10 dalykų apie stomatitą, kurių galbūt dar nežinojote

Stomatitas arba minkštųjų burnos audinių (gleivinės) uždegimas bent kartą gyvenime pasireiškęs daugeliui žmonių. Ši nemaloni liga gali pažeisti įvairias burnos ertmės vietas. Kai kuriais atvejais stomatitas gali sukelti ir rimtesnių komplikacijų, pavyzdžiui, komplikuotis į išplitusią virusinę infekciją. Dalinamės 10 faktų apie stomatitą, kurių galbūt dar nežinojote.

 

1) Nusilpęs imunitetas – puiki terpė  stomatito vystymuisi. Imuninės sistemos nusilpimas pasireiškia dėl pačių įvairiausių priežasčių: nepilnavertiškai maitinantis, nepakankamai laiko būnant gryname ore, patiriant ilgalaikę nervinę įtampą (arba susidūrus su itin stipriu stresu dėl kokio nors įvykio), fiziškai ir emociškai pervargus, peršalus, susirgus kokia nors imuninę sistemą sekinančia liga ar vartojant apsaugines organizmo reakcijas veikiančius vaistus. Pastebėta, kad polinkis į stomatitą gali būti paveldėtas, t.y. nulemtas genetikos – jei juo dažnai serga tėvai, labai tikėtina, kad jis dažniau kamuos ir jų vaikus.

 

2) Stomatitą gali sukelti virusai, bakterijos arba grybeliai. Nors burnoje nuolat knibžda pačių įvairiausių mikroorganizmų, gali pakakti vienos nedidelės aftos, kad prasidėtų stomatitas. Jei opelė ilgai negyja, tai gali būti ir vėžinio susirgimo pranašas, tad tokio sveikatos sutrikimo ignoruoti negalima.

 

3) Viena dažniausių stomatito išsivystymo priežasčių yra mechaninis, cheminis arba terminis burnos gleivinės pažeidimas. Pakanka susižaloti nauju dantų šepetėliu, nusideginti burnos gleivinę labai karšta kava arba pavartoti agresyvios sudėties burnos skalavimo skysčių – ir štai, atsiranda dauginių burnos gleivinės pažeidimų arba erozijų, kurios netrunka išsivystyti į skausmingą stomatitą.

 

4) Ne taip jau ir retai stomatito priežastys lieka nežinomos. Pastebėta, kad juo dažniau serga vaikai ir tie asmenys, kurių imuninė sistema dėl kokių nors priežasčių yra silpnesnė nei kitų asmenų. Vaikystėje dažnai besikartojantis ir netinkamai gydomas stomatitas gali prisidėti prie apetito sumažėjimo ir net sulėtėjusio augimo ar sutrikusio mokymosi.

 

5) Stomatito simptomai susiję su burnos gleivinės patinimu ir paraudimu bei kitais nemaloniais ligos požymiais, ypač skausmingumu. Skaudėti ir perštėti gali ir ramybės būsenoje, tačiau itin nemalonūs pojūčiai pasireiškia tuomet, kai valgoma, geriama ar rūpinamasi burnos higiena. Gali atsirasti nemalonus burnos kvapas, padidėti seilių sekrecija. Sunkesniais atvejais kamuoja bendras negalavimas, galvos skausmas ir nedidelis karščiavimas. Kai kada stebimas sritinių limfmazgių padidėjimas. Jei tai sisteminės ligos simptomas, tuomet gali atsirasti ir kitų požymių.

 

6) Nuo stomatito galima išgyti savaime, nesiimant jokių papildomų priemonių, tačiau itin svarbu vengti burnos gleivinę dirginančių faktorių ir itin atidžiai rūpintis burnos higiena. Opelei negyjant būtina kreiptis į gydytojus.

 

7) Jei pacientą kamuoja nemalonūs pojūčiai, tuomet verta imtis specifinio gydymo, kad būtų įmanoma sumažinti stomatito sukeltą diskomfortą ir būtų galima išvengti tokių komplikacijų kaip pogleivio uždegimas ar antrinė bakterinė infekcija. Pavyzdžiui, virusų sukeltas stomatitas gydomas priešvirusiniais vaistais, o grybelio sukeltas stomatitas – priešgrybeliniais vaistais. Gali prireikti ir vietiškai arba sistemiškai vartojamų antibiotikų, bet tokius vaistus po diagnozės paskiria tik gydytojas.

 

8) Skausmingų opelių gijimą paskatinti ir pažeistą gleivinę apsaugoti padeda specialiai tam skirtos medicinos priemonės, pavyzdžiui, Anaftin. Anaftin burnos skalavimo skystis gali padėti kontroliuoti mažų burnos pakenkimų, žaizdelių ar erozijų sukeliamą skausmą, pavyzdžiui, išsivysčius aftiniam stomatitui, atsiradus ar išplitus aftinėms opoms. Skystis taip pat tinka esant mažiems ortodontinių plokštelių ir netinkamai pritaikytų protezų sukeltiems pakenkimams.

 

9) Jei skausmas itin stiprus, gali prireikti nesteroidinių vaistų nuo uždegimo. Dažniausiai vartojamas ibuprofenas, tačiau gali pakakti ir panašaus poveikio vaistinės medžiagos – paracetamolio.

 

10) Tiems, kuriems stomatitas pasireiškia itin dažnai, rekomenduojama ypatingai rūpintis savo mityba, vengti streso, papildomai vartoti vitaminų ir mineralų papildus, stebėti organizmo sveikatos būklę.

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai