Trys dažniausios lėtinės virškinimo sistemos ligos – ką svarbu apie jas žinoti?

Trumpalaikiai ir savaime praeinantys virškinimo sutrikimai jau nieko nestebina – tai bene dažniausias negalavimas, dėl kurio skundžiasi pacientai. Vis dėlto jei virškinimo sutrikimai kamuoja praktiškai nuolat arba jie vis pasikartoja, yra pakankamai intensyvūs, tuomet jau gali būti įtariamos lėtinės virškinimo sistemos ligos. Ir tai jau ne toks retas atvejis – manoma, kad lėtinės virškinimo ligos kamuoja mažiausiai kas dešimtą pasaulio asmenį, o kai kurios jų paliečia net kas penktą gyventoją. Ką reikėtų žinoti apie tris dažniausias lėtines virškinimo sistemos ligas – gastroezofaginio refliukso ligą, opaligę ir gastritą?  

 

  • Gastroezofaginio refliukso liga (GERL) – tai simptomų kompleksas, kuris atsiranda dėl nuolat pasikartojančio rūgštaus skrandžio turinio atpylimo į stemplę arba net į burną. Manoma, kad GERL kamuoja iki 20 procentų viso pasaulio gyventojų. Labiau ši liga paplitusi išsivysčiusiose šalyse.

GERL simptomai susiję su krūtinės deginimo jausmu, dažnu rėmeniu, varginančiu raugėjimu, gerklės skausmu, sausu kosuliu, šleikštuliu, blogu skoniu burnoje, pykinimu, kartais – vėmimu. Labiau pažengusi liga susijusi su dantų būklės pakitimais, sunkesniu ir skausmingesniu rijimu, kvėpavimo sutrikimais, svorio kritimu, stemplės pakitimais, kartais nulemiančiais ir vėžinę ligą. Ligos išsivystymui įtakos turi apatinio stemplės rauko tonusas, skrandžio anatomija, gyvenimo būdas, kūno svoris ir kt. Teigiama, kad GERL dažniau kamuoja nutukusius ir netinkamai besimaitinančius žmones, kurie nevengia žalingų įpročių.

GERL gydymui svarbus ne tik medikamentinis, bet ir nemedikamentinis gydymas, apimantis žalingų įpročių atsisakymą, mitybos koregavimą, svorio metimą ir kt.

 

  • Opaligė – kita itin dažna virškinimo sistemos liga, dažniausiai pažeidžianti skrandį arba dvylikapirštę žarną. Šia liga serga mažiausiai kas dešimtas asmuo ir apie tai žino tikrai ne visi. Manoma, kad opaligės išsivystymas labai susijęs su H. pylori infekcija, dažnu stresu, nesveika ir nesubalansuota mityba, tam tikrų vaistų vartojimu (būtina paminėti nesteroidinius vaistus nuo uždegimo, kurie labiausiai pažeidžia apsauginį virškinimo sistemos gleivinės barjerą), padidėjusia skrandžio rūgšties sekrecija. Opaligės išsivystymo vietą galima įtarti pagal tai, kaip pasireiškia skausmai, pavyzdžiui, dvylikapirštės žarnos opaligei būdingi alkio skausmai nevalgius, o skrandį dažniausiai skauda iš karto po valgio. Praėjus dviems valandoms nuo valgio gali pradėti skaudėti ir dvylikapirštės žarnos srityje. Būdingi ir kiti nemalonūs simptomai, pavyzdžiui, šleikštulys, pykinimas, rūgštaus skrandžio turinio atpylimas, vėmimas, apetito netekimas. Būna ir taip, kad pacientas opalige serga, tačiau apie tai net nežino ir nejaučia jokių simptomų. Vis dėlto ši liga gali tykoti metų metus ir smogti visa jėga visai netikėtai – kartais užtenka tik ilgiau trunkančios nervinės įtampos, kad ji pasirodytų „visu gražumu“.

Opaligė gydoma vaistų deriniais – ypatingai svarbu visiškai sunaikinti H.pylori bakteriją. Taip pat rekomenduojama sveikai ir reguliariai maitintis, atsisakyti virškinimo trakto gleivinę žalojančių vaistų arba juos pakeisti kitais, saugesniais medikamentais.

 

  • Gastritas arba skrandžio gleivinės uždegimas – gastritui būdingas pilnumo ir sunkumo jausmas skrandyje, vėmimas, apetito stoka, šleikštulys, pykinimas, nemalonus skonis burnoje ir diskomfortas bei skausmas viršutinėje pilvo dalyje. Teigiama, kad ūminio ir lėtinio gastrito diagnozių kasmet daugėja – ir visai nekeista, nes daug lemia šiuolaikinis gyvenimo būdas.

Pradėkime nuo ūminio gastrito, nes lėtinis gastritas gali prasidėti būtent ūmine ligos faze. Ūminį gastritą gali sukelti egzogeninės ir endogeninės priežastys. Gana dažna priežastis - grubus, aštrus ir sunkiai virškinamas maistas bei alkoholis. Itin grėsmingas tokio maisto ir alkoholio derinys. Manoma, kas ūminį skrandžio uždegimą dažnai sukelia apsinuodijimas maistu, stiprios rūgštinės ar šarminės reakcijos medžiagos, įvairūs vaistai – ypač tie, kurie vartojami ilgą laiką ir turi skrandžio gleivinės apsaugines funkcijas pažeidžiančių savybių. Populiariausi pavyzdžiai – aspirinas, diklofenakas, ibuprofenas, hormoniniai preparatai, citotoksiniai medikamentai ir kt. Ūminis uždegimas gali išsivystyti ir be tiesioginio poveikio skrandžiui – daug lemia kraujotakos, medžiagų apykaitos ir kiti sutrikimai. Pagrindinė lėtinio gastrito priežastis yra H.pylori bakterijos sukeliama infekcija, kuri gali sukelti ir ūminį skrandžio uždegimą. Išskiriamas ir autoimuninio gastrito tipas, tačiau jis pasitaiko gana retai.

Sergant gastritu svarbūs skysčiai. Medikamentinis gydymas paremtas skrandžio rūgšties sekrecijos slopinimu. Dažniausiai vartojami protonų siurblio inhibitoriai, skrandžio gleivinę apsaugantys vaistai, H. pylori infekcijos naikinimui skirti vaistinių preparatų deriniai, esant poreikiui skiriami vaistai nuo šleikštulio, pykinimo ir vėmimo. Būtina atsisakyti skrandžio gleivinę pažeidžiančių vaistų vartojimo, o jei tai neįmanoma, reikia ieškoti saugesnių alternatyvų, nes gastrito komplikacijos gali būti gana skaudžios – nuo opaligės ir kraujavimo iš skrandžio iki vėžinių susirgimų.

 

Greita pagalba persivalgius

Tyrimais nustatyta, kad viena dažniausių virškinimo sutrikimų priežasčių – persivalgymas. Tokiu atveju gali padėti virškinimo fermentai, pavyzdžiui, Mezym. Mezym vartojamas tuomet, kai kasa nepakankamai gamina ir išskiria virškinimo fermentų ir tai sukelia virškinimo sutrikimų. Šio vaisto verta turėti kiekvienų namų vaistinėlėje. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai