Antibiotikų vartojimo kultūra: ar viskas gerai?

Be antibiotikų šiandien sunku įsivaizduoti daugelio sergančiųjų bakterinėmis ligomis gydymą. Tačiau šiuo „ginklu“, kurį turi gydytojai, piktnaudžiauja ir jie patys, ir pacientai. Tai patvirtino ir Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro atlikta apklausa (2010 m.). Ką visuomenė žino apie antibiotikus ir kaip juos vartoja? Kada iš tiesų jų reikia ir kokie pavojai gresia vartojant netinkamai?
 

Vartojama be reikalo


Apklausos rezultatai atskleidė, kad žmonės antibiotikų įsigyja ne tik pagal gydytojo receptą. Itin „uolūs“ ligoniai lengvai šių vaistų gauna ir be jo. Daugiau kaip 8 proc. apklaustųjų teigė, kad antibiotikų jiems davė šeimos nariai, beveik 5 proc. – draugai, maždaug tiek pat be recepto pardavė pažįstamas vaistininkas. Be to, išaiškėjo, kad daugiau nei trečdalis apklausos dalyvių savo nuožiūra, be gydytojo paskyrimo vartoja jau turimų namuose antibiotikų.
Tačiau kitam šeimos nariui padėjęs vaistas, nebūtinai padės ir jums, nes niekas be gydytojo negali tiksliai nustatyti ligą ir parinkti tinkamą gydymą. Net ir esant identiškai ligos diagnozei, antibiotikai skiriami individualiai.
Tačiau praktika rodo, kad nemažai žmonių vis dar linkę gydytis savarankiškai ir iki galo nesuvokia galimos žalos, susijusios su neteisingu antibiotikų vartojimu.

 

Kada būtina vartoti


Dėl neteisingo ir gausus antibiotikų vartojimo bakterijos pasidaro jiems atsparios. Tokių bakterijų sukeltos ligos sunkiau ir ilgiau gydomos, o blogiausia, kad kai ateityje antibiotikų prireiks, jie gali būti neveiksmingi.
Kaip minėta, paskirti gydymą antibiotikais gali tik gydytojas. Svarbu žinoti, kad antibiotikai efektyvūs tik nuo bakterinės kilmės infekcijų. Jie negali padėti pasveikti nuo virusų sukeltų infekcijų – peršalimo ar gripo. Antibiotikai nepadeda išvengti ir viruso plitimo nuo žmogaus žmogui. Tai ypač svarbu įsisąmoninti dabar, gripo ir peršalimo sezono metu. Taigi antibiotikai turi būti skiriami tik tada, kai tiksliai žinoma, kad jie veikia ligą sukėlusias bakterijas. Profilaktiškai vartoti antibiotikų gali būti tikslinga tik išimtiniais atvejais, pvz., prieš operacijas.
 

Gydytis nesveika – sveika nesirgti


Kitas kraštutinumas – yra žmonių, paniškai bijančių antibiotikų, jie nevartoja jų net susirgę pavojingiausiomis infekcijomis ir kliaujasi močiučių patarimais ar liaudies medicinos receptais. Tačiau bakterine infekcija sergantis ir veiksmingai nesigydantis asmuo ne tik kenkia sau, bet gali užkrėsti ir aplinkinius.
Sena patarlė byloja, kad gydytis visada nesveika – sveika nesirgti. Juk nuodą nuo vaisto skiria tik dozės dydis. Tai tinka ir antibiotikams, todėl jų vartoti reikia tik paskyrus gydytojui ir tik tikslai pagal jo rekomendacijas: tinkamomis dozėmis ir intervalais, ir, be abejo, visą gydymo kursą, t.y. nenutraukti vartojimo pasijutus geriau.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai