Šiluma ar šaltis: ką kada rinktis?

Turbūt sunkiai rasime žmogų, kuris, orams atšilus, nepuola nudirbti darbų darže ar sode, o dėl tokios mankštos, ypač po ilgo žiemos sąstingio, dažnam nepavyksta išvengti ir raumenų pertempimo. Kai skauda, paprastai tuoj griebiamės tablečių, nors yra ir kitų būdų skausmams malšinti. Vienas tokių – šalčio ir šilumos terapija, kuri ypač veiksminga minėtais atvejais. Tačiau ką kada reikėtų rinktis? Į tai paprašėme atsakyti medicinos centro „Neuromeda“ gydytojos Vaivos Maleckienės.
 

Apie gydymą šiluma gerai žinome daugelis, tačiau šalčio kompresų rinktis retai kas išdrįsta...
Šilumos ar šalčio kompresus raumenų ir sąnarių skausmui bei uždegimui malšinti žmonės naudojo jau nuo senų laikų. Šis metodas pripažįstamas ir dabar – jis ligi šiol plačiai taikomas visame pasaulyje. Tiek šaltis, tiek šiluma pasižymi gydomuoju poveikiu, tik reikia žinoti, kaip ir kada teisingai juos pasirinkti.
Kada vis dėlto geriau šiluma?
Gydymas šiluma naudojamas lėtinių ligų ir traumų sukeltam raumenų ir sąnarių skausmui, sąnarių sustingimui mažinti. Taip pat tinka praėjus ūminiam periodui po traumų, t. y. po 48 val. Veikiant šilumai, išsiplečia kraujagyslės, padidėja sąnarių jungiamojo audinio elastingumas ir sąnarių lankstumas, atsipalaiduoja raumenys, pašalinamas jų spazmas ir įtempimas.
Šildomoji procedūra turi būti atliekama prieš fizinį krūvį. Šiuo tikslu galima naudoti šlapią šiltą rankšluostį, apvyniojus jį aplink pažeistą vietą. Šildyti patariama ne ilgiau kaip 15–20 min., primygtinai – ne miego metu.
Vaistinėse galima įsigyti šildomųjų tepalų. Ar jie tokie pat veiksmingi?
Šildomųjų tepalų yra didelė įvairovė. Jie naudojami esant nugaros, sprando ir strėnų, amžiaus sukeltiems sąnarių skausmams, taip pat sergant osteoartroze, reumatu, sąnarių ir jų tepalinio maišelio bei sėdimojo nervo uždegimo sukeltiems skausmams malšinti. Jie veiksmingi esant įvairioms skeleto–raumenų traumoms, pvz., po sumušimo, suspaudimo, raumenų, sausgyslių patempimo ir jų apvalkalų uždegimo.
Šildomieji tepalai paprastai malšina uždegimą, skausmą, gerina kraujotaką, lengvai prasiskverbia į gilesnius odos sluoksnius, po oda esančius audinius ir pasiekia uždegimo židinį. Jų pagrindą dažniausiai sudaro nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo su kitais komponentais. Tačiau reiktų paminėti, jog tepalas, skirtingai nei šiltas kompresas, tik sukelia šilumos pojūtį, dirgindamas veikia refleksiškai, todėl plečia kraujagysles, mažina skausmą, o kitos sudedamosios dalys slopina ir uždegimą.
Sakoma, kad šiluma kaulų nelaužo, tačiau kartais geriau padėtų šaltis...
Gydymas šalčiu taikomas per pirmąsias 24–48 val. ūminių traumų atveju. Taip pat šaltis padeda esant raumenų, raiščių, sausgyslių patempimams, išnirimams, sumušimams.


Koks vadinamasis veikimo mechanizmas?
Veikiant šalčiui, kraujagyslės susitraukia, sumažėja skausmo signalo perdavimas nervais, todėl sumažėja skausmas, atslūgsta tinimas, mažėja kraujavimas į audinius.
Traumų sukeltam skausmui ir uždegimui, ypač po fizinio krūvio, mažinti gali būti naudojamos ledo aplikacijos. Tiesiog susmulkinto ledo paketą reikia įvynioti į kilpinį rankšluostį ir pridėti prie pažeistos vietos. Laikyti rekomenduojama ne ilgiau kaip 10 min. Šią procedūrą galima kartoti kelis kartus per dieną, tik svarbu, kad po paskutinės procedūros pažeistoji vieta sušiltų iki normalios temperatūros.
Ar yra galima įsigyti šaldomųjų priemonių vaistinėse?
Taip, traumų sukeltam skausmui mažinti ir patinimui malšinti padeda šaldomuoju poveikiu pasižymintys preparatai. Jie rekomenduojami esant raumenų, raiščių patempimui, raumenų pervargimui, įvairioms reabilitacinio gydymo procedūroms. Pagrindinės jų sudedamosios dalys – mentolis, eukaliptų ir kt. eteriniai aliejai. Šaldomieji preparatai dėl savo refleksinio poveikio sukelia šalčio pjūtį, tuo blokuodami skausmo jutimą.
Kokioms būklėms esant reikėtų abiejų metodų ir ar yra tinkamų priemonių?
Sergant sąnarių uždegimu ar osteoartroze, kad rytais pagerėtų sąnarių lankstumas ir būtų lengviau judėti, rekomenduojama juos sušildyti.
Vakarais, norint po darbo dienos sumažinti sąnario patinimą ir uždegimą, patartini šalčio kompresai ar tepalai. Kartais tepalai pasižymi dvejopu veikimu, kai staigus vėsinamasis poveikis pereina į stiprų šildomąjį ir raminamąjį poveikį.Tokios sudėties preparatai skausmą malšina greitai ir ilgam. Ypač veiksmingi tepalai su dimeksidu, kuris ne tik malšina skausmą, bet turi ir uždegimą slopinantį poveikį.
Taigi ką žinoti svarbiausia?
Yra viena bendra taisyklė: šaltis veiksmingas gydant ūminį skausmą, o šiluma – gydant lėtinį skausmą. Kita taisyklė: šiluma tinka prieš fizinį krūvį, o šaltis – po fizinio krūvio.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai