Jei nukentėjote dėl gydytojų klaidos

Nutinka taip, kad, grįžęs iš gydymo įstaigos, žmogus būna suglumęs: nebuvo kalbama apie gydymą, nesulaukė reikiamo dėmesio ar teko be reikalo varstyti kabinetų duris. Kartais dėl gydymo tampama neįgaliu, liga virsta lėtine, o kartais pacientas miršta. Tuomet pagrįstai siekiama žalos atlyginimo.
 

Kas yra sveikatos įstaigų darbuotojų kaltė, apibrėžiama įstatyme. Manoma, kad apibrėžimas yra pernelyg netikslus, tai, žinoma, suteikia daugiau pagrindo ginčams.
„Laikoma, kad yra sveikatos priežiūros įstaigos ir jos darbuotojų kaltė, jei, teikiant sveikatos priežiūros paslaugas, buvo pažeisti sveikatos priežiūros paslaugų teikimą reglamentuojantys teisės aktų reikalavimai, patvirtintos diagnostikos bei gydymo metodikos, ir tie pažeidimai sukėlė paciento sveikatos pablogėjimą ar mirtį. Taip pat laikoma, kad yra sveikatos priežiūros įstaigos ir jos darbuotojų kaltė, jei nurodyti reikalavimai nebuvo pažeisti, bet paciento sveikatos pablogėjimą ar mirtį sukėlė sveikatos priežiūros paslaugas teikiantys asmenys tyčia arba šie asmenys nebuvo tiek rūpestingi ir apdairūs, kiek atitinkamomis sąlygomis buvo būtina.“ (14 straipsnis. Sveikatos priežiūros įstaigos ir darbuotojų kaltė).
 

Daugiau skundžiamasi


Valstybinio medicininio audito inspekcija šiemet jau įvertino 876 žmonių prašymus, kuriuose prašoma išsiaiškinti, ar jiems buvo suteiktos kokybiškos medicinos paslaugos. 2003 m. tokių atliktų prašymų buvo tik 555. „Kreipimųsi gausa – tai yra demokratėjimo proceso žymuo. Žmonės nenutyli, jie tapo aktyvesni. Manau, tai nėra tik siekis gauti pinigų,“ – sakė Ramunė NAVICKIENĖ, Valstybinio medicininio audito inspekcijos direktorė. Šiemet išsiaiškinta, kad nepagrįstų skundų, kai medikas pasirodo vis dėlto esąs teisus, buvo maždaug apie 20 atvejų. Profesinės kompetencijos komisija dviem medikams sustabdė licencijos galiojimą.
R. Navickienė pasakojo, kad valstybės mastu turėtų būti daugiau dėmesio skiriama tam, kad pacientas jaustųsi saugus. „Skraidydami lėktuvais nukenčia 1 žmogus iš 3 milijonų, gydymo įstaigose nesėkmę patiria 1 iš 10.“


 

„Skausmo“ pinigai


Lietuvoje formuojasi tradicija iš gydymo įstaigų reikalauti didelių sumų. Marijampoliečių dvynukų nudegintos nugarytės buvo įvertintos 2 milijonais litų. Toks buvo teismo sprendimas, tačiau šis įvykis paskatino žmones prašyti dar didesnių sumų. Kretingoje dėl naujagimio žūties žala buvo įvertinta 10-čia milijonų. 1999 m. nonsensu buvo vadinama JAV už mediko klaidą prisiteisti 7 milijonai dolerių. „Amerikos prezidentas yra paskelbęs programą, kurioje numatyta išmokų medicinoje mažinimas. Bandoma tartis, kad būtų pažabotos tokios sumos. Jie siūlo, kad moralinė žala būtų limituota 250 000 dolerių išmoka,“ – pasakojo R. Navickienė.
Įstatyme numatyta, jog gydymo įstaigos turėtų drausti savo civilinę atsakomybę. Tačiau draudimo bendrovės gana vangiai dalyvauja šiame procese. Gal jos buvo išgąsdintos didelių sumų, kurių prašė nukentėjusieji?
 

Kalbamės su Vita
NEVERAUSKAITE, advokate


[klausimas]Ar, Jūsų nuomone, šiuo metu prašomos milijoninės sumos yra pamatuotos? [/klausimas]
Neturtinės žalos dydis turi būti tiesiogiai proporcingas buvusių ar galimų netekčių apimčiai. Mano atstovaujamose bylose neturtinės žalos dydis buvo nuo 10 000 iki 70 000. Manau, kad advokatas privalo būti patarėjas ir patarti teisingą žalos dydį. Pastaruoju metu atsiradusius dažnai nepagrįstai didelius reikalavimus, manau, nulėmė žyminio mokesčio nebuvimas ir precedentinių bylų išgarsinimas. Mano nuomone, reikia bylinėtis dėl ŽALOS atlyginimo, o ne grasinti ir „bausti“ medikus nerealiais reikalavimais.
Panašių bylų nagrinėjimas trunka apie dvejus metus. Daugiausiai laiko, apie aštuonis mėnesius, trunka ekspertizės.
Rudenį bus svarstoma nauja įstatymo redakcija. Kokius pakeitimus, patobulinimus Jūs, kaip advokatė, pasiūlytumėte?
Didžiausia problema yra ekspertizės, kurios tokiose bylose neišvengiamos. Ekspertizės atliekamos labai ilgai, dažnai neišsamiai, neprofesionaliai ar net šališkai. Ekspertizių skyrimą ir ekspertizės įstaigų sistemą reikėtų iš esmės reorganizuoti.
Nemaža problema yra ikiteisminis tokių bylų nagrinėjimas komisijoje bei skundų Medicininio audito inspekcijoje nagrinėjimas. Realiai šios institucijos grubiai pažeidžia įstatymo nustatytus terminus. Tikiu, kad jie turi pateisinamų priežasčių, tačiau jas vis dėlto reikia spręsti.
Be to, įstatymas numato, kad, prieš pateikdami prašymą komisijai, pacientai privalo kreiptis į medicinos įstaigą, tačiau, jei ši neatsako, ignoruodama paciento skundą, komisija taip pat atsisako nagrinėti tokį paciento prašymą, motyvuodama, kad nėra medicininės įstaigos atsakymo.
 

Kreipimosi eiga


Dažnai likę įskaudinti pacientai rašo skundus visoms institucijoms, kokias tik žino. 2005 m. sausio 1 d. įsigaliojęs atnaujintas Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymas siūlo iš pradžių nepasitenkinimą raštu išreikšti gydymo įstaigai.
Jeigu gydymo įstaigos atsakymas jūsų netenkina, toliau yra skirtingi tiesos ieškojimo būdai.
• Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisija.
• Valstybinio medicininio audito inspekcija.
• Teismas.
Įstatyme nėra konkrečiai apibrėžta tolimesnė kreipimosi
eiga, tad dažnai, gavę atsakymą iš gydymo įstaigos, žmonės kreipiasi tiesiai į teismą.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

pasipiktinusi
2015-02-17 18:54
Sveiki.Pries 6 men. mano vyrui dare paprasta operacija desines rankos,buvo pritrauktas pirstas.Sake nieko baisaus,nuramino juk seimos galva,kazkaip ir gyventi ir dirbti patogiau su visais sveikais pirstais.Po operacijos as jau supratau,kad kas tai negerai,ranka tino 2 savaites,nei vaistai,nei rebelitacija niekas nepadejo,tiesa pirstas isitiese,bet liko be visu pirstu jie istine,nebesilanksto nei vienas.Akivaizdi daktaro klaida,paliko 50 metu vyra be desines rankos,net bulves negali nuskusti:)tesia nedarbingumo lapelius,nes stovi darbo birzoje,pasalpos negauna nes turi zemes.Liko zmonos islaikomas kuri darbinguma del stuburo turi 55%.O jis toliau mesineja zmones nieko neismanydamas.(bad)
Paskaitau kiek vargo ir kiek kainuoja ir ka tas vargsas zmogelis islosia,gerai,kad dar islosia...Jauciu siaubinga pikti,kai mums reikia galvoti kaip pragyventi,kaip man nudirbti su skaudancia nugara,bent dienos darbus o po to nuo skausmo saujom vaistus geri o ponas zmogu palikes invalidu miega ramiai.

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai