Piktnaudžiavimas antibiotikais = gerklės grybelis

Grybelinių ligų daugėja visame pasaulyje. To priežastys įvairios: plačiai vartojami antibakteriniai plataus spektro antibiotikai, chemijos terapija, hormoniniai preparatai, kasdienis stresas, nesubalansuota dieta. Vieni žmonės labiau linkę į grybelines ligas, kiti – mažiau. Visa tai priklauso nuo žmogaus imuninės sistemos ir jos atsparumo.
 

Kodėl grybelis mus taip „mėgsta“?


Dažniausias grybelinių ligų sukėlėjas Candida albicans ir kiti šios genties grybeliai. Tai mikroorganizmas, kuris normaliomis sąlygomis aptinkamas daugelyje mūsų organizmo vietų – burnoje, gerklėje, virškinamajame trakte, moterims ir makštyje, tačiau virulentiškas tampa tik sumažėjus organizmo atsparumui. Kodėl grybeliai mus taip „mėgsta“? Naujausių publikacijų autoriai mano, jog didelio kandidos išplitimo priežastis yra pernelyg dažnas plataus veikimo spektro antibiotikų vartojimas. Candida mieliagrybis, gamindamas toksinus, kurie slopina T-limfocitus – pagrindines imuninės sistemos antigenų paieškos ir sunaikinimo ląsteles – įveikia imuninę sistemą. Tai daug paprastesnis aiškinimas nei tas, kurį pateikdavo ankstesni autoriai. Gal todėl nelengva patikėti, kad mikroskopinis organizmas, kuris gyvena mūsų organizmuose, gali ilgam laikui įveikti sveiką imuninę sistemą ir padaryti tokią didelę žalą.
 

Antibiotikai ir gydo, ir kenkia


Nepatartina piktnaudžiauti antibiotikais. Jų turi būti skiriama, kai tiksliai žinoma, kad yra veiksmingi nuo ligą sukėlusių bakterijų ir būtinai paskirti gydytojo. Naujos kartos antibiotikai nors ir gerai toleruojami, tačiau taip pat gali turėti sunkių pašalinių poveikių. Jiems priklauso toksinis poveikis (t.y. žmogaus ląstelėms kenkiantis poveikis), netoleravimas ir alergijos, taip pat natūralios žarnyno mikrofloros sunaikinimas, tada atsiranda žarnyno sutrikimų. Todėl po gydymo antibiotikais būtina atstatyti žarnyno mikroflorą.


 

Kaip atrodo gerklė, kurioje gyvena grybelis


Jei gerklę skauda be jokios regimos priežasties, kraujuoja dantenos, liežuvis ir gerklė paraudę, padengti baltais taškeliais ir apnašomis, greičiausiai tai ir bus grybelio kaltė. Apnašos tokios, kurios nusibraukia su špadeliu arba nusivalo sausu marlės gabaliuku, o nuvalius matosi raudonas arba blyškesnis gleivinės paviršius. Diagnozė patvirtinama ištyrus mikroskopu, suradus apnašose Candida albicans.
 

Kas gali padėti?


Vienas iš gydymui tinkamų vaistų – Chlorchinaldinas. Jis išleidžiamas čiulpiamųjų tablečių pavidalu. Jo veiklioji medžiaga – chlorkvinaldolis. Vaistas vartojamas kaip antiseptikas būtent po antibiotikų vartojimo gerklės grybelių sukeltiems pažeidimams gydyti. Vaistas labai veiksmingas, nebrangus ir, jei tinkamai vartosite, ligos simptomai turėtų praeiti per 5 dienas.
 

Kaip ilgai reikia vartoti


Patariama kas 3–4 valandas sučiulpti po vieną tabletę. Jei ligos simptomai nepranyksta per 5 dienas, būtina kreiptis į gydytoją ar odontologą.
 

Reikalinga subalansuota dieta


Chlorchinaldin gerai dezinfekuos jūsų burnos ertmę, bet turite pasistengti ir patys – subalansuoti savo mitybą. Beje, nuomonė, kad pasikartojančias grybelines infekcijas gali sukelti daug angliavandenių turinti mityba bei gausus saldumynų vartojimas, moksliškai nėra pagrįsta. Mieliniai patiekalai turi būti pašalinti iš meniu bent vienai ar dviem savaitėms. Kiek tik įmanoma reikėtų vengti streso ir valgyti šviežią maistą. Mūsų imunitetas tiesiogine prasme priklauso ir nuo mūsų valgomo maisto, ir nuo jo pasisavinimo virškinamajame trakte. O jeigu tik atsiranda koks jo sutrikimas, tuojau išsiderina imuninė sistema. Taigi saugokime savo imuninę sistemą, kuri gali padėti kovoti su grybeliu!

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai