Naudingi patarimai, padėsiantys palengvinti mėnesinių skausmus

Mėnesinių skausmai – problema, apie kurią moterys kalbėti išdrįsta ne visuomet. Vis dėlto negalima tylėti – juk tai nėra vienkartinis sveikatos sutrikimas. Cikliškai pasikartojantys skausmai, galintys sutrikdyti net darbingumą, gali būti susiję su aukštesniu nerimo lygiu ir didesne depresijos išsivystymo tikimybe. Tad tokioms moterims būtina padėti. Taigi kaip diagnozuojamos ir gydomos skausmingos mėnesinės (dismenorėja)? Kaip sumažinti mėnesinių skausmų pasireiškimo tikimybę?

 

Kaip diagnozuojama dismenorėja?

 

Pirminė dismenorėja paprastai diagnozuojama tik remiantis klinikiniais simptomais ir šeimos ligos istorija. Bet kokio amžiaus moterims, patiriančioms mėnesinių skausmus, pirmiausiai siekiama atmesti įvairių patologijų tikimybę.  Moteris išsamiai apklausiama, atliekamas gimdos kaklelio tepinėlis, dubens organų ultragarsinis tyrimas. Gali prireikti ir magnetinio rezonanso tomografijos, laparoskopijos bei kitų tyrimų, ypač jei įtariamos tam tikros patologijos. Jei kokios patologijos nerandama, tuomet teigiama, kad tai pirminė dismenorėja – mėnesinių skausmas be aiškios priežasties.

 

Kaip gydoma dismenorėja?

 

Skausmus patiriančioms merginoms ir moterims siūloma daugiau ilsėtis ir rūpintis savimi. Vis dėlto nereikėtų visą laiką tik gulėti lovoje – reguliari ir lengva fizinė veikla netgi mažina mėnesinių skausmo intensyvumą.

Gali būti veiksminga šilumos terapija, kai ant pilvo laikoma šilto vandens pūslė, butelis ar šilta pagalvėlė.

Skausmų kamuojamoms moterims patariama sveikiau ir lengviau maitintis, vengti alkoholio, riboti kavos kiekį. Pilvo pūtimą sukeliantys ir sunkiai virškinami produktai gali padidinti virškinimo sutrikimų pasireiškimo tikimybę – tuomet bendroji savijauta gali tik pablogėti. Be to, kai kurie maisto produktai gali didinti skausmų intensyvumą, nes prisideda prie greitesnio uždegiminių reakcijų vystymosi. Manoma, kad tai sotieji riebalai, greitasis maistas, paprastieji angliavandeniai ir kt. Kava, vynas ir kai kurie maisto produktai, pavyzdžiui, brandintas sūris, gali padidinti migreninio galvos skausmo intensyvumą.

Vaistai nuo skausmo skiriami tuomet, kai skausmas sunkiau pakeliamas ir (arba) nemedikamentinis gydymas neveiksmingas. Pirmo pasirinkimo vaistiniai preparatai – nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU), pavyzdžiui, deksketoprofenas (Dolmen). NVNU veikimo mechanizmas susijęs su prostaglandinų sintezės sumažėjimu dėl ciklooksigenazės slopinimo. Konkrečiai, slopinamas arachidono rūgšties virsmas cikliniais endoperoksidais, iš kurių susidaro prostaglandinai, prostaciklinas ir tam tikri tromboksanai. Be to, prostaglandinų sintezės slopinimas gali turėti įtakos ir tokiems uždegimo mediatoriams kaip kininai, tokiu būdu tiesioginį poveikį papildydamas netiesioginiu. Būtent dėl to NVNU veiksmingiau malšina mėnesinių skausmą nei paracetamolis, kuriam praktiškai nebūdingos priešuždegiminės savybės. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Gali būti naudingos įvairios atsipalaidavimo technikos ir alternatyvūs gydymo metodais – joga, meditacija, aromaterapija, kvėpavimo pratimai.

Kai kurioms lytiškai aktyvioms moterims, kurios pageidauja ir apsisaugojimo nuo nėštumo, gali būti skiriamos geriamosios kontraceptinės tabletės. Jos padeda sureguliuoti mėnesinių ciklą, sumažinti patiriamus skausmus, spręsti gausių mėnesinių problemą ir t.t. Žinoma, skiriant šias tabletes, visuomet sveriamas naudos ir galimos rizikos santykis (kaip ir bet kurio kito vaisto skyrimo atveju), nes jas vartoti gali ne visos moterys.

Tuo tarpu antrinė dismenorėja gydoma šalinant pagrindinę jos priežastį, pavyzdžiui, atliekant operaciją ir pašalinant miomas.

 

Kaip išvengti mėnesinių skausmų?

 

Mėnesinių skausmų pasireiškimas ir intensyvumas tiesiogiai susijęs su moters gyvenimo būdu. Moterims rekomenduojama:

  • Labiau rūpintis savo mityba – valgyti mažiau sočiųjų riebalų ir greitojo maisto, riboti alkoholio ir kavos, cukraus bei kitų paprastųjų angliavandenių kiekį. Naudinga valgyti daugiau vaisių ir daržovių, ypač tų, kurių spalva tamsi ir ryški.
  • Įrodyta, kad reguliari mankšta padeda gerinti audinių kvėpavimą, spartinti medžiagų apykaitą. Sportas naudingas ne tik fizinei, bet ir emocinei sveikatai. Mat patiriamus mėnesinių skausmus sustiprinti gali moters patiriamas stresas, greitas ir įtemptas gyvenimo būdas, įvairūs išgyvenimai. Labai geras įprotis yra bent tris kartus per savaitę aktyviau pasivaikščioti po 30-45 minutes. Paprastai tariant, tinkamiausia aerobinė veikla, kurios metu suaktyvėja širdies darbas. Puikiai tiks plaukiojimas, važinėjimas dviračiu, intensyvus vaikščiojimas, bėgiojimas.
  • Nervinės įtampos valdymas padeda veiksmingai sumažinti juntamą skausmą. Tad reikėtų skirti daugiau dėmesio emocinei sveikatai ir minčių higienai.  

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai