Antroji moters gyvenimo pusė

Į skaitytojų klausimus atsako KMU Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytoja Daiva SIMANAVIČIŪTĖ
 

Labai bijau artėjančios menopauzės, tiksliau – nemalonių jos simptomų. Ar jų tikrai būna visoms moterims?
Paulina P., Šilalės r.
Nemalonūs menopauzės simptomai – karščio pylimas, prakaitavimas, varginantys dieną ir naktį, dėl to sukeliantys nemigą, pasireiškia dėl tuo laikotarpiu moters organizme vykstančių įvairių hormonų pokyčių. Artėjant menopauzei, estrogeno ir progesterono išsiskyrimas mažėja, mėnesinių periodai tampa nereguliarūs, ir galiausiai jos visiškai dingsta. Dažniausiai tai įvyksta apie 45–55 metus.
Be jau minėtųjų simptomų, gali varginti greiti širdies plakimai, kraujospūdžio, nuotaikos svyravimai. Vėliau gali atsirasti ir širdies kraujagyslių sistemos sutrikimų. Nustatyta, kad kol moterų kiaušidės funkcionuoja, tol jos rečiau serga širdies kraujagyslių ligomis. Kai įvyksta menopauzė, moteriškų hormonų sumažėja ir vyrų bei moterų sergamumo dažnis pasidaro maždaug vienodas.
Dalis moterų jaučiasi gana gerai, joms šis periodas nesukelia didesnio diskomforto ir sveikatos būklės sutrikimų. Nemalonūs simptomai vargina maždaug du trečdalius moterų. Ar moteris jaus menopauzės simptomus, ar ne, labai priklauso nuo jos įgimtų savybių, nuo to, kaip praėjo menopauzė jos mamai ar seseriai – jei jos sunkiai išgyveno menopauzę, didelė tikimybė, kad ir jums bus taip pat. Didesnės rizikos grupei priskiriamos lieso ir trapaus kūno sudėjimo moterys – joms dažniau išsivysto osteoporozė.
Paprastai tas laikotarpis tęsiasi 2–5, kai kada 10–20 metų.
Jei menopauzės simptomai labai vargina, neleidžia gyventi taip, kaip esate įpratę, reiktų kreiptis į gydytoją ir aptarti gydymo galimybes. Dabar yra preparatų, kurių vartojant galima palengvinti nemalonius simptomus ir gyventi visavertį gyvenimą.
Mane labai vargina menopauzės simptomai. Žinau, kad padėtų pakeičiamoji hormonų terapija, bet man dėl tam tikrų sveikatos sutrikimų jų vartoti negalima. Gal yra kokių kitokių preparatų?
J. K.,53 metai, Kaunas
Jei dėl menopauzės simptomų moteris tampa nedarbinga, sunku prisitaikyti socialinėje aplinkoje, tada reikėtų gydyti. Tam gali būti skiriama moteriškų hormonų estrogenų ir sukuriama panaši hormonų pusiausvyra, kaip iki menopauzės.
Sintetinių hormonų preparatų kai kuriais atvejais vartoti negalima (pavyzdžiui, jei moteris serga krūties vėžiu, tromboflebitu, sutrikusi kepenų funkcija ir kt.), be to, daugeliu atvejų geriau pradėti nuo natūralių preparatų be hormonų. Puiki alternatyva – maisto papildai, kurių sudėtyje esantys vitaminai ir mineralai subalansuoti taip, kad skatintų estrogenų gamybą antinksčiuose.
Toks preparatas – angliškasis Menopace, jis subalansuotas specialiai moterims menopauzės laikotarpiu. Jo sudėtyje yra gyvybiškai svarbių medžiagų: magnio, geležies, vitaminų A, D, E, B grupės, C, folio rūgšties, pantoteno rūgšties, biotino ir kt. Jie patenkina specifinius moters medžiagų apykaitos poreikius menopauzės metu. Labai vertingi ir preparato sudėtyje esantys mikroelementai – boras, cinkas, jodas, chromas, selenas, manganas, varis ir kt.
Vartojant vieną kapsulę per dieną, sumažėja karščio pylimai, naktiniai prakaitavimai, širdies plakimai, susilpnėja klimakterinis nerimas. Svarbu tai, kad gerėja kalcio pasisavinimas ir taip užkertamas kelią osteoporozei, kuris yra vienas iš vėlyvesnių menopauzės simptomų. Atlikus tyrimus nustatyta, kad maždaug 75 proc. moterų šie simptomai susilpnėja po trijų Menopace vartojimo mėnesių.
Kokią įtaką savijautai turi gyvenimo būdas – mityba, fizinis aktyvumas ir pan.?
Kas rekomenduojama šio amžiaus moterims?

Ramunė R., Pakruojo r.
Be jokios abejonės, tinkamas gyvenimo būdas labai svarbus. Moters fizinis aktyvumas ne tik padeda išlaikyti gerą bendrą savijautą ir apsisaugo nuo antsvorio, bet ir turi labai teigiamą poveikį kaulų tankiui. Menopauzės laikotarpiu, kai iš kaulų pasišalina kalcio druskos, smarkiai mažėja kaulų tankis ir kaulai retėja. Kaulai sudaryti iš gyvo audinio, o aktyviai judant jie yra geriau aprūpinami krauju, geriau vyksta medžiagų apykaita ir stabdomas osteoporozės vystymasis. Aišku, naudinga papildomai vartoti kalcio druskų, vitamino D.
Reikia reguliuoti ir mitybą, nes kaulams labai svarbu gauti tinkamą kalcio kiekį (kurio gausu pieno produktuose).
Nereikia pamiršti, kad menopauzės simptomus paaštrina rūkymas, alkoholio vartojimas. Reiktų vengti daug vartoti saldžių, riebių ar aštrių maisto produktų.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai