Antibiotikų vartojimo pavojai

Antibiotiką peniciliną Aleksandras Flemingas atrado palyginti visai neseniai, tik 1928 metais. Tai buvo tikra medicinos mokslo revoliucija, davusi pradžią įvairių kitų antibiotikų sintezei, tiek natūralių, tiek sintetinių.
 

Antibiotikus skiria tik gydytojas


Visų pirma, antibiotikus skiria ir išrašo tik gydytojas, kuris griežtai laikosi indikacijų ir tinkamos terapijos principų. Taip yra todėl, kad būtų išvengta neracionalaus šių vaistų vartojimo, kurio pasekmė – išsivystęs mikroorganizmų atsparumas. Bakterijos yra labai „gudrios“ ir linkusios keistis, taip jos įgyja atsparumą vaistams. Antibiotikai skiriami tik bakterinei infekcijai gydyti, taigi netinka gripo atveju, nes gripo sukėlėjas – virusas. Antimikrobiniai vaistai gripo atveju skiriami tik tada, kai išsivysto antrinė bakterinė infekcija. Taigi gydytojas antibiotikus skiria įvertinęs ligą, jos sunkumą, bakterijų atsparumą, antibiotikų veiksmingumą ir net gydymo išlaidas. Gydytojas taip pat įvertina veiksmingą vaistų dozavimą bei formą (skystos vaistų formos vaikams, tabletės, kapsulės, burnoje tirpstančios tabletės, injekcijos, infuzijos) kiekvienam pacientui individualiai. Itin svarbu suvartoti visą paskirtų antibiotikų kursą, nemesti vaistų būklei pagerėjus (gydymo trukmė turi būti ne trumpesnė nei 5 dienos) ir laikytis antibiotikų vartojimo režimo (kad organizme būtų pakankama vaisto koncentracija).
Turbūt teko girdėti, kad antibiotikai dažnai skiriami „be reikalo“, kad kartais būtų galima išsiversti ir be jų. Tačiau yra gyvybei pavojingų būklių, kai vaistai nuo bakterijų būtini, tai:
• sunkus bronchitas, plaučių uždegimas;
• Laimo liga;
• kraujo užkrėtimas (sepsis);
• minkštųjų audinių pūliniai;
• streptokokų sukelta angina;
• osteomielitas.
 

Galimi antibiotikų nepageidaujami poveikiai


Šalutiniai antibiotikų poveikiai gali būti labai įvairūs ir priklauso nuo vartojamo vaisto rūšies. Dažniausiai pasireiškia:
Viduriavimas, pilvo skausmai. Antimikrobiniai vaistai žudo ne tik infekcinės ligos sukėlėjus, bet ir kitas bakterijas, kurios mūsų organizmui yra ne tik nekenksmingos, bet ir naudingos. Beveik visos jos yra žarnyne. Žarnyno mikroflora atlieka daug ir labai svarbių funkcijų. Ji stiprina organizmo imuninę apsaugą. Antibiotikų vartojimas pažeidžia žarnyno mikrofloros pusiausvyrą, todėl galimas šalutinis vaistų poveikis – viduriavimas. Įrodyta, kad viduriavimas nuo antibiotikų gali pasireikšti praėjus net 10-iai savaičių po antibiotikų kurso.
Alerginės reakcijos, tokios kaip niežėjimas, bėrimai, anafilaksija. Antibiotikų vartojimas gali turėti įtakos kitokioms alergijos apraiškoms (egzema, astma). Atlikus daugybę tyrimų pastebėtas ryšys tarp antibiotikų vartojimo ankstyvame amžiuje ir vėliau pasireiškiančių alerginių reakcijų.
Kraujo gamybos pažeidimai. Pavyzdžiui, chloramfenikolis – stiprus plataus veikimo spektro antibiotikas, tačiau jis gali sukelti sunkią mažakraujystę. Būtent todėl šio vaisto išsivysčiusiose šalyse atsisakyta.
Moterims – kandidozė (pienligė). Antibiotikai užslopina ne tik žarnyno, bet ir makšties bakterinę florą. Taip atsiranda palankios sąlygos daugintis grybeliams ir kilti uždegimui.


 

Antibiotikų žalos sumažinimas


Kaip minėjau, antibiotikai nužudo ne tik infekcinę ligą sukėlusias bakterijas, bet ir geruosius mikroorganizmus, sukeldami vadinamąją disbiozę. Esant žarnyno disbiozei, pacientus vargina vidurių užkietėjimas arba viduriavimas, pilvo pūtimas ar skausmai. Siekiant antibiotikų vartojimo metu gerinti virškinimą ir apsaugoti natūralią žarnyno mikroflorą, patariama gerti daug kefyro, natūralaus jogurto arba vartoti kapsules su probiotikais. Pagrindiniai žmogaus žarnyno mikroorganizmai yra laktobakterijos ir bifidobakterijos. Jos atkuria normalią žmogaus žarnyno mikrofloros pusiausvyrą.
Antibiotikai silpnina imunitetą. Taigi, vartojant šiuos vaistus, reikėtų atkurti organizmo atsparumą, kad nesigautų užburtas ratas ir vėl neprikibtų infekcija. Imunitetą stiprina žuvų taukai, rausvažiedės ežiuolės preparatai, greipfrutų sėklų ekstraktas ir jau minėti probiotikai.
 

Kaip tiesingai išsirinkti probiotiką?


Būtinai skaitykite etiketę. Rinkitės su didesniu (ne įvairesniu) bakterijų kiekiu. Efektyvesni yra tie probiotikai, kuriuose gerųjų bakterijų kolonijas formuojantys vienetai (KFV) dozėje skaičiuojami milijardais (109 )
Atkreipkite dėmesį, kad preparate nebūtų jokių pašalinių skoninių medžiagų. Geriausi probiotikai yra be laktozės, be gliuteino ir be sintetinių priedų. Sintetiniai kvapai ir skoniai gali erzinti virškinamąjį traktą, alergizuoti. Atkreipkite dėmesį, ar pasirinkta probiotiką gali vartoti vaikai.
Laikymo sąlygos yra vienas iš svarbiausių probiotikų veiksmingumo sąlygų. Geriausia rinktis tuos, kurie išlieka stabilūs ir kambario temperatūroje. Nepamiškite, kad kai kurie probiotikai ne tik namuose bet ir vaistinėse turi būti laikomi šaldytuve.Nepirkite probiotikų iš anksto, nebent juos vartojate nuolat.
Probiotikų poveikis turi būti įrodytas moksliškai. Vienas iš tokius kriterijus atitinkančių probiotikų yra Lactobacillus GG (rhamnossus). Tai pirmasis iki šiol labiausiai klinikiniais tyrimais tirtas probiotikas. Šiaip jau laktobacilų rūšys naudojamos pramonėje fermentacijos proceso metu. Apgyvendinti jas žarnyne nebuvo galimybių. 1985 m. sukurtas Lactobacillus GG bakterijų padermė, pasižyminti idealiomis probiotiko savybėmis. Ši padermė daro teigiamą poveikį žarnyno imunitetui.
Pasaulyje atlikta gausybė tyrimų, nagrinėjusių probiotikų efektyvumą. Nustatyta, kad jie pagerina virškinimą, absorbciją ir peristaltiką, padeda išvengti žarnyno infekcijų. Moksliškai yra įrodyta, kad probiotikų vartojimas turi didžiulę įtaką žarnyno imuninei sistemai. Be to, Lactobacillus išskiriamos organinės rūgštys padeda apsaugoti virškinamąjį traktą nuo puvimą sukeliančių bakterijų – daro ph žemesnį, t.y. joms nepalankų.
 

Išvada


Labai svarbu neužsiimti savigyda, o, gydytojui paskyrus, antibiotikus vartoti tiksliai pagal jo nurodymus.
Antibiotikų sukeltas viduriavimas pasireiškia 5–25 proc. suaugusiųjų ir 11–40 proc. vaikų, vartojusių plataus veikimo spektro antibiotikų.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai