Ką daryti, jei pilve apsigyveno balionas?

Ir vėl pučia pilvą? O ar susimąstėte, kaip dažnai jaučiate šį nemalonų negalavimą? Galbūt kaltas ne tik maistas? Pakalbėkime apie pilvo pūtimą arba meteorizmą  šiek tiek plačiau – galbūt tai paskatins labiau susirūpinti savo sveikata ir gera savijauta, kuri labai subjūra, kai jaučiami nemalonūs meteorizmo simptomai.

Kaip pasireiškia pilvo pūtimas?

Pilvo pūtimas pasireiškia pilvo sienos tempimu, veržimu, pilvo gurgėjimu, raugėjimu, pilvo raižymu ir skausmingumu, nevalingu arba valingu dujų šalinimu. Kartu gali pasireikšti ir sunkumo bei „nevirškinimo“ jausmas, šleikštulys, pykinimas, vėmimas. Pasišalinus dujoms dažniausiai pasijuntama geriau, tačiau taip nutinka ne visuomet. Dirgliosios žarnos sindromo kamuojamiems pacientams gali kauptis sąlygiškai nedidelis žarnyno dujų kiekis, tačiau pats skausmingumas ir kiti nemalonūs pojūčiai gali būti labai ryškūs ir trikdantys gyvenimo kokybę, priverčiantys susiriesti į kamuoliuką ir gulėti lovoje. Tad pilvo pūtimas tikrai nėra smulkmena, ypač jei jis vargina labai dažnai ir yra gana skausmingas.

Kokios galimos meteorizmo priežastys?

Organinės meteorizmo priežastys dažniausiai susijusios su įvairiomis ligomis, pavyzdžiui, gastroezofaginio refliukso liga, kasos funkcijos sutrikimais, skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opalige, tulžies refliuksu, įvairiomis fermentopatijomis, kai trūksta fermentų ir maistas negali būti veiksmingai suvirškinamas iki galo. Pilvą pūsti gali ir sergant uždegiminėmis žarnyno ligomis. Pilvo pūtimas atsiranda ne tik dėl virškinimo trakto ir virškinimui svarbių organų sutrikimų. Kartais meteorizmas susijęs ir su neurologinėmis, širdies bei kraujagyslių ligomis ir kt.

Funkcinės meteorizmo  priežastys dažniausiai susijusios su per dideliu nuryjamo oro kiekiu, vadinamąja aerofagija. Dažniausiai nuryjamo oro kiekį įmanoma kontroliuoti, tačiau kai kuriems pacientams tai sudėtingiau dėl vartojamų vaistų (neuroleptikų, triciklių antidepresantų ir kt.), burnos sausumo, įvairių neurologinių sutrikimų ir kt. Manoma, kad su kiekvienu kąsniu ar gurkšniu natūraliai nuryjami keli mililitrai oro, tačiau valgant paskubomis, kalbant ir užsiimant pašalinėmis veiklomis, šis nuryjamo oro kiekis gali labai stipriai išaugti. Pilvo pūtimas  gali būti susijęs ir su dirgliosios žarnos sindromu ir (arba) emocine paciento savijauta.

Manoma, kad pilvo pūtimo  pasireiškimui daug įtakos turi nutukimas, per mažas fizinis aktyvumas, nesubalansuota ir nesveika mityba, jaučiama įtampa ir stresas, tiesiog genetinis polinkis. Taigi kartais žmogus tiesiog per mažai juda ir jo žarnyne susikaupia per dideli dujų kiekiai, skausmingai ir nemaloniai tempiantys žarnyno sieneles.

Ką daryti, kad pilvo pūtimas kamuotų rečiau?

Jei pilvo pūtimas  kamuoja dėl kokios nors ligos, labai svarbu gydyti pirminį sveikatos sutrikimą. Taigi reikia ieškoti tikrosios pilvo pūtimo priežasties. Vis dėlto ir tai ne visuomet įmanoma. Bet kokiu atveju, labai rekomenduojama visuomet valgyti lėtai, neskubant ir nekalbant – tuomet bus sumažinama oro nurijimo tikimybė, kuris jau po pusvalandžio dirgina storąjį žarnyną ir sukelia labai nemalonius pojūčius.

Taip pat patariama stebėti, koks maistas galimai sukelia meteorizmo epizodus. Tokio maisto kiekį svarbu apriboti arba jį valgyti rečiau. Keletas tokio maisto produktų pavyzdžių – žirniai, pupos, lęšiai, avinžirniai, gūžiniai kopūstai, brokoliai, briuseliniai kopūstai, žiediniai kopūstai, svogūnai, česnakai, šviežia duona, šviežias pienas, saldumynai, mieliniai kepiniai, fermentuotas maistas ir gėrimai, gazuoti gėrimai, obuoliai, slyvos, kriaušės, vynuogės, miltiniai gaminiai, daug angliavandenių turintis maistas (pavyzdžiui, bulvės). Kiekvienas asmuo turėtų savarankiškai stebėti, koks maistas sukelia nemalonius pojūčius ir tokio maisto vengti. Galbūt jo visiškai atsisakyti būtų ir neprotinga, nes kai kuris pilvo pūtimą paskatinantis maistas labai maistingas ir yra svarbi mitybos raciono dalis. Tad kartais galima pamėginti rinktis kitaip apdorotą maistą, pavyzdžiui, kepti obuoliai dažniausiai pilvo nepučia taip stipriai kaip švieži obuoliai su odelėmis, o nuluptos kriaušės pilvą pučia ne taip intensyviai kaip neluptos. Rauginti pieno produktai virškinimo traktui gali būti net labai naudingi, tuo tarpu šviežias pienas su laktoze gali sukelti daug nemalonių pojūčių – tarp jų ir pilvo pūtimą, skausmingą jo raižymą, viduriavimą, pykinimą, netgi galvos skausmą ir kt. 

Taip pat reikėtų nepamiršti fizinio aktyvumo svarbos – reguliarus judėjimas padeda lengviau pasišalinti žarnyno dujoms, gerinti virškinimo darbo traktą ir skatinti medžiagų apykaitą. Visą dieną trunkantis sėdėjimas biure paprasčiausiai trukdo pasišalinti dujoms, o ką jau kalbėti apie nevalingą valgymą dirbant, kai persivalgoma ir nuryjama per daug oro. Svarbu save mylėti ir duoti kūnui pajudėti.

Greita simptominė pagalba - simetikonas

Espumisan easy  – naudojant šiuolaikines technologijas pagamintos granulės, kurių sudėtyje yra putojimą slopinančios medžiagos simetikono. Ši medicinos priemonė vartojama, siekiant mažinti pilvo pūtimą, atsiradusį dėl dujų susikaupimo, bei tempimo pojūtį pilve, pilvo išsipūtimą, spaudimą viršutinėje pilvo dalyje ir gurgimą skrandyje bei žarnyne. Greitai ištirpsta burnoje, todėl aktyvioji medžiaga greitai pasiekia virškinimo traktą, kur pradeda veikti. Granulių nereikia užgerti vandeniu, jos yra malonaus citrinų skonio. Nevartoti jei esate alergiškas (padidėjęs jautrumas) simetikonui ar bet kuriai kitai sudedamajai daliai.

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai