Gerybinė prostatos hiperplazija ir dieta

Žinoma, kad gerybinė prostatos hiperplazija – viena dažniausių vyresnių vyrų ligų. Teigiama, kad būtent dėl šios lėtinės, gerybinės eigos ligos vyresniems nei 55-60 metų vyrams prostata kasmet padidėja po 4-5 procentus, o vėliau ji gali didėti ir dar sparčiau.

Statistika rodo, kad gerybine prostatos hiperplazija serga mažiausiai kas antras vyresnis nei 60 metų vyras. Mažiausiai 9 vyrai iš dešimties, perkopę 80 metų ribą, turi didesnių ar mažesnių priešinės liaukos pakitimų. Tai rodo, kad liga labai plačiai paplitusi ir apie ją reikėtų žinoti ne tik vyresniems vyrams, bet ir juos supantiems artimiesiems.

 

Kas yra gerybinė prostatos hiperplazija ir kokie jos simptomai?

 

Gerybinė prostatos hiperplazija (GPH) – tai gerybinis prostatos išvešėjimas. Priešine liauka kitaip vadinama prostata po truputėlį didėja, kinta jos raumenų tonusas, todėl atsiranda tam tikrų šlapinimosi sutrikimų. Šie sutrikimai dar vadinami apatinių šlapimo takų simptomais. Jie apima tokias bėdas: dažną šlapinimąsi naktį ir dieną, skubų poreikį šlapintis, silpną šlapimo srovę, diskomfortą šlapinantis, šlapimo nelaikymą, nevisišką pūslės ištuštinimo pojūtį ir kt.

 

Ar gyvenimo būdas nulemia GPH vystymąsi?

 

GPH yra lėtinė liga, kuriai įtaką daro ne tik hormoniniai organizmo pokyčiai ir vyro amžius, tačiau jai labai svarbus ir propaguojamas gyvenimo būdas. Nustatyta, kad mažesnę riziką susirgti gerybiniu prostatos išvešėjimu turi tie vyrai, kurie gyvena sveikiau. Riziką susirgti GPH mažina aktyvi ir reguliari fizinė veikla, antsvorio ir nutukimo vengimas, sveika mityba, kurioje gausu daržovių ir žalingų įpročių vengimas.

Tuo tarpu GPH riziką didina ir jos vystymosi greitį spartina nepakankamas judėjimas, per didelė kūno masė (ypatingai „obuolio“ tipo nutukimas, kai riebalai kaupiasi ant pilvo), didelis riebalų kiekis maiste. Jei vyras visai nevalgo daržovių, piktnaudžiauja alkoholiu ir cigaretėmis, patiria daug streso ir nepaiso sveikos mitybos principų, tai GPH išsivystymo rizika – daug didesnė. Manoma, kad kažkiek įtakos turi ir paveldimumas.

 

Koks maistas naudingas prostatos veiklai?

 

Apskritai, maiste turėtų būti kuo mažiau gyvulinių riebalų ir kuo daugiau daržovių – tai bene pagrindinė taisyklė. Vis dėlto kai kuriuose literatūros šaltiniuose minimos ir konkrečios medžiagos, kurios gali padėti palaikyti normalią prostatos veiklą, o tuo pačiu – ir geresnę šlapimo takų funkciją.

Vyrams ypatingai rekomenduojamas cinkas. Jeigu rekomenduojama cinko paros norma yra apie 10-20 mg, tai vyrams jo per parą būtų naudinga gauti bent apie 30 mg. Cinko yra įvairiose kruopose, avienoje, antienoje ir jautienoje (reikėtų rinktis liesą mėsą), valgomosiose sėklose, špinatuose, petražolėse, morkose, riešutuose, ankštinėse daržovėse, riešutuose ir kitur.  

Iš rupių grūdų pagaminti maisto produktai padeda palaikyti normalų virškinimą ir turi daug vitamino E, kuris svarbus normaliai prostatos veiklai, gerai lytinei funkcijai ir ląstelių apsaugai nuo pažaidos. Daug vitamino E yra riešutuose ir jų aliejuose, kepenyse, riebioje žuvyje ir žuvų taukuose.

Didesnę riziką susirgti GPH turintiems vyrams ir jau sergantiems šia liga reikėtų gauti daugiau vitamino C, kurio yra įvairiose daržovėse ir vaisiuose. Vertinga kiekvieną dieną suvalgyti bent 400-500 gramų daržovių ir bent 300-400 g vaisių. Ypatingai naudingi špinatai, brokoliai, žiediniai ir lapiniai kopūstai, pomidorai, paprikos. Galima spausti šviežias vaisių ir daržovių sultis, tačiau nereikėtų pamiršti, kad šiuose augaliniuose produktuose esančios skaidulos taip pat labai naudingos. Geriau suvalgyti visą obuolį, nei išgerti jo sultis.  

Negana to, vaisiuose ir daržovėse gausu bioflavonoidų, kuriems būdingas priešuždegiminis, skausmą ir patinimą mažinantis, nuo žalingų aplinkos veiksnių apsaugantis poveikis. Tam tikrų flavonoidų ypatingai daug ryškiose daržovėse ir vaisiuose. Jų kiekiu išsiskiria žalioji arbata, špinatai, brokoliai, apelsinai, pomidorai, mėlynės ir kiti ryškūs, spalvoti, sodrūs produktai, kurių mityboje turėtų būti kuo daugiau.

 

Kuo naudingi augaliniai vaistiniai preparatai?

 

Žoliniai preparatai, pavyzdžiui, Prostamol Uno, turi uždegimą slopinantį, antiandrogeninį poveikį. Prostamol Uno yra tradicinis augalinis vaistas, kurio indikacijos pagrįstos tik ilgalaikiu vartojimu, skirtas palengvinti GPH simptomus, tokius kaip šlapimo ištekėjimo pradžios vėlavimas, ilgiau trunkantis ir nutrūkstantis šlapinimasis, silpna šlapimo srovė, dažnas šlapinimasis (ypač nakties metu), gydytojui paneigus sunkias būkles. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai