Ar realus paukščių gripo pavojus?

Paskutiniuoju metu labai daug kalbama ir rašoma apie paukščių gripą ir jo keliamą pavojų žmonijai. Kokia tai liga? Ar ji tikrai tokia baisi? Šito paklausėme KMU Infekcinių ligų klinikos vadovo profesoriaus habil. dr. Alvydo LAIŠKONIO.
 

Paukščių gripas – liga, kurią sukelia nuolat mutuojanti gripo viruso atmaina, pradėtas registruoti nuo 1997 metų. Nuo susirgusių paukščių tada užsikrėtė ir žmonės. Kad epidemija neišplistų, Honkonge buvo išpjautos visos vištos ir epidemija sustabdyta. Virusas toliau keitėsi, ir šiais metais jau pradėtas registruoti ne tik Azijoje, bet ir kitose pasaulio šalyse (virusą perneša migruojantys paukščiai). Nuo mutavusio viruso gali užsikrėsti ir žmonės. Šiuo metu (kalbėjomės spalio pabaigoje) pasaulyje yra apie 117 užsikrėtusiųjų paukščių gripu, maždaug pusė jų – 60 – mirė.
Didžiausias pavojus, kurio labiausiai baiminamasi, yra tai, kad virusas toliau mutuos, ir pasikeis taip, kad žmogus galės užsikrėsti nuo žmogaus. Tada liga tikrai bus labai baisi ir išplis po visą pasaulį. Todėl susirgę žmonės Azijos šalyse izoliuojami, kad nebūtų jokio kontakto su sveikaisiais. Išgydytas žmogus užkrėsti jau nebegali. Taip galima nutraukti grandinę.
Baiminamasi ir to, kad paukščių gripas nesusijungtų su kiaulių gripu, ir žmonės neturės atsparumo nuolat besikeičiančiam virusui.


Šiuo metu užsikrečiama tik per paukščių išskyras, liečiant paukščius, gyvenant šalia. Azijos šalyse užsikrečia tie žmonės, kurie prižiūri paukščius. Nuo mėsos, kiaušinių užsikrėsti negalima. Paprasčiausias patarimas norintiesiems apsisaugoti – nekontaktuoti su kritusiais paukščiais, kitu keliu neužsikrečiama.
Lietuvoje paukščių gripo kol kas nenustatyta. Arčiausiai Lietuvos paukščių gripu susirgta Kroatijoje.
Pas mus, kaip ir kitose šalyse, renkami visi kritę paukščiai ir siunčiami tirti į specialią laboratoriją Anglijoje, kur nustatoma, ar paukščiai nebuvo užsikrėtę.
Pavojinga ir tai, kad vienu metu galimos dvi gripo epidemijos: viena to, kuris plinta kasmet, ir antroji – laukiamo paukščių gripo. Dėl to dabar rekomenduojama skiepytis nuo „paprasto” gripo, tikintis, kad jis gal šiek tiek apsaugos ir nuo paukščių gripo. Specialios vakcinos nuo paukščių gripo kol kas nėra, ji tik bandoma kurti ir bus pagaminta po 6–8 mėnesių. Dėl to dabartiniu metu pavojus labai didelis, todėl žmonėms aiškinama apie būtinybę būti budriems.
Paukščių gripo simptomai tokie patys, kaip paprastojo, tik papildomai gali pasireikšti konjunktyvitas (akių uždegimas) ir viduriavimas. Gydoma taip pat, tik netinka amantadinas ir remantadinas – paukščių gripo viruso jie neveikia. Yra sukurti nauji vaistai – oseltamiviras ir zanamiviras, kuriais galima gydyti paukščių gripą. Jie neleidžia virusui patekti į nosies gleivinę. Lietuva šiuo metu šitų vaistų neturi visai. Bus skelbiamas konkursas jiems pirkti, ir po kokio pusmečio vaistų turėsime.
Tačiau neaišku, koks procentas žmonių išgis, koks ne – joks gydymas neduoda garantuotų rezultatų. Pirmiausia, paukščių gripas, kaip ir paprastas, sukelia pavojingų komplikacijų. Be to, kadangi jis gali labai greitai išplisti ir kilti pandemija, tai ir mirčių gali būti daug. Mirtingumą didina ir tai, kad paprastam gripui žmonės turi įgiję imunitetą po anksčiau buvusių epidemijų, o imuniteto paukščių gripui nėra jokio.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai