Į kokius simptomus reikėtų atkreipti dėmesį, kad cukrinis diabetas būtų diagnozuojamas laiku?

Cukrinis diabetas pasaulyje paplitęs itin plačiai. Ši lėtinė metabolinė liga nėra išgydoma, tačiau šiuolaikinė medicina padeda visiškai sėkmingai ją sukontroliuoti ir išvengti komplikacijų. Jei Lietuvoje pirmo tipo cukriniu diabetu sergančių pacientų nėra tiek daug (priskaičiuojama apie 8 tūkstančiai), tai antro tipo cukriniu diabetu sergančiųjų yra kur kas daugiau ir šis skaičius sparčiai didėja. Ką reikėtų apie šią ligą žinoti kiekvienam iš mūsų?

 

Ką reikėtų žinoti apie pirmo tipo cukrinį diabetą?

Pirmo tipo cukrinis diabetas (CD) pasitaiko daug rečiau – statistika rodo, kad juo serga apie 5-10 procentų visų sergančių CD. Pastebėta, kad pirmojo tipo liga dažniausiai išsivysto dar vaikystėje ar jaunystėje, tačiau taip gali nutikti bet kuriame gyvenimo laikotarpyje. Pirmo tipo CD išsivystymo priežastys žinomos ne visada – manoma, kad gana dažnai ši liga atsiranda dėl paties organizmo gaminamų antikūnų ir autoimuninių procesų, bet būna ir tokių atvejų, kai jokių antikūnų neaptinkama, o kasos beta ląstelės vis tiek nebefunkcionuoja taip, kaip turėtų ir nebeišskiria gyvybiškai svarbaus hormono, vadinamo insulinu. Manoma, kad pirmo tipo CD labai susijęs su paveldimumu, kai kuriomis persirgtomis virusinėmis infekcijomis, kai kuriais kitais veiksniais, kurie kartais taip ir lieka nežinomi.

 

Ką reikėtų žinoti apie antro tipo cukrinį diabetą?

Antro tipo CD Lietuvoje ir pasaulyje paplitę kur kas plačiau. Manoma, kad net 90-95 procentai visų CD atvejų susiję būtent su antruoju ligos tipu, tačiau įvairiuose literatūros šaltiniuose galima rasti net iki 97 procentų siekiantį ligos paplitimą tarp įvairių rūšių CD sergančių pacientų. Žinoma, kad antruoju ligos tipu daug dažniau serga vyresnio amžiaus asmenys, kuriems neretai būdingi ir kiti veiksniai (juos aptarsime vėliau). Antro tipo CD susijęs pirmiausiai su audinių atsparumu insulinui. Taip pat gali būti stebimas ir insulino sekrecijos nepakankamumas arba keli su insulino apykaita susiję sutrikimai gali pasireikšti vienu metu. Manoma, kad šiek tiek ligos atvejų nulemia ir genetika (jei sirgo tėvai, CD tikimybė labai išauga jų vaikams), vis dėlto itin daug įtakos šios ligos išsivystymui turi nutukimas, per mažas judrumas ir t.t. Ir pirmo, ir antro CD atveju labai svarbu kuo greičiau pradėti tinkamą gydymą ir išvengti pavojingų ligos sukeliamų komplikacijų.

 

Taigi kokie veiksniai nulemia antro tipo CD išsivystymą?

  • Pastebima, kad itin reikšmingas faktorius yra per didelis kūno svoris – viršsvoris arba nutukimas (kai KMI ≥ 25 kg/m2). Kai kūno masė per didelė, labai išauga hiperinsulinemijos ir rezistentiškumo insulinui rizika, po truputėlį vystosi CD. CD dažniau išsivysto tiems, kuriems būdingas „obuolio“ tipo nutukimas, kai būdinga didelė liemens apimtis (vyrų ≥ 102 cm, moterų ≥ 88 cm). Tai vieni svarbiausių rizikos faktorių.
  • Vyresnis amžius – didesnėje CD rizikoje atsiduria vyresni nei 45-50 metų asmenys, tačiau šiomis dienomis dėl nesveiko maisto ir nejudraus gyvenimo būdo pasekmių antro tipo CD nustatomi jau net vaikams ir paaugliams.
  • Paveldimumas – jis taip pat turi įtakos, ypač jei CD serga pirmos eilės giminaičiai, pavyzdžiui, mama, tėtis, vaikai, broliai, seserys.
  • Per mažas fizinis aktyvumas sąlygoja nedidelį energijos sunaudojimą, hiperinsulinemiją ir didėjantį periferinį atsparumą insulinui. Per mažai judantiems ir per daug sveriantiems asmenims neretai vystosi priešdiabetinė būsena, kai kraujyje aptinkama daugiau gliukozės, tačiau diabetas dar nenustatomas.
  • Didesnė CD išsivystymo tikimybė siejama su dislipidemija, širdies ir kraujagyslių ligomis, akromegalija, Kušingo sindromu, kai kurių vaistų vartojimu ir kitais veiksniais.

Itin daug atidumo reikėtų moterims, kurios nėštumo metu sirgo gestaciniu diabetu, kurios pagimdė didelius naujagimius (sveriančius daugiau nei 4 kg) ir toms, kurioms nustatytas policistinių kiaušidžių sindromas.

 

Į kokius simptomus reikėtų atkreipti dėmesį, kad cukrinis diabetas būtų diagnozuojamas laiku?

Pirmo tipo CD būdinga greitai blogėjanti sveikatos būklė, kai akivaizdūs pokyčiai matomi jau per keletą savaičių, keletą mėnesių ar net žymiai greičiau: kamuoja itin stiprus troškulys, kai daug geriama ir daug šlapinamasi. Nors dėl stipraus alkio jausmo valgoma daugiau, pacientas vis tiek jaučiasi pavargęs ir jam be aiškios priežasties krenta svoris. Jei nieko nedaroma, gali prireikti ir itin skubios medicininės pagalbos, todėl pajutus tokius simptomus, delsti negalima.

Antro tipo CD pavojingas tuo, kad jo eiga progresuoja lėtai ir jokie simptomai gali net nepasireikšti. Būna, kad apie ligą pacientas nežino ir visą dešimtmetį, o ji diagnozuojama tik tuomet, kai jau pasireiškia komplikacijų, pavyzdžiui, atsiranda regėjimo sutrikim. Antro tipo CD būdingas padidėjęs troškulys, dažnesnis ir gausesnis šlapinimasis, silpnumas, dažniau pasikartojančios infekcijos, sunkesnis žaizdų gijimas, odos sausumas ir niežulys. Tie, kurie turi rizikos veiksnių, turėtų reguliariai profilaktiškai tikrintis sveikatą – taip užbėgama už akių pavojingoms ligos komplikacijoms. Antro tipo cukrinis diabetas dažniausiai pradedamas gydyti geriamaisiais vaistiniais preparatais, iš kurių pats populiariausias – metforminas. Dabar jau galima rinktis iš keleto farmacinių formų. Geriausią gydymą parinks gydytojas endokrinologas, o su šia liga geriausia tiesiog „susidraugauti“.

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai