Burnos opelės priežastys – nuo pažeidimo dantų šepetėliu iki sunkių sisteminių ligų

Burnos ertmės opos arba žaizdelės, kartais dar vadinamos aftomis – gana dažna problema, su kuria tekę susidurti bene kiekvienam. Burnos opos atpažįstamos iš tam tikrų jų požymių – tai apvalios arba ovalios formos burnos gleivinės vientisumo pažeidimai, kurie dažniausiai skausmingi.

Tokie dariniai trukdo ne tik valgyti maistą ar gerti gėrimus, bet ir valytis dantis, o kartais net ir kalbėti ar miegoti. Itin aštrus skausmas gali būti juntamas tuomet, kai valgomas kietas, sūrus, rūgštus ar labai saldus maistas. Kitas būdingas burnos opų požymis – baltos arba pilkšvos spalvos centras bei raudonos ar rožinės spalvos eriteminis kraštelis. Ką dažniausiai kankina burnos opelės ir kaip palengvinti pirmąsias jų gijimo dienas?

 

Šiek tiek statistikos

 

Burnos opų daugelis žmonių savo gyvenime turėję vaikystėje, paauglystėje ar kitu gyvenimo laikotarpiu. Vis dėlto apie 12-20 procentų bendrosios populiacijos kenčia nuo nuolat atsinaujinančios problemos, o priežastis žinoma tikrai ne visada. Vienu metu vidutiniškai susiformuoja nuo vienos iki penkių skausmingų opelių. Taigi dažniausiai nuo opų kenčia somatiškai sveiki vaikai arba paaugliai, o vidutinio amžiaus asmenims jų atsiranda rečiau.

 

Burnos opos dažniausiai užgyja per vieną – dvi savaites

 

Burnos gleivinė drėgna ir gana greitai atsinaujinanti, todėl nekomplikuotas nedidelių opų (kurių skersmuo neviršija 10 mm) dažniausiai trunka iki 1-2 savaičių. Vis dėlto jų gijimas labai priklauso ir nuo to, dėl kokių priežasčių tos opos atsirado. Tarkime, jei jos yra virusinės ar grybelinės kilmės, tuomet jos gali neišnykti tol, kol pacientas negaus tinkamo gydymo. Jei tai trauminės kilmės nedidelės opelės, tuomet jos gali užgyti ir per 5 dienas. Paprastai tokios opos skausmingiausios pirmosiomis paromis, vėliau nemalonūs pojūčiai mažėja. Vis dėlto ir tas pirmąsias dienas verta šiek tiek palengvinti, taip pagerinant paciento savijautą ir sumenkinant tikimybę pasireikšti komplikacijoms.

 

Burnos opelės priežastys – nuo pažeidimo dantų šepetėliu iki sunkių sisteminių ligų

 

Dažniausiai burnos opelių atsiranda dėl mechaninių, terminių arba cheminių burnos gleivinės pažeidimų. Per greitas dantų valymas, per kietas dantų šepetėlis, netinkamos dantų plokštelės naudojimas, nuskilęs danties kampas, per karštas ar per aštrus maistas, agresyvios burnos higienos priemonės – vienos dažniausių burnos opelių susiformavimo priežasčių.

Burnos opelės gali būti anemijos arba kitų kraujo ligų požymis. Jų taip pat dažniau susiformuoja patiriant stresą, prieš mėnesines, nesubalansuotai maitinantis, sergant kai kuriomis sisteminėmis ligomis, nepakankamai pailsint ir netinkamai prižiūrint burnos ertmę. Pasikartojantis opų atsiradimas turėtų paskatinti kreiptis į gydytoją ir ieškoti priežasčių. Negyjanti opelė gali būti net ir vėžio požymis.

 

Anaftin burnos gelis – pavienėms burnos opelėms

 

Anaftin gelis rekomenduojamas esant pavienėms burnos opoms ir lokalizuotoms žaizdoms. Dėl ilgo antgalio gelio galima užtepti tiesiai ant aftos. Skirtas suaugusiesiems ir vaikams, jei jie gali tinkamai naudoti gaminį.

Anaftin gelis padeda kontroliuoti mažų burnos pakenkimų sukeliamą skausmą, pavyzdžiui, atsirandantį išsivysčius aftiniam stomatitui, aftinėms opoms, taip pat mažiems ortodontinių plokštelių ir netinkamai pritaikytų protezų sukeltiems pakenkimams. Gelis taip pat tinkamas išplitusių aftinių opų atvejais.

 

Negyjanti burnos opelė gali būti burnos vėžio pranašas

 

Su vėžiniais susirgimais susijusios opelės pasitaiko rečiau, vis dėlto reikėtų žinoti, kada delsti nebegalima.

Dėl vėžinių susirgimų besiformuojančios burnos opelės negyja ir jos dažniau pasitaiko vyresniems pacientams. Didesnė burnos vėžio tikimybė būdinga ilgą laiką alkoholiu piktnaudžiaujantiems ir ilgą laiką rūkantiems asmenims.

Taigi į gydytoją reikėtų kreiptis tuomet, kai opelė negyja ilgiau nei 3 savaites, kai atsiranda didelių opų arba atsiranda naujų opų dar neužgijus senoms. Be to, su burnos vėžiu susijusios opelės nebūtinai yra skausmingos, todėl jos gali būti apgaulingos. Tai nebūtinai yra burnos vėžio požymis, vis dėlto geriau pasitikrinti, nei laukti.

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai