksinas pradėtas naudoti apie 1980-uosius, kada botulino bakterijų išskiriamais nuodais pradėta gydyti nervinį akies vokų trūkčiojimą. Vėliau mokslininkai pastebėjo, kad toksino injekcijos panaikina raukšles. Taip prasidėjo botulino toksino era grožio industrijoje. Nedidelės dozės šio preparato blokuoja nervinio impulso perdavimą tarp nervo ir raumens, todėl injekcijos vietoje raumenys yra neutralizuojami ir raukšlės kuriam laikui dingsta. Dar viena botulino toksino indikacija – padidėjęs prakaitavimas.
Gydant prakaitavimą preparatas veikia taip pat, kaip ir šalinant raukšles: botulino toksinas blokuoja pačios liaukos funkciją, nes jį negauna nervinio impulso, todėl slopinama sekreto gamybą ir liauka laikinai nefunkcionuoja. Poveikis trunka 6–8 mėn.
Į kokias vietas jis gali būti suleidžiamas? Ar yra prakaituojančių kūno vietų, kur botulio toksino būtų negalima leisti, pvz., nugara?
Sveikatai nekenkiančios botulino toksino injekcijos leidžiamos į pažastis, delnus ar pėdas. Norint nustatyti labiausiai prakaituojančias vietas, atliekamas Minor jodo-krakmolo testas. Prakaituojanti vieta patepama jodu, pabarstoma krakmolu. Prakaitui išsiskiriant krakmolas sureaguoja su juodu ir tam tikros vietos nusidažo violetine spalva. Tada tas plotas padalijamas į 1 cm dydžio kvadratėlius, į kiekvieną kurių suleidžiama preparato. Gydant pažastų prakaitavimą, į kiek vieną pažastį suleidžiama maždaug po 20–30 injekcijų.
Rečiau pacientai kreipiasi dėl prakaituojančios kaktos. Dažniausiai tai būna sportininkai, lenktynininkai, kuriems ant akių bėgantis prakaitas trukdo vairuoti.
Jeigu gausiai prakaituoja nugara, reikėtų paieškoti to priežasties, ligos. Botulino toksino injekcijos į nugarą neatliekamos.
 

Ar yra atvejų, kai botulino toksino injekcijos nerekomenduojamos?


Šios procedūros nerekomenduojamos nėščiosioms, taip pat tais atvejais, kai gausus prakaitavimas yra kitos ligos pasekmė. Pvz., kai ši problema vargina sergantįjį skydliaukės ligomis. Suprantama, kad tokiu atveju reikia gydyti pirminę priežastį, t.y. skydliaukės patologiją, o ne šalinti simptomus.
 

Ar botulino toksino injekcijos skausmingos?


Procedūros šiek tiek skausmingos, todėl pažastų jautrumas pašalinamas jas ištepus nuskausminamuoju tepalu. Injekcijos į delnus bei padus skausmingesnės, todėl tokiais atvejais atliekama laidinė anestezija.
 

Ar nebus taip, kad, suleidus botulio toksino į vieną vietą, gausiai ims prakaituoti kita?


Tikrai ne. Botulino toksinu paveikiamas labai mažas kūno plotas, todėl vietų prakaitui pasišalinti lieka labai daug. Juolab kad jis veikia lokaliai, t.y. tik toje vietoje, kur buvo daroma injekcija, generalizuoto poveikio nenustatyta.
 

Ar tai saugi procedūra? Ar botulino toksinas kaupiasi organizme?


Botulino toksinas išskirtas iš bakterijų – tai natūralus produktas, kurio gamybai ir laikymui keliami dideli reikalavimai. Daugeliui žmonių botulino toksinas asocijuojasi su nuodais, tačiau medicinoje įprasta, kad įvairūs vaistai, preparatai gaminami iš nuodingų bakterijų. O veikliosios medžiagos kiekis atliekant botulino toksino injekcijas toks mažas, kad, veikdamas lokaliai, jis atlieka vaisto vaidmenį – šiuo atveju slopina prakaito liaukų veiklą.
Šiuo metu botulino toksino injekcijos – visiškai saugi, aprobuota, leidžiama naudoti ir itin veiksminga prakaitavimą gydanti procedūra.
 

Ar yra apribojimų kiek kartų per metus/iš viso ją galima kartoti?


Kartoti galima daug kartų, tam apribojimų nėra. Tačiau pakartotinę procedūrą galima atlikti tik praėjus ankstesnės poveikiui, nes kitaip gali išsivystyti atsparumas preparatui. Kaskart nervinių liaukų veiklos atkūrimas vyksta lėčiau, kol galiausiai po 5–6 procedūrų nervas gali visai neatsigauti. Dėl to kuo daugiau procedūrų atliksime, tuo jų veiksmingumas bus ilgesnis ( pvz., apie 1–1,5 m.).
 

Ar mūsų medikai turi pakankamai praktikos skirti gydymą botulino toksinu?


Botulino toksinas nėra naujiena Lietuvoje. Su juo medikai dirba daug metų ir turi pakankamai patirties. Tačiau gydytojo patirtis skiriant botulino toksino estetikos tikslais itin svarbi, nes tai yra labai stipriai veikiantis medikamentas, ir jo panaudojimas ne pagal paskirtį gali sukelti nepageidaujamų reakcijų (gyd. G.Papečkys yra botulino toksino injekcijų – raukšlėms šalinti bei hiperhidrozei gydyti – pradininkas Lietuvoje ir tai atlieka nuo 1999 m. – aut. past.).
Užsienyje ši procedūra taikoma daugiau kaip 20 metų ir yra labai populiari, tapusi įprasta higienos priemone.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai