Kaip išvengti sunkių venų varikozės pasekmių?

Kojų venų varikozė – nėra tik estetinė problema. Tai lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo išraiška, kurią būtina gydyti. Į kokius simptomus reikėtų atkreipti dėmesį? Kaip būtų galima išvengti sunkių kojų venų varikozės pasekmių?

 

Į kokius simptomus reikėtų atkreipti dėmesį?

 

Kojų sunkumas, nuovargis, tinimas ir skausmas dienos pabaigoje retkarčiais gali kamuoti bet kurį asmenį. Vis dėlto verta sunerimti, jei tokie simptomai kartojasi bene kiekvienos dienos pabaigoje. Tai gali pranešti apie besivystančią venų varikozę – lėtinę ligą, kuri nuolat progresuoja.

Bėgant laikui kojų skausmas, sunkumas bei tinimas gali stiprėti. Be to, jis gali pasireikšti ne tik vakarais, bet ir kitu dienos metu. Jei anksčiau pacientas rytais atsikeldavo su pailsėjusiomis ir lengvomis kojomis, tai gali ateiti tokia diena, kai kojų sunkumas jaučiamas net ir rytais. Negana to, ant kojų galima pastebėti ir įvairių pokyčių. Jei ant kojų matoma sutrūkinėjusių kapiliarų, išsiplėtusių venų, odos pigmentacijos pasikeitimų ar net poodinių mazgų, tuomet tokie požymiai gali rodyti, kad liga jau gerokai pažengusi. Net ir tokiu atveju gydyti ligą dar tikrai ne per vėlu. Kuo anksčiau pradedamas šios lėtinės ligos gydymas, tuo geriau.

 

Kuo šios ligos išsivystyme svarbus paveldimumas?

 

Polinkį sirgti venų ligomis pacientai dažnu atveju paveldi iš savo artimųjų. Skaičiuojama, kad tokia tikimybė moterims siekia net apie 60-80 proc., o vyrams – apie 40-50 proc. Tai rodo, kad tarp moteriškos lyties atstovių liga paplitusi labiau, vis dėlto ja serga ir vyrai. Taigi kiekvienam iš mūsų būtų naudinga žinoti apie tai, ar kas nors iš artimų giminaičių (tėvai, seneliai) sirgo ar serga venų varikoze. Tuomet patariama pasitikrinti profilaktiškai – tokiu būdu ligą galima pastebėti dar prieš ryškių simptomų pasireiškimą.

Pačioje ligos pradžioje labai veiksmingas gyvenimo būdo koregavimas ir tam tikros profilaktikos priemonės, pavyzdžiui, kompresinės kojinės. Specialios mankštos, ilgos trukmės sėdėjimo vengimas ir elastinio trikotažo dėvėjimas gali padėti sulėtinti ligos progresavimą. Be to, tokiu būdu pagerinama gyvenimo kokybė ir pacientui nereikia jausti varginančių kojų skausmų ir tinimo.

 

Kaip diagnozuojama liga?

 

Ligą diagnozuoja šios srities specialistas – kraujagyslių chirurgas. Jis įdėmiai išklauso paciento skundus, užduoda klausimų. Vienas svarbiausių klausimų yra apie tai, ar šeimoje yra daugiau šios ligos atvejų. Labai svarbus tyrimas, plačiai naudojamas venų ligų diagnostikoje, yra ultragarsinis venų ištyrimas. Tai neskausmingas ir greitas  būdas, padedantis įvertinti kojų venų būklę ir tiksliai nustatyti pažeistas sritis. Tai auksinis standartas, padedantis lengviau diagnozuoti ligą, parinkti gydymo taktiką ir stebėti gydymo veiksmingumą.

 

Kaip gydoma venų varikozė?

 

Adekvatus ir savalaikis venų ligų gydymas padeda sulėtinti ligos progresavimą, išvengti sunkių simptomų ir gyvybei pavojingų komplikacijų pasireiškimo.

Pradinės ligos stadijos gydomos kompresine terapija ir vaistais, pavyzdžiui, didelę heparino natrio druskos koncentraciją turinčiu geliu Lioton. Gali būti rekomenduojami ir geriamieji venotonikai, kurie padeda stiprinti venų sieneles, didinti jų atsparumą. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Jei liga pažengusi labiau ir (arba) pacientas pageidauja puikaus estetinio rezultato, gali būti labai naudinga skleroterapija. Jos metu pažeistos poodinės venos paveikiamos specialiais skysčiais arba putomis. Jose prasideda uždegimas, venos užsitraukia ir jomis kraujas tekėti nebegali. Bėgant laikui šios venos sunyksta ir tampa nebepastebimos.

Šiandien dažniau nei atvira chirurginė operacija taikomi endovaskuliniai gydymo metodai, pavyzdžiui, lazeris. Lazerinės procedūros tinkamos apie 90 proc. ligos atvejų. Tačiau tuomet, kai liga pažengusi jau itin stipriai (yra atsivėrusių opų, infekcijų šaltinių, formuojasi krešuliai), gydymas, deja, remiasi jau tik pasekmių šalinimu ir pastangomis, kad pacientas jaustųsi kuo komfortiškiau. Tad geriau tokios dienos net nelaukti ir venų ligas pradėti gydyti dar pačioje jų pradžioje.

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai