Biotechnologijos galimybės šiandien

Šiuo metu rinkoje yra per šimtą penkiasdešimt skirtingų biologinių vaistų. Visame pasaulyje, padedant naujiesiems biologiniams vaistams, su liga kovoja per tris šimtus penkiasdešimt milijonų žmonių.
 

Apie biotechnologiją


Biotechnologija – tai mokslo ir gamybos sritis, kuri genetiškai patobulintus (modifikuotus) gyvūnus arba mikroorganizmus naudoja tam tikriems produktams (interferonui, augimo hormonams, insulinui, epoetinui) kurti. Pavyzdžiui, eritropoetinas – tai baltymas, skatinantis kaulų čiulpus gaminti daugiau raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų). eritropoetinas vartojamas mažakraujystei, atsiradusiai dėl inkstų ligos, gydyti.
 

Naujos viltys sergantiesiems sunkiausiomis ligomis


Mokslininkai yra įsitikinę, kad praeina cheminės farmacijos laikai, kai žmonės buvo gydomi cheminių reakcijų metu pasigaminusiais vaistais. Ateina naujieji – biotechnologinių vaistų laikai. Medikų manymu, pasitelkus naujausias technologijas, bus įmanoma sukurti vaistus, gydančius net pačias baisiausias ligas: vėžį, AIDS, išsėtinę sklerozę, Alzheimerio, Parkinsono, retas genetines ir kitas, milijonus gyvybių nusinešančias ligas. Deja, vis dar lieka didelė problema – reikia milijardinių investicijų naujam biologiniam vaistui sukurti.
 

Didžiulės galimybės pasiekiamos didžiulėmis pajėgomis


Biotechnologų sukurtų biologinių vaistų struktūra yra tiksliai nukopijuota nuo organizme esančių veikliųjų medžiagų (pvz., insulino, somatotropino). Skirtumas tas, kad jis gaminamas ne pačiame organizme, bet genetiškai patobulintose ląstelėse.
Įterpus insulino baltymą koduojantį geną į E. Coli bakteriją, gaminamas insulinas. Dar visai neseniai sergantieji diabetu vartodavo iš kiaulių ar kitų šaltinių gautą insuliną. Jis sukeldavo daugybę nepageidaujamų reakcijų. Dabar insulinas sėkmingai gaminamas bakterijų.


Biologiniai vaistai (baltymai) yra labai sudėtingos struktūros. Jie gaminami labai griežtai kontroliuojamomis sąlygomis, kadangi bet kokie gamybos proceso pasikeitimai gali turėti įtakos efektyvumui. Paskaičiuota, kad, norint bioinžinerijos būdu sukurti ir pagaminti naują vaistą, reikia dešimties metų sunkaus darbo, milijardų litų ir daugybės aukščiausios kvalifikacijos specialistų. Tą sau gali leisti tik pačios didžiausios ir stipriausios farmacijos kompanijos.
 

Amgen – pasaulio biotechnologijų lyderė


Biotechnologijos – palyginti nauja sritis. Pavyzdžiui, pasaulio biotechnologijų lyderė JAV kompanija Amgen buvo įkurta 1980 m.. 2007 m. jos apyvarta buvo 14,8 mlrd. JAV dolerių, o į naujų vaistų kūrimą investuota net 3,1 mlrd JAV dol. Amgen kompanija kuria etinius vaistus sergantiems onkologinėmis, hematologinėmis ir kt. Kai kurie iš šių vaistų kompensuojami Lietuvoje.
 

Vaistai identiški, poveikis skirtingas


Biogeneriniai vaistai savo chemine struktūra identiški originalui, tačiau gali skirtis savo biologiniu poveikiu.
Kas yra tie biogeneriniai vaistai? Sukūrusi vieną ar kitą vaistą, farmacijos kompanija jį užpatentuoja, ir tik ji tam tikrą laiką (dažniausiai dvidešimt metų) turi teisę gaminti šį vaistą. Pasibaigus patento galiojimo laikui, ir kitos farmacijos firmos įgyja teisę gaminti analogišką vaistą. Tokie vaistai, nukopijuoti nuo originalaus, yra vadinami biogeneriniais vaistais.
Farmacijos kompanijos biogenerinio vaisto gamybos technologiją pradeda kurti dažniausiai dar 7–8 metai prieš originalo patento baigimosi terminą. Pasibaigus patento galiojimui, jos iškart savo vaistą užregistruoja ir pradeda prekiauti, atimdamos monopolio teisę iš originalų vaistą sukūrusios firmos. Tai naudinga ligoniams, nes tokio vaisto kaina mažesnė nei originalaus.
Problema lieka tai, kad biogeneriniai vaistai, nors savo chemine struktūra identiški originalui, tačiau gali skirtis savo biologiniu poveikiu dėl vienoje ar dvejose vietose esančių skirtingų jungčių tarp atomų. Tai labai priklauso nuo gamybos technologijos – kiekviena firma tą patį vaistą gamina skirtingai, o vaisto kokybė nuo jo gamybos proceso yra labai priklausoma. Net nepastebimi biologinio vaisto struktūros pokyčiai gali nulemti visai kitokį veikimą. Todėl su kiekvienu biogeneriniu vaistu, kol jis įregistruojamas ir pasirodo rinkoje, atliekama daugybė tyrimų. Netinkamos ar neaiškios kokybės, neatitinkantys reikalavimų biogeneriniai vaistai (dažniausiai jie būna iš Afrikos, Azijos šalių) paprasčiausiai neregistruojami ir į rinką nepatenka.
Biogenerinių vaistų atsiradimas laikui bėgant taps vis aktualesne problema, nes biotechnologiniai vaistai ateityje sudarys vis didesnę vartojamų vaistų dalį.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai