Organizmo laboratoriją būtina saugoti

Yra daugybė veiksnių, žalojančių mūsų kepenis. Apie tai, kokie tie veiksniai ir kaip nuo jų apsisaugoti, kalbame su Kauno medicinos universiteto klinikų gastroenterologe Jurgita BIŽYTE.
 

Kas labiausiai žaloja mūsų kepenis?


Kepenys yra tarsi centrinė organizmo laboratorija, kuri aprūpina jį reikalingomis medžiagomis, nukenksmina patekusius ar susidariusius toksinus, gamina virškinimui reikalingą tulžį. Iš virškinamojo trakto pasisavintos medžiagos pirmiausia patenka į kepenis, čia nukenksminamos, o tik po to – į bendrąją kraujo apytaką. Todėl kepenys ir nukenčia.
Dažniausiai jas pažeidžia hepatito B ir C virusai, alkoholis, vis dažniau ir įvairios vaistinės medžiagos.
 

Kasmet suvartojami vis didesni kiekiai įvairiausių vaistų. Kiek yra pavojinga apsinuodyti vaistais? Kokie preparatai labiausiai žaloja kepenis ?


Nėra tikslios vaistų sukeliamo kepenų pažeidimo statistikos, tačiau gyventojų sergamumas ir mirštamumas nuo jų yra gana reikšmingas. Pavyzdžiui, Jungtinėse Amerikos Valstijose 2–5 proc. pacientų, hospitalizuotų dėl ūminės geltos, diagnozuoti vaistų sukelti kepenų pažeidimai ir net 10–20 proc. tokių ligonių yra tarp paguldyta į ligoninę dėl žaibinio kepenų nepakankamumo.
Dažniausiai kepenis pažeidžia antibiotikai, psichotropiniai preparatai, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo. Taip pat pavojingi kai kurie vaistai nuo tuberkuliozės, grybelio, kontraceptikai. Kepenis gali pažeisti ir kai kurie anestetikai, kalcio kanalų blokatoriai. Ypač atsargiai reikėtų vartoti populiarųjį plačiai vartojamą paracetamolį. Šis vaistas tiesiogiai pažeidžia kepenis. Nors įprasta dozė – iki 4g per parą yra saugi, tačiau sergantiesiems kepenų ligomis neretai net vienkartinė 3–4 g dozė gali būti toksiška. Išgėrus daugiau nei 7,5 g paracetamolio, pažeidžiantis kepenis poveikis pasireiškia ir sveikiems žmonėms.


 

Kokios turėtų būti saugumo priemonės vartojant vienų ar kitų vaistų?


Šiuo metu priskaičiuojama apie 1000 vaistų, kurie gali pažeisti kepenis. Todėl vaistų būtina vartoti griežtai laikantis gydytojo nurodymų, savarankiškai nekoreguoti dozės ar gydymosi trukmės. Patarčiau medikamentus pirkti tik vaistinėse, o ne turgavietėse ar iš neaiškių prekiautojų. Jų prekės gali būti neaiškios kilmės ir sudėties preparatai, kurie gali visam laikui pažeisti ne tik kepenis, bet ir kitus organus.
Pastaruoju metu vis labiau populiarėja vaistažolės bei augalinės kilmės preparatai. Tačiau reiktų nepamiršti, kad vaistažolės nėra jau toks nekaltas dalykas ir taip pat gali sukelti įvairių kepenų funkcijos pažeidimų.
 

Kokias vaistažoles reikėtų vartoti atsargiai?


Gana atsargiai reikėtų vartoti vaistažoles, kurios yra gaminamos Kinijoje. Pavyzdžiui, senos lapus. Tuo tarpu Lietuvoje augantys vaistingieji augalai retai pakenkia kepenims. Kita vertus, nepatartina ilgai ir didelėmis dozėmis vartoti tokių vaistažolių, paprastasis raugerškis, baikalinė kalpokė, vaistinis valerijonas, paprastasis amalas. Nuo jų gali išsivystyti įvairaus sunkumo kepenų uždegimas.
 

Kokia vaistų forma mažiau kenkia kepenims?


Vaistų išleidimo forma kepenų pažeidimui įtakos neturi. Kepenis paveikia vaisto sudėtis, t.y. veiklioji medžiaga. Žinoma, vietiškai vartojamų vaistų poveikis kepenims mažiausias, nes į kraują rezorbuojasi tik nedidelė vaisto dalis.
Kiek gali būti pažeidžiamos kepenys, įtakos turi ir lytis, amžius, svoris, vartojami vaistai, fiziologiniai organizmo pokyčiai, tokie kaip nėštumas, inkstų ar kepenų ligos. Beje, moterims kepenų pažeidimas diagnozuojamas dažniau nei vyrams. Kodėl? Kol kas tai nepaaiškinama.
 

Saugant kepenis nemažiau svarbi yra asmeninė higiena. Ką galėtumėte patarti?


Apie 60–80 proc. visų lėtinių kepenų uždegimų sudaro virusiniai B ir C hepatitai, kurie yra perduodami per kraują arba lytiniu būdu. Todėl labai svarbu nesinaudoti svetimomis asmens higienos priemonėmis (ant kurių gali likti kraujo), susižeidus būtina pridengti pleistru ar bintu odos įpjovimus, įbrėžimus ar žaizdas, kad į juos nepatektų užkrėsto kraujo ar sekreto. Taip pat svarbu laikytis higienos darant tatuiruotes. Ir, aišku, propaguokime saugų seksą. Žodžiu, labai žmogiški patarimai. Beje, nepamirškime, kad nuo hepatito B galima pasiskiepyti.
 

Kokias kepenų apsaugojimo priemones siūlo šiuolaikinė medicina?


Kepenų ligų simptomai yra odos ir gleivinių pageltimas, maudimas po dešiniuoju šonkaulių lanku, pykinimas, nevirškinimo jausmas, pilvo padidėjimas. Pajutę šiuos negalavimus, kuo skubiau kreipkitės į gydytoją. Kad būtų išvengta kepenų pažeidimų, kuriuos gali sukelti vaistai, gydytojas, prieš skirdamas vaisto, turėtų išsiaiškinti, ar žmogus nealergiškas, kokių medikamentų vartoja.
Kepenų ligos gydomos hepatoprotektoriais. Tai vaistinės medžiagos, mažinančios kepenų struktūros pokyčius bei gerinančios jų funkciją.
Dažniausiai hepatoprotektoriai gaminami iš vaistinio augalo margalapio margainio. Pastarasis saugo kepenų ląsteles nuo žalingų medžiagų, mažina uždegimą, skatina tulžies išsiskyrimą, lėtina cirozės vystymąsi.
Taip pat vartojami ir sudėtiniai preparatai su ugniažolės ir ciberžolės ekstraktais.
Tik laiku pradėjus gydyti bus užkirstas kelias kepenų pažeidimo progresavimui. Norėdami, kad nebūtų kepenų sutrikimų, visų pirma stenkitės saikingai vaišintis. Kuo mažiau vartokite alkoholinių gėrimų, nes alkoholis negailestingai pažeidžia kepenis. Alkoholis ypač pavojingas jau sergantiesiems kepenų ligomis.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai