Kai nugarai prireikia pagalbos

Viršvalandžiai sėdimame darbe, ilgas drybsojimas prie televizoriaus, menkas dėmesys sveikatai turi rezultatų – vis daugiau žmonių skundžiasi įtampos nugaros skausmais. Šie sutrikimai „įdomūs“ tuo, kad jų eiga ar paūmėjimas priklauso nuo mūsų pačių. Apie jų ypatumus ir gydymo būdus kalbamės su VšĮ Šiaulių reabilitacijos centro kineziterapeute Dovile ŠVĖGŽDAITE.
 

Dėl kokių priežasčių dažniausiai atsiranda įtampos nugaros skausmai? Kaip jie pasireiškia?


Žinoma, pirmiausia dėl nejudraus gyvenimo būdo namuose, sėdimos ar stovimos padėties darbe. Taip pat šiuos skausmus sukelia krūvis nugarai, netaisyklinga laikysena, staigūs judesiai, medžiagų apykaitos sutrikimai, stuburo nervų pažeidimai. Ypatingai dėmesį į savo laikyseną turėtų atkreipti dirbantieji fizinį darbą – šie asmenys paprastai dirba atlikdami daug žalingų nugaros sričiai kūno judesių ir, kas blogiausia, neklauso patarimų.
Kai atsiranda fizinė nugaros įtampa, pablogėja kraujotaka, į audinius patenka daug mažiau deguonies. Dėl to mažėja raumenų aprūpinimas reikalingomis medžiagomis. Gera stuburo funkcija labai priklauso nuo vandens kiekio tarpslanksteliniame diske. Žmogui nejudant, ypač senstant, tas vanduo po truputį mažėja.
Esant šiems negalavimams, žmogų kamuoja sunkumo, nugaros slėgimo jausmas, taip tarsi prarandamas laisvės pojūtis. Įtampos nugaros skausmai stiprėja po truputį, todėl svarbu kreiptis į gydytoją kuo anksčiau. Faktai sako kitaip – paprastai kreipiamasi tik tuomet, kai negalavimai paūmėja. Dažniausiai pagalbos prašo sėdimą ar stovimą darbą dirbantys asmenys. Sportininkai kreipiasi rečiau.
 

 

Kaip, Jūsų nuomone, geriausia išvengti nugarą traumuojančių judesių?


Krovinius patartina kelti neskubant, pritūpus. Ypač pavojinga būsena iš ryto, ką tik atsikėlus, kai žmogaus stuburas dar sustingęs ir, pvz., ištiestomis kojomis staigiai pasilenkus ir pakėlus kokį nors daiktą, gali atsirasti tarpslankstelinio disko išvaržos. Tad, pvz., nukritusius raktus reikia pakelti kaip ir krovinius – pritūpus. Apskritai saugant sveikatą reikia vengti staigių judesių.
 

Sakoma, jog tokiu atveju padeda sportas. Kokie pratimai ar sporto šakos tinkamiausios?


Ko gero, pati geriausia nugarai sporto šaka yra plaukimas. Plaukiant atsipalaiduoja ir kartu tvirtėja raumenys. Taip pat rekomenduotina mankšta vandenyje – tiesus kojos kėlimas, abiejų kojų pritraukimas prie pilvo ar atitraukimai į šonus, važiavimo dviračiu imitavimas. Vandenyje dėl sumažėjusios svorio pratimus atlikti nesunku. Šiuo atveju reikia atkreipti dėmesį į vandens temperatūrą – jei žmogui skauda nugarą ir jis įlipa į šaltą vandenį, įtampa gali padidėti ir skausmas paaštrėti.
Visuomet rekomenduotini tempimo pratimai, praktiškai žmonės juos turėtų daryti kasdien. Ypač gerai taip apšilti prieš atliekant mankštą.
 

Šiuo metu gana populiarūs sporto klubai. Ar ten rekomenduojami pratimai visuomet geri, ar treneriai turi pakankamai medicinos žinių?


Aišku, kad ne visuomet. Aš pati esu lankiusi treniruoklių salę ir pastebėjau, kad kai kurie treneriai siūlo netinkamus pratimus, kurie neatitinka realių kūno poreikių. Sakykime, žmogui reikia stiprinti pilvo raumenis, o jam rekomenduojami pratimai nugaros raumenims stiprinti. Jei žmogus ateina į sporto klubą turėdamas rimtų įtampos nugaros skausmų, pirmiausia jį reikia nusiųsti pasikonsultuoti su gydytoju ar kineziterapeutu dėl tinkamų pratimų ir būdų, kaip juos pritaikyti sporto klube.
Iš tiesų kvalifikuoti treneriai, mokydamiesi medicinos žinių įgyja. Tačiau yra savamokslių, kurie patys daug sportuoja ir mano taip įgyjantys pakankamai žinių. Šiuo atveju treneriai turėtų elgtis atsižvelgdami į situaciją – jei mato, kad negali suteikti žmogui pakankamai informacijos vienu ar kitu klausimu, turėtų rekomenduoti kokį nors kitą specialistą. Deja, apie tai dažnai nepagalvojama.
 

Kokių pratimų ar sporto šakų reikėtų vengti ir kodėl?


Pirmiausia paminėsiu „populiariuosius“ pratimus, kurie daugeliui žinomi, tačiau atneša ne naudos, o žalos. Tarkime, tai atsilenkimai iki pat kelių kai, juos atliekant, atsigulama ant kambario grindų ir užkišamos kojos už radiatoriaus. Visų pirma stuburas traumuojamas gulint ant kieto paviršiaus ir nugarai suteikiant per didelį krūvį. Tokio pobūdžio pratimus reikia daryti sulenktas kojas pritraukiant prie krūtinės, krūvio daugiau duodant viršutinei kūno daliai.
Kalbant apie sporto šakas reikėtų vengti visų, kurios susijusios su šuoliais, pvz., krepšinio, tinklinio. Toks patarimas tinkamiausias žmonėms, kurių raumenų korsetas yra silpnas (tokių yra tikrai nemažai).
 

Neretai žmonės namuose atlieka „madingus“, bet visiškai netinkamus pratimus. Kokie jie?


Sakyčiau, tai liemens sukimo ir tiesių kojų kėlimo pratimai.
Žmonės namuose labai mėgsta stovimoje padėtyje energingai sukti liemenį. tarpslankstelinio disko branduolys neigiamai veikiamas, dėl ko prastėja stuburo funkcija.
Taip pat labai populiaru atsigulus kilnoti tiesias kojas. Šis pratimas žalingas tuo, kad labai išlenkia juosmenį ir susidaro didelis laužimas juosmens srityje.
 

Kokių veiksmų ar pratimų, išvengiant šių nugaros skausmų, pacientams rekomenduojate būtent jūs?


Mano nuomone, akivaizdžiausias veiksnys, į kurį turėtumėme atkreipti dėmesį, tai mūsų sėdimoji kėdė. Ji turėtų būti nei per kieta, nei per minkšta, gilaus įdubimo su reguliuojamu atlošu ir vadinamaisiais parankiais alkūnėms pasidėti. Labai dažnai būtent dėl porankių nebuvimo atsiranda viršutinės stuburo dalies skausmas, nes rankos sveria pečius žemyn, įtempdamos raumenis.
Aš pati atlieku ir rekomenduoju savo pacientams tempimo ir gydomosios mankštos pratimus atsižvelgdama į tai, kurią nugaros dalį – viršutinę ar apatinę – skauda. Jei kamuoja apatinė – kojų, liemens ir pilvo preso stiprinimas, jei viršutinė – galvos, kaklo, pečių.
Beje, neretai literatūroje rašoma, jog juosmens pratimams palengvinti naudinga pagalvėlė. Pati bandžiau šį „triuką“, bet jis nepadeda. Nežinau, dėl kokios priežasties tokie patarimai įtraukiami į rimtąją literatūrą.
Svarbūs tempiamieji ir tiesinamieji pratimai nugarai.
Reikia atsistoti prie sienos šiek tiek palinkstant į priekį, sulenkti kelius ir strėnomis įsiremti į sieną. Sunėrus rankas ant sprando, kiek galint 20–30 sekundžių lošti nugarą, plaštakomis naudojantis kaip atsvara.
Padedant rankomis palenkti nugarą į priekį. Jaučiant tempimą išilgai stuburo, išsilaikyti šią padėtį 20–30 sekundžių.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai