9 kriterijai, padedantys apibūdinti skausmą

Užsienyje atlikus pacientų apklausą paaiškėjo, kad daugelis žmonių nepasako apie skausmą gydytojui arba nemoka jo tiksliai apibūdinti. Dėl to sumažėja tikimybė gauti tinkamą pagalbą. Skausmo apibūdinimui svarbūs keli kriterijai:
 


1. Vieta - kur skausmas prasideda, kur plinta; kas padeda jį palengvinti.
2. Trukmė ir pasikartojimo dažnis - kiek trunka skausmo priepuolis ir po kiek laiko jis kartojasi.
3. Intensyvumas - tai subjektyvus pojūtis, tačiau pasistenkite jį apibūdinti taip, kaip tuo metu jaučiate. Apibūdindami intensyvumą, galite naudotis skale nuo 0 iki 5 (ar 10): 0 - jokio skausmo, 5 (10) - didžiausias skausmas, kokį galite įsivaizduoti ar esate patyrę.


4. Skausmo pobūdis - peržvelkite skausmą apibūdinančių būdvardžių sąrašą ir išsirinkite tuos, kurie tiksliausiai apibūdina jūsų pojūčius: deginantis, maudžiantis, spaudžiantis, veržiantis, dilgčiojantis, pulsuojantis, paviršinis, giluminis, elektrinantis, traiškantis, duriantis, veriantis, bukas, gnybantis, tempiantis, gniaužiantis ir t.t. Jei čia nėra jūsų skausmui tinkančio apibūdinimo, sugalvokite savąjį.
5. Kaip skausmas trikdo jūsų veiklą - ar galite dirbti, kiek galite padaryti, varginami skausmo, ar tenka gulėti lovoje? Kiek valandų per savaitę dėl skausmo esate nedarbingas? Kaip tai veikia jūsų nuotaiką, apetitą?
6. Ar skausmas trukdo miegoti - ar galite užmigti ir išmiegoti iki ryto? Kiek kartų per naktį jus pažadina skausmas?
7. Kaip jūs pats suprantate skausmo priežastį - kas jį provokuoja, sukelia, kokiais atvejais jis yra intensyviausias?
8. Kokias priemones išmėginote skausmui numalšinti - mėginote atsipalaiduoti, medituoti, šildėte, šaldėte ar trynėte, mėginote gerti vaistų nuo skausmo. Kas padėjo?
9. Kokius vaistus vartojate šiuo metu?
Turite žinoti jų pavadinimus ir dozę, kurią suvartojate per dieną. Kiek laiko vaistas veikia?

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai