Viena dažniausių šiandienos ligų gali sukelti ir mirtinų komplikacijų

Cukrinis diabetas, daug kam žinomas kaip cukraligė, neretai vadinamas šio amžiaus rykšte. Gydytojai su nerimu stebi, kad II tipo cukrinis diabetas diagnozuojamas jau ne tik vyresniems ir senyviems asmenims, bet ir 10 metų nesulaukusiems vaikams. Tai rodo, kad šiai ligai dabartinis gyvenimo būdas – labai palankus.

Manoma, kad šia lėtine medžiagų apykaitos liga serga mažiausiai 5 procentai gyventojų. Neabejojama, kad skaičiai tik augs. Be to, cukrinis diabetas labai dažnai diagnozuojamas jau vėlyvosiose stadijose, kai didelės dalies pažeidimų „ištaisyti“ jau nebeįmanoma.

Taigi dėl kokių priežasčių išsivysto cukrinis diabetas? Kas vyksta organizme, kai sergama cukriniu diabetu? Kokios šios ligos priežastys ir kaip maitintis, kai iš gydytojo lūpų nuskambėjo cukrinio diabeto diagnozė?

 

Dėl kokių priežasčių išsivysto cukrinis diabetas?

 

Pagrindinė šios ligos išsivystymo priežastis – įvairūs medžiagų apykaitos sutikimai. Jų metu pakinta normali angliavandenių, baltymų ir riebalų apykaita ir taip nutinka dėl insulino gamybos, išskyrimo ar periferinio jautrumo patologijų. Paprastai tariant, dėl tokių medžiagų apykaitos sutrikimų po truputėlį vystosi hiperglikemija – didėja gliukozės koncentracija kraujyje. Organizmui tampa sudėtinga palaikyti normalų gliukozės lygį, o dėl to atsiranda pačių įvairiausių sveikatos sutrikimų. Tai kompleksinė, gana sudėtinga liga.

 

Kas vyksta organizme, kai sergama cukriniu diabetu?

 

Nors yra keletas cukrinio diabeto tipų, dažniausiai sutrinka normalus insulino receptorių jautrumas, rečiau organizme trūksta paties insulino, padedančio gliukozei patekti į ląsteles. Dėl šios priežasties sutrinka ir normalus daugumos organų aprūpinimas gliukoze – svarbiausia energetine medžiaga. Gliukozės stygių jaučia raumenys, akys, smegenys, riebalinis audinys bei kiti organai bei jų sistemos. Kai organizmui trūksta gliukozės, daugiau jos išskiria kepenys, todėl kraujyje padidėja gliukozės koncentracija. Didelis ir nuolatinis gliukozės lygis kraujyje taip pat yra labai žalingas – pažeidžiamos ir smulkiosios, ir stambiosios kraujagyslės, ir įvairūs audiniai bei organai. Daug gliukozės tiesiog išskiriama su šlapimu, todėl kenčia ir inkstai.

 

Kokios cukrinio diabeto priežastys?

 

I tipo cukrinis diabetas yra įgimtas, tačiau jis gali pasireikšti ir po sunkių virusinių infekcijų, stiprios nervinės įtampos ar dėl kitų, kartais ir nežinomų priežasčių. Tuo tarpu II tipo cukrinio diabeto faktorių dažnai įmanoma išvengti, nes šie veiksniai labai susiję su gyvenimo būdu. Vienas svarbiausių II tipo cukrinio diabeto išsivystymo veiksnių – nutukimas. Vis dėlto manoma, kad nemažai įtakos turi paveldėjimas ir amžius – vyresnio amžiaus asmenims rizika susirgti cukriniu diabetu didėja. Riziką padidinti gali ir įvairios smegenų traumos, infekcinės ligos (bakterinės ir virusinės infekcijos), reumatas, podagra, nėštumas, nesaikingas alkoholio vartojimas, kasos ligos, onkologinės ligos ir netgi nuolat patiriama nervinė įtampa. Cukrinis diabetas dažnai lydimas širdies ir kraujagyslių ligų, inkstų sutrikimų, per didelio cholesterolio kiekio kraujyje ir t.t.

 

 

Ką reikėtų žinoti apie nėščiųjų diabetą?

 

Nėščiųjų diabetas, kitaip dar vadinamas gestaciniu diabetu – tai nėštumo metu išsivystęs medžiagų apykaitos sutrikimas, kuris paprastai praeina savaime, pagimdžius. Vis dėlto šiam sveikatos sutrikimui būtina skirti ypatingą dėmesį, nes nėštumo metu sergančioms moterims ateityje didėja įvairių ligų rizika. Pasirodo, kad nėščiųjų diabetas susijęs su didesne širdies ir kraujagyslių ligų bei angliavandenių apykaitos ateityje rizika. Kiekvienai nėščiajai skiriama specialių tyrimų, siekiant įsitikinti, kaip moters organizmas „susidoroja“ su didesniu gliukozės kiekiu. Daugiau dėmesio skiriama toms, kurių artimieji serga cukriniu diabetu, ir toms, kurios jau turėjusios nėščiųjų diabeto epizodų per ankstesnius nėštumus.

 

Kaip gydomas cukrinis diabetas? Kuo svarbi dieta?

 

Nesuklysime teigdami, kad cukrinio diabeto atveju mityba itin svarbi. Dieta pritaikoma individualiai, tačiau bendrąsias taisykles verta žinoti kiekvienam. Šia liga sergantiems pacientams patariama valgyti dažnai, po truputį ir tuo pačiu metu. Reikėtų valgyti net 5-6 kartus.

Reikėtų vengti gryno cukraus turinčių maisto produktų, pavyzdžiui, paties cukraus, sirupų, uogienių, įvairių saldumynų, saldžių gėrimų. Vietoje cukraus geriau vartoti dirbtinius saldiklius. Stevija – puikus ir natūralus pasirinkimas.

Patariama valgyti ne tik mažiau cukraus, bet ir mažiau gyvulinių riebalų. Vietoje jų verta rinktis augalinius riebalus. Geriausiai tiks liesa mėsa ir žuvis, liesi ir rauginti pieno produktai.

Maistą geriausia ne kepti ir virti riebaluose, o virti garuose, kepti orkaitėje ar troškinti. Tai kur kas sveikesni maisto ruošimo būdai.

Cukriniu diabetu sergantys asmenys į savo valgiaraštį turėtų įtraukti daugiau daržovių, ypač ankštinių. Labai naudingos skaidulinės medžiagos. Vaisių kiekį reikėtų riboti.

Reguliarus ir adekvatus fizinis aktyvumas - labai svarbi gyvenimo būdo dalis. Vis dėlto sportuoti reikėtų atsargiai, o prieš treniruotę, pasitarus su gydytoju, reikėtų sočiau pavalgyti, kad būtų išvengta hipoglikemijos pasireiškimo.

 

Ką reikėtų žinoti apie cukrinio diabeto gydymą vaistais?

 

Medikamentinis cukrinio diabeto gydymas paremtas geriamaisiais vaistais ir (arba) insulino preparatais. Geriamųjų vaistų grupių yra labai daug, tačiau vienas populiariausių ir plačiausiai vartojamų vaistų yra daugumai žinomas metforminas. Tinkamą vaistą parenka gydytojas, atsižvelgdamas į gretutines paciento ligas, cukrinio diabeto komplikacijas, gliukozės kiekį kraujyje, individualias paciento savybes ir kitus veiksnius. I tipo cukriniu diabetu sergantiems asmenims skiriamas insulinas. Jis gali būti skiriamas ir II tipo liga sergantiems asmenims (tuomet, kai geriamųjų vaistų jau nepakanka ir (arba) jau stebimos cukrinio diabeto komplikacijos).  Itin svarbus ir vartojimo režimas.

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai