Susipažinkime su reumatinėmis ligomis

Reumatinės ligos – tai su judėjimo aparatu susijusios ligos. Jų metu pažeidžiami sąnariai, raiščiai, raumenys, sausgyslės, kremzlės ir stuburas. Joms taip pat priskiriamos ir sisteminė raudonoji vilkligė, sisteminė sklerozė, dermatomiozitas ir kt., kurios pakenkia sąnarius, raumenis, kaulus.
 

Reumatinės ligos yra vienos dažniausiai diagnozuojamų Lietuvoje ir pasaulyje. Yra žinoma daugiau nei 200 skirtingų reumatinio pobūdžio sutrikimų.
Reumatines ligas galima suskirstyti į tam tikras grupes – degeneracines ir uždegimines.
Degeneracines sąnarių ligas atsirasti paskatina su amžiumi vykstantys senėjimo procesai. Dažniausia tokio pobūdžio liga yra osteoartritas, dar vadinamas osteoartroze. Ši liga atsiranda dėl pamažu progresuojančių degeneracinių sąnario kremzlės pažeidimų, tuomet atsiranda sąnario skausmingumas, judesių ribotumas, krepitacija (sąnario traškėjimas judinant), sąnario deformacija, patinimas, gali būti skysčio susikaupimas sąnaryje, įvairaus laipsnio vietinis uždegimas. Kartu vyksta ir šalia esančių kaulų pakitimai – susidaro kaulinės išaugos – osteofitai. Liga gali pažeisti bet kurį sąnarį, tačiau dažniausiai nukenčia stuburo, klubų, kelių ir plaštakų sąnariai. Šios ligos pasekmės – skausmas, sutrikęs judėjimas bei pablogėjusi gyvenimo kokybė.
Uždegiminėms sąnarių ligoms priklauso reumatoidinis artritas, sisteminė raudonoji vilkligė, ankilozuojantis spondilitas (Bechterevo liga), reaktyvusis artritas ir kt. Sergant sistemine uždegimine liga dėl sutrikusios imuninės sistemos veiklos nukenčia ir vidaus organai.
Reumatoidinis artritas – tai lėtinė uždegiminė sąnarių liga, pažeidžianti visas sąnario sudedamąsias dalis: kapsulę, raiščius, vidinį dangalą, kaulus ir kremzlę. Dažnai pažeidžia ir kitus organus – raumenis, plaučius, širdį, kraujagysles, odą, akis. Svarbiausias rizikos veiksnys sirgti šia liga – paveldimumas. Kiti veiksniai yra moteriška lytis, rūkymas, nutukimas.
Ankilozuojantis spondilitas (Bechterevo liga) – tai lėtinė uždegiminė reumatinė liga, labiausiai pažeidžianti stuburo sąnarius, dėl ko ilgainiui stuburas tampa visiškai nejudrus. Šia liga dažniau serga jauni (iki 40 metų) vyrai. Didžioji dalis sergančiųjų šia liga turi HLA B27 antigeną, kuris yra genetiškai paveldimas.
Sisteminė raudonoji vilkligė yra lėtinė autoimuninė liga, kuri gali pažeisti įvairius vidaus organus, ypač odą, sąnarius, kraują ir inkstus. Tipiškas vilkligės odos pažeidimas yra drugelio pavidalo raudonas bėrimas, apimantis skruostus ir nosies nugarėlę. Moterys sistemine raudonąja vilklige serga 9 kartus dažniau nei vyrai.
Reaktyvusis artritas – tai sąnarių uždegimas, kuris atsiranda praėjus 1–4 savaitėms po buvusios infekcijos. Organizme esanti infekcija sukelia imunologines reakcijas, dėl kurių vystosi sąnarių uždegimas. Be to, yra įrodytas ligos ryšys su HLA – B27 antigenu (tai žmogaus leukocitų antigenas, perduodamas genetiniu būdu). Dažniausiai šia liga serga jauni, 20–40 metų, žmonės.
Sisteminė sklerozė (sklerodermija) – yra reta uždegiminė liga. Manoma, jog ją sukelia autoimuniniai procesai. Pirmasis ligos požymis yra rankų ir kojų pirštų spalvos pasikeitimas esant temperatūros pokyčiams, galūnių šalimas ir opelės pirštų galuose. Kojų ir rankų pirštų galiukų oda sukietėja, pradeda blizgėti, pakinta ir nosies oda. Sukietėjimai odoje plečiasi ir gali išplisti po visą kūną. Ligos pradžioje gali pradėti tinti pirštai ir atsirasti sąnarių skausmai. Ligai progresuojant, pažeidžiami vidaus organai.
Dermatomiozitas – tai sisteminė autoimuninė jungiamojo audinio liga, labiausiai pažeidžianti raumenis bei odą. Ši liga pasireiškia dėl imuninės sistemos defektų. Ją sukelia imuninės reakcijos raumenyse ir sausgyslėse. Vaikams ligos pradžia ūmi, simptomai panašūs į gripą: karščiavimas, raumenų skausmas, ypač nusilpsta dilbių ir blauzdų raumenys, skauda sąnarius, odą išberia nedidelėmis pleiskanojančiomis papulėmis. Jei uždegimas apima gerklų raumenis, ligoniui sunku kalbėti. Liga gali prasidėti bet kokiame amžiuje, tačiau dažniausiai suserga 5–15 ir 45–60 metų žmonės.
Psoriazinis artritas – tai tam tikra artrito forma, kuri pažeidžia sąnarius ir odą, bet ne vidaus organus. Psoriazė – tai odos uždegimas, kuris sukelia odos paraudimą, niežėjimą ir išsausėjimą, tai pat pažeidžia rankų pirštų nagus, sukelia sąnarių skausmą ir tinimą. Dažniausiai liga pažeidžia rankų ir kojų pirštų paskutinius sąnarius, riešus, kelius arba alkūnes ir netgi stuburą. Liga gali progresuoti keletą mėnesių arba metų metus kol sąnariai ima tinti ir skaudėti. Psoriazinis artritas gali išplisti ir labai greitai. Dažniausiai suserga 30–50 metų žmonės.
Reumatinėms ligoms priklauso ir periartikulinės ligos, kai yra pažeidžiami aplink sąnarius esantys audiniai: raiščiai, fascijos, tepaliniai maišeliai. Tai vadinamieji periartritai. Periartikulinių audinių – sąnarių raiščių, sausgyslių, taip pat raumenų ligas galima skirti į ūmines bei lėtines. Daugumos ūminių būklių priežastis dažniausiai yra raiščių, raumenų ir sausgyslių patempimai, pvz., intensyviai sportuojant, dirbant, taip pat atliekant neįprastus veiksmus. Patempti audiniai greitai patinsta, vystosi uždegimas, tačiau pagrindinis šių traumų simptomas yra skausmas, kurio stiprumas gali būti labai įvairus. Lėtinės periartikulinių audinių ligos – tai dažniausiai lėtinio uždegiminio ir autoimuninio proceso sukeltos ligos (artritai). Šioms ligoms būdingi varginantys, beveik nuolatiniai, tik kintamo intensyvumo raumenų bei sąnarių ir periartikulinių audinių skausmai.
Taip pat priskiriamos kaulų ligos, kurių metu vyksta išretėjimas (pvz., osteoporozė) ir kiti vientisumo pažeidimai, navikai, įgimti pakitimai.

 

 

Dažniausi nusiskundimai sergant reumatinėmis ligomis


• Raumenų, sąnarių skausmai fizinio krūvio bei ramybės metu, pasireiškiantys dėl sąnario ir aplinkinių audinių uždegimo (paprastai žmonės kenčia stambiųjų sąnarių – kelių ar klubų skausmą, šiek tiek rečiau juosmens bei smulkiųjų sąnarių skausmą).
• Karščiavimas.
• Sąnario patinimas
• Sąnario sustingimas,
• Judėjimo sutrikimas.
Sergu reumatoidiniu artritu. Gydytoja paskyrė vaistų nuo uždegimo, bet girdėjau, kad jie gali pakenkti virškinamajam traktui. Ar tai tiesa? Ir ar nėra nekenksmingų vaistų šiai ligai gydyti?
Reumatoidinis artritas yra lėtinė uždegiminė sąnarių liga. Uždegimas labiausiai žaloja sąnario vidinį dangalą, kremzlę, kitas struktūrines sąnario dalis bei jį supančius audinius. Be to, liga pažeidžia ir širdį, plaučius, akis, gali vystytis kraujagyslių uždegimas. Todėl uždegimą gydyti būtina. Paprastai tam skiriama nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU). Jie veiksmingi tuo, kad mažina uždegimą, skausmą, patinimą ir temperatūrą. Deja, jie pasižymi nepageidaujamu poveikiu virškinamajai sistemai. Tačiau vienas šios grupės vaistų – meloksikamas (jis vaistinėse parduodamas, pavyzdžiui, pavadinimu Movalis) dėl savo selektyvaus poveikio yra pakankamai saugus, palyginti su kitais šios grupės preparatais. Vartojant meloksikamą, sumažėja nepageidaujamas poveikis virškinamajai sistemai – perforacijų, opų, kraujavimų tikimybė. Vaistas geriau toleruojamas negu kiti klasikiniai NVNU: mažiau dispepsijos simptomų, pykinimo, vėmimo, pilvo skausmo, viduriavimo atvejų. Meloksikamas taip pat tinkamas net sergant gretutinėmis širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis bei esant nedideliam inkstų ar kepenų funkcijos sutrikimui.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai