Apie ką spėja skausmas po dešiniuoju šonkaulių lanku?

Šioje vietoje kylantis skausmas gali byloti apie daugelį patologijų. Trumpai aptarsime skausmą sukeliančias priežastis ir priemones, kurios gali padėti.
 

Tulžies pūslės ligos


Viena dažniausių skausmo po dešiniuoju šonkaulių lanku priežasčių – tulžies pūslės ligos.
• Tulžies pūslės akmenligė – akmenų susidarymas tulžies pūslėje ir jų sukelti skausmo priepuoliai. Akmenligei būdingi skausmo priepuoliai, trunkantys nuo keliolikos minučių iki kelių valandų, dažnai pavalgius riebaus, aštraus maisto. Stiprus spazminis, diegiantis skausmas jaučiamas viršutinėje dešinėje pilvo dalyje, gali plisti į dešinįjį petį bei nugarą.
• Tulžies pūslės uždegimas (cholecistitas) – tai ūminė ar lėtinė liga, kurios pagrindinis simptomas – skausmas po dešiniuoju šonkaulių lanku, kartais plintantis į dešinį petį, mentę, į duobutę po krūtinkauliu, stiprėjantis giliai įkvepiant ar spaudžiant pilvą.
• Tulžies takų diskinezija – tulžies pūslės ir tulžies takų motorinės funkcijos sutrikimas. Išskiriami du jo tipai: hipermotorinis – kai pūslė dirba labai aktyviai ir tulžies nespėjama sukaupti, bei hipomotorinis – kai pūslė dirba per lėtai ir per daug tulžies susikaupia latakuose. Sergant hipermotorine forma, po dešiniuoju šonkaulių lanku jaučiamas maudžiantis skausmas, tačiau jis gana greit praeina. Esant hipomotorinei formai, skausmo beveik nejaučiama – tik truputį pamaudžia dešinėje pusėje po krūtine. Maudimas gali plisti į pilvą, pečius, mentes.
Ką daryti?
Įtarus, jog skausmas atsirado dėl tulžies pūslės patologijos, patartina visiškai atsisakyti alkoholio, nevalgyti riebaus, aštraus, daug cholesterolio turinčio maisto, vartoti daugiau maistinių skaidulų, daržovių. Rekomenduojama valgyti nedaug, bet dažnai – keturis penkis kartus per dieną.


Jei atsirado tulžies pūslės uždegimo požymių, reikėtų iš karto kreiptis įgydytoją – tai liga, kuria sergant gali tekti atlikti operaciją, todėl jokiu būdu nesigydykite patys. Be to, patartina ant skaudamos srities nedėti šildomųjų kompresų, nes tai gali skatinti uždegimo vystymąsi. Labiau tiktų ledo pūslė.
Gydytis vaistingųjų augalų nuovirais ar užpilais galima tik pasitarus su gydytoju – jei tulžies pūslėje yra akmenukų, vartojamos priemonės gali juos pajudinti, slinkdami jie gali užkimšti tulžies takus. Tai ne tik skausminga, bet ir pavojinga gyvybei. Taigi visais atvejais būtina gydytojo konsultacija.
 

Kepenų ligos


Kita priežasčių grupė, dėl kurios gali skaudėti po dešiniuoju šonkaulių lanku, – kepenų ligos. Jeigu nuolat jaučiate spaudimą dešinėje pilvo pusėje, viršuje po šonkauliais, turėtumėte pasitikrinti kepenis. Kepenų cirozė – lėtinė liga, kai pažeistų kepenų ląstelių vietą užpildo jungiamasis audinys, t.y. formuojasi „randai“. Vienas šios ligos požymių – sunkumas ar maudimas po dešiniuoju šonkaulių lanku, svorio mažėjimas, gelta.
Ką daryti?
Kamuojant kepenų skausmams, rekomenduojama gerti antpilą, pagamintą iš kadagio uogų ir šalavijo bei pelyno žolės lygių dalių mišinio. 4 valgomieji šaukštai žaliavos užpilami 1 l verdančio vandens, 30–40 minučių palaukiama, perkošiama ir geriama po 1 stiklinę 3 kartus per dieną. Rekomenduojama nevartoti riebaus, kepto, aštraus maisto, draudžiama vartoti alkoholį, kadangi jis labai skatina kepenų ligos progresavimą.
 

Dvylikapirštės žarnos opa


Skausmas dešinėje viršutinėje pilvo dalyje gali atsirasti ir dėl dvylikapirštės žarnos opos. Šiai ligai būdingi skausmai dešinėje skrandžio duobutės pusėje, kurie pasireiškia praėjus 1–3 valandoms po valgio. Jie gali plisti į dešinę iki šonkaulių ir paprastai praeina, jei ką nors suvalgome.
Naudinga nuoroda: [url="http://www.efarma.lt/virskinimas"url]http://www.efarma.lt[/a]

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai