Sergamumas vis dar nemažėja


Gimdos kaklelio vėžio ikivėžinė būklė ir pati liga yrapalyginti paprastai diagnozuojamos, nesudėtingi jų diagnostikos metodai, kurie kasmet tobulėja.
Vis dėlto, nepaisant šių faktorių, Lietuva pagal sergamumo ir mirštamumo nuo gimdos kaklelio vėžio rodiklius vis dar užima antrą vietą Europoje. Kasmet Lietuvoje nuo gimdos kaklelio vėžio miršta daugiau nei 200 moterų. Europos gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitei skirtoje spaudos konferencijoje dalyvavo Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė, viceministrė Laimutė Vaidelienė, VLK laikinai direktoriaus pareigas einantis Gintaras Kacevičius, VU ligoninės Santariškių klinikų šeimos medicinos centro direktorius prof. Vytautas Kasiulevičius, SAM Epidemiologinės priežiūros skyriaus vedėja Nerija Kuprevičienė. Pasak Sveikatos apsaugos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės, Lietuvoje jau dešimtmetį veikia gimdos kaklelio vėžio prevencijos programa, kurios metu 25-60 metų yra kviečiamos išsitirti įprastiniu citologiniu PAP tyrimu. 2013 duomenimis, bent vieną kartą programoje sudalyvavo jau daugiau nei 626 tūkst. moterų. Lietuvoje pradėjus vykdyti atrankinės patikros dėl gimdos kaklelio patologijos programą, pakito sergamumo gimdos kaklelio vėžiu struktūra. Neinvazinio gimdos kaklelio vėžio diagnozuojama daugiau nei invazinio, didesnę dalį sudaro ankstyvųjų stadijų piktybiniai navikai. Atrankinės patikros dėl gimdos kaklelio vėžio programos tikslas – sumažinti sergamumą gimdos kaklelio vėžiu. Sergamumas šia liga Lietuvoje, deja, vis dar nemažėja. Anot G. Kacevičiaus, pradėjus įgyvendinti prevencinę programą, per dešimtmetį Lietuvos moterų mirtingumas dėl gimdos kaklelio vėžio sumažėjo beveik trečdaliu. „Įvertinus tai, kad vis daugiau moterų į gydymo įstaigas ateina nemokamai išsitirti, šios programos įgyvendinimui skiriama ir daugiau lėšų. 2014 m. tam buvo skirta beveik 1,4 mln. eurų, o šiemet numatyta dar daugiau – 1,66 mln. eurų. Jei nutiks taip, kad metams baigiantis šių lėšų pritrūks, bus ieškoma būdų apmokėti, nes tai labai svarbi prevencinė priemonė kovoje su vėžiu – viena klastingiausių ligų. Džiugina tai, kad gydytojai galimybių išgelbėti moterų gyvybes turi kur kas daugiau nei prieš dešimtmetį“, – teigė G. Kacevičius. Sveikatos apsaugos ministrė spaudos konferencijoje priminė, kad šiais metais numatoma gerinti gimdos kaklelio citologinio tepinėlio paėmimo ir jo rezultatų įvertinimo paslaugų kokybę, suteikiant galimybę citologinio tepinėlio mėginį paimti į skystą terpę. Taip pat, esant tam tikrai patologijai, numatoma atlikti dar vieną naują tyrimą – nustatyti žmogaus papilomos virusą. Prireikus pacientėms būtų skirtas reikiamas gydymas.

Ministrė taip pat sakė, kad svarstoma galimybė atsisakyti siuntimų pas ginekologus – tuomet moterys prieš vizitą pas šį specialistą neturėtų apsilankyti pas šeimos gydytoją. Daugelis gydytojų prisimena, kad jau 10 metų siekiama, kad būtų atliekama nemokama mergaičių vakcinacija nuo ŽPV. Spaudos konferencijoje ministrė teigė, kad 2016 metais planuojama pradėti mergaičių nemokamą skiepijimą nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcijos, kuri yra dažniausia gimdos kaklelio vėžio priežastis. Anot ministrės, šis nemokamas paauglių skiepijimas nuo gimdos kaklelio vėžį sukeliančio viruso sergamumą šia liga galėtų sumažinti 70 proc. „Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriuje tokie skiepai yra įtraukti nuo 2016 metų. Skiepijimai bus vykdomi pagal dviejų arba trijų dozių schemą, priklausomai nuo amžiaus. Amžius yra nuo 9 iki 14 metų – mergaitės, kurios dar nėra pradėjusios lytinio gyvenimo“, – sakė ministrė. – Šis amžius yra pasirinktas pagal tai, kada skiepijimas yra efektyviausias. PSO šalims jau yra rekomendavusi įtraukti šią vakciną į skiepų programas. Pasak medikų, šie skiepai pasiteisina, jų efektyvumas yra visuotinai pripažintas. Tai įrodantys mokslo tyrimai nuolat publikuojami aukščiausio lygio moksliniuose žurnaluose, o skiepų atlikimas įdėmiai prižiūrimas. „Pirmiausiai buvo atlikti tyrimai, kurie nustatė tam tikrus pokyčius kraujyje, t. y. pati vakcina sugeba generuoti tam tikrus antikūnus prieš ŽPV. Tas etapas praeitas, dabar tyrimai įrodo, kad vakcina apsaugo nuo susirgimo gimdos kaklelio vėžiu. Šių tyrimų atsiradimas leidžia mums taikyti vakciną kaip neabejotinai efektyviausią ir saugiausią būdą prieš gimdos kaklelio vėžį“, – pareiškė VU ligoninės Santariškių klinikų Šeimos medicinos centro vadovas prof. Vytautas Kasiulevičius. Iki 2014 m. ŽPV infekcijos vakcina į vaikų skiepijimų kalendorių buvo įtraukta 58 pasaulio šalyse, dauguma jų Europoje ir Šiaurės Amerikoje. Šiuo metu medikai svarsto ir apie tai, kad reikėtų vakcinuoti ir berniukus, nes jie yra viruso nešiotojai, tačiau kol kas tai – tik teoriniai pasvarstymai. Jei 2016 m. prasidės visuotinė mergaičių vakcinacija nuo ŽPV, jos rezultatai pasimatytų tik maždaug po 10 metų. Tik tuomet pradės mažėti bendras susirgimų skaičius ir mes priartėsime prie Švedijos, Suomijos ir kitų išsivysčiusių šalių rodiklių.


„Gydytojų žinių“ informacija
 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai