Plastinė chirurgija

Šiuolaikinės moterys ir vyrai vis labiau pasitiki plastinės chirurgijos specialistais. Nereikia tuo stebėtis - vos žvilgtelėję į televizoriaus ekraną, galime pamatyti žaviais kūnais besipuikuojančius ir tarsi nesenstančius aktorius - gyvus sėkmingų plastinių operacijų pavyzdžius. Kaip žinoma, tokios operacijos atliekamos ir Lietuvoje. Su Kauno plastinės chirurgijos centro plastinės-rekonstrukcinės specialybės aukščiausios kategorijos chirurgu Tautrimu AŠTRAUSKU kalbamės apie plastinių operacijų patikimumą, įtaką sveikatai bei apie stimulus, skatinančius lietuvaičius praverti plastinės chirurgijos klinikų duris.
 

Kokie žmonės lankosi plastinės chirurgijos centre?
Tiesą sakant, pas mus pacientai ateina jau tvirtai apsisprendę ir žino, ko nori. Moterys neretai apsilanko su vyrais, šie daug klausinėja apie būsimą operaciją. Ir tai yra sveikintina - nelieka jokių neaiškumų ar nutylėjimų. Žmones, ateinančius į mūsų centrą, būtų galima suskirstyti į tris grupes. Pirmajai priklauso tie pacientai, kurie atvyksta žinodami, ko nori, daugelis iš jų darbingo amžiaus, pačiame jėgų žydėjime. Moterys ryžtasi operacijai dėl daugelio priežasčių: darbo, išvykos į užsienį ar dėl to, jog trokšta dvasinės ir fizinės būklės vienybės, mat širdyje jaučiasi jaunos, o kūnas jau ėmęs vysti. Antroji grupė - žmonės su įgimtais trūkumais. Jų mažiau, tačiau yra. Ko nedavė gamta, tą bandome pataisyti mes. Ir trečioji pacientų grupė - tai tie, kuriuos reikia atkalbinėti. Mat jie tikisi, jog po plastinės operacijos išnyks nesklandumai šeimoje ar darbe, palankiai klostysis meilės reikalai. Šie žmonės nesusimąsto, jog priežasčių privalo ieškoti savyje, o ne savo išvaizdoje.
Kauno plastinės chirurgijos centras gyvuoja jau septinti metai. Ar per tą laiką pasikeitė operacijų pobūdis, sudėtingumas?
Pradėję dirbti darėme smulkesnes operacijas, pvz., koregavome atlėpusias ausis, kėlėme pakritusius antakius ir pan. Dirbdavome greičiau nei dabar. Tai savotiškas paradoksas - bėgant metams operacijos tampa vis sudėtingesnės, trunka vis ilgiau, kadangi sukaupta patirtis verčia mąstyti, kur ir kokia problema gali iškilti.
Kuriate naują veidą, kūną - ar nesijaučiate kaip dievai?
Ne, greičiau priešingai. Jautiesi einąs prieš gamtą. Operacija nėra nekaltas dalykas. Būtina jausti poreikį, pačiam jos norėti. Ir žinoti, kas gali būti po to. Vieną gaudamas, kitą gali prarasti - netekti odos jautrumo ar įsigyti randą... Mes tikrai ne dievai.
Kiek trunka ilgiausias ir trumpiausias pooperacinis periodas?
Tai priklauso nuo operacijos apimties. Jeigu, sakykime, ant veido esančio augliuko pašalinimą vadinsime estetine operacija, tai pooperacinis laikotarpis bus visai trumpas. O štai po plastinės veido operacijos sunkiau pasakyti, kiek tęsis reabilitacija. Būtinos mažiausiai dvi savaitės, kad veidas atsigautų. Dar geriau, jei galima ilsėtis mėnesį.
Ne vienai moteriai plastinės operacijos tampa tarsi narkotikai. Po vienos operacijos jos ir vėl kreipiasi į šios srities specialistus. Ar dažnai apsilanko tos pačios pacientės?
Taip, tokių pacienčių yra nemažai. Chirurgo pareiga - patarti. Kartais paaiškėja, kad “pataisytoji” veido dalis atrodo puikiai, tačiau kita jau reikalauja korekcijos. Jeigu pacientė pasitiki mumis, tuomet ryžtasi kitai operacijai. Tik, pabrėžiu, to turi norėti pats žmogus. Negalima tiksliai diagnozuoti, po kiek laiko ims glebti oda. Vakarų chirurgai sako: kuo arčiau paviršiaus operacija, tuo greičiau tai įvyks. Vienai moteriai esame darę net tris tos pačios veido dalies operacijas. Po plastinės veido operacijos patartina mažiau šypsotis, nedaryti įvairių minų, neraukyti kaktos, antakių. Bet pasibaigus pooperaciniam periodui žmogus vėl gyvena kaip anksčiau.


Ko pacientai labiausiai baiminasi?
Kad po operacijos nebūtų blogiau. Beveik visada to klausia. Jeigu matai, kad prasčiau nebus, ir sugebi tą įrodyti pacientui, vadinasi, pirmasis nepasitikėjimo barjeras įveiktas. Taip pat žmones baugina komplikacijos. Aš visiems kartoju, kad tas gydytojas, kuris 100 proc. užtikrina, jog nebus jokių komplikacijų, - ne gydytojas. Jis arba šarlatanas, arba neturi patirties ir šneka tai, ko neišmano. Jokių garantijų duoti negalima - gydytojas ne Dievas, o problemų galima sulaukti. Todėl prieš operaciją pacientai yra perspėjami, su jais sudaroma sutartis.
Kokios operacijos nėra itin populiarios?
Tos, kurios palieka didelius randus. Pavyzdžiui: krūtų pakėlimo, mažinimo. Taip pat ne itin paklausios yra plaukų persodinimo operacijos (jos reikalauja kantrybės, daug laiko ir pinigų), padidėjusių mažųjų lytinių lūpų korekcija bei Vakarų šalyse šiuo metu ypač mėgstamos skruostikaulius iškeliančios operacijos. Retos yra blauzdų storinimo operacijos. Niekas neprašė padaryti duobučių ant skruostų ar smakro. Tačiau jeigu ir prašytų - atsisakyčiau, kadangi skruostuose yra begalė nervų šakelių, kurias pažeidus, skruostas gali tapti nejautrus.
Kokias technikos naujoves naudojate operuodami?
Jau keletą metų naudojame endoskopinę techniką, kuri labiausiai pasiteisina atliekant kaktos ir antakių operacijas. Anksčiau šių operacijų metu reikėdavo atverti visą skalpą, o dabar pakanka nedidelio pjūvio. Ekrane matome padidintą operacijos ploto vaizdą, tad yra didesnė tikimybė išsaugoti nervus bei kraujagysles. Endoskopinė technika palengvina vidurinės veido dalies operacijas, jų mes jau atlikome penkiolika ir džiaugiamės gerais rezultatais. Po šitokių operacijų nusvirę veido kontūrai suapvalėja, pakyla lūpų kampučiai. Patempiama ne tik oda, poodis, bet ir gilesnės veido struktūros - raumenys. Taip nuo pradžios iki pabaigos pašalinama priežastis. Dar viena sritis, kurioje taikoma endoskopija, - tai kraujavimo stabdymas dedant krūtų implantus per pažastį. Tokios operacijos atliekamos šokėjoms, fotomodeliams ar toms moterims, kurioms ypač svarbu, kad nesimatytų pjūvio.
Jeigu prakalbome apie krūtų implantus, gal papasakokite ir apie naujoves šioje srityje.
Visų pirma noriu paneigti žiniasklaidos paskleistus gandus, kad implantai sukelia krūtų vėžį. Įrodyta, jog moterys, su implantais ar be jų, krūtų vėžiu serga vienodai. Atliekant tokias operacijas du trečdaliai sėkmės priklauso nuo implanto kokybės, o vienas trečdalis - nuo chirurgo darbo. Šiuo metu mes naudojame amerikiečių gamybos naujos kartos implantus. Prieš keletą metų implantus gamino apvalius tarsi bandeles. Juos įdėjus iš karto buvo galima pastebėti, jog krūtys nėra natūralios. Ne taip seniai imta gaminti “nemigruojančia” žele užpildytus implantus, atitinkančius natūralią anatominę krūties formą. Jei senosios kartos implantuose skystis ar želė subėgdavo į apačią, tai naujuosiuose taip neatsitinka. Ši naujoji Amerikoje sukurta želė neišteka net ir prapjovus implanto. Taip pat nemažas privalumas yra tai, jog liečiant krūtį šie implantai neapčiuopiami. Aš - kaip vyras ir kaip specialistas - esu už krūtų implantus.
Ar yra buvę, kad atlikus krūtų implantų operaciją, moteris grįžo ir norėjo atstatyti buvusią formą?
Taip. Nors motyvai nėra labai aiškūs. Be to, yra buvę atvejų, kai organizmas implantą atmetė.
Kokias operacijas galėtumėte pavadinti neįprastomis?
Kartais pacientai teiraujasi, ar neatliekame ginekologinių operacijų. Buvo ir gana keistų vyrų lyties organų operacijų. Sakyčiau, kad tokias operacijas daug profesionaliau daro kalėjimuose. Ten po vyrų “pasididžiavimo” oda įdedami gintariniai arba stiklo rutuliukai, liaudiškai vadinami “šaratais”, taip pat po varpos oda leidžiama riebalų (tepalo, alyvos). Po to atsiranda sustandėjimų, kurie išopėja ir tada tenka išpjauti odą su visais sustandėjimais. Pas mus atliekamos varpos storinimo operacijos nesukelia tokių pasekmių - į vyrų lyties organą leidžiama riebalų, kurie su smulkia kiurete yra paimti iš pilvo. Tokio pobūdžio operacijos daugiausiai susijusios su žmogaus psichologinėmis problemomis.
Kokios operacijos yra sudėtingiausios?
Viena iš sudėtingesnių operacijų - nosies su kuprele tiesinimas. Kitose veido vietose vyrauja minkšti audiniai, o nosies srityje jų yra net su trijų rūšių: oda - poodis, kremzlė ir kaulas. Po operacijos kiekvienas audinys atsinaujina savaip.
Sudėtingesne operacija galima vadinti ir nuo auskarų likusių keloidinių randų šalinimą bei riebalų atsiurbimą. Nors pastaroji operacija šiuo metu yra gana populiari, tačiau ne tokia paprasta kaip gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio.
Gal šį tą papasakotumėte apie estetines bei plastines-grąžinamąsias operacijas?
Pastarosioms galėtume priskirti pagalbą po onkologinių krūties operacijų. Nors jas derėtų traktuoti ne kaip estetines operacijas, o kaip ligą, kadangi moteris be krūties yra nedarbinga. Nuoširdžiai rekomenduoju moterims nebijoti įsidėti implantus, jei yra pašalintos krūtys. Tokios operacijos yra gana paprastos ir leidžia moteriai jaustis pilnaverte. Valstybė turėtų tokias operacijas kompensuoti. Taip pat atliekame ir pavienes estetines operacijas po nudegimų. Mūsų uždavinys - sumažinti randus, kurie trukdo ištiesti kaklą ar ranką. Randų taisymas yra labai nedėkinga sritis, nes estetiniu požiūriu dažnai nieko nepagerini, tik padedi žmogui geriau jaustis. Jeigu pasirašysime sutartį su ligonių kasomis, tikiuosi, tokių operacijų atliksime ir daugiau.
Plastinės operacijos - brangus malonumas. Bet ar vien pasiturintys žmonės yra jūsų pacientai?
Nemaža dalis - pasiturintys žmonės, tačiau yra daug pacientų, priklausančių vidutiniajam sluoksniui. Jeigu žmogus labai nori kokios nors plastinės operacijos, jis susitaupo ir ateina, sakykime, po poros metų. O veido atjauninimo operacijos populiariausios tarp mokytojų ir buhalterių. Kad ir kokie žmonės pas mus ateitų, svarbiausia yra tai, kad po operacijos pacientas atgautų dvasinę pusiausvyrą. Jeigu taip įvyksta, vadinasi, dirbome gerai. Ir ne vien kaip chirurgai, bet ir kaip psichologai. Jau konsultacijos metu galima suvokti, su kokiu žmogumi bendrauji. Kartais pakanka vien pokalbio, kad pacientas suprastų, kad operacijos jam nereikia - tereikia išspręsti savo psichologines problemas.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai