Ką reikėtų žinoti apie vieną dažniausių žiemos ir ankstyvo pavasario ligų?

Ūminis bronchitas – tai bronchų gleivinės uždegimas, kurio metu paprastai kamuoja sunkus ir varginantis kosulys, skrepliavimas, gali varginti dusulys bei skausmas už krūtinkaulio ir nežymus, rečiau didesnis karščiavimas. Paprastai šią ligą sukelia virusai, rečiau – bakterijos. Negydoma ar netinkamai gydoma liga gali komplikuotis lėtiniu bronchitu, bronchiolitu, plaučių uždegimu, nors taip nutinka ir nedažnai. Dažniausiai ūminis bronchitas pacientus kamuoja būtent žiemą bei ankstyvą pavasarį. Ką reikėtų žinoti apie šią ligą, kuria, kaip manoma, kasmet perserga net iki 5-10 procentų visų gyventojų?

Kokie ūminio bronchito simptomai?

Ūminio bronchito simptomai nėra labai specifiniai, tačiau svarbiausias jo simptomas – kosulys, kuris iš pradžių paprastai būna sausas, vėliau tampa drėgnu, atsiranda skrepliavimas. Kosulys gali labai varginti, sutrikdyti miegą ir normalią dienos veiklą. Be kosulio pasireiškia ir sloga, nedidelis karščiavimas, skausmas ir diskomfortas už krūtinkaulio. Pacientą gali kamuoti bendras silpnumas ir negalavimas, raumenų bei nugaros skausmai. Kai kosulys tampa drėgnas, bendra paciento savijauta paprastai pagerėja, tačiau pats kosulys gali tęstis net kelias savaites, o kartais ir ilgiau.

Kas dažniausiai sukelia ūminį bronchitą?

Ne visi žino, kad net iki 90 procentų ūminio bronchito atvejų gali sukelti virusai. Dažniausiai tai rinovirusai, adenovirusai, respiracinis sincitinis virusas, gripo ar paragripo virusai. Kartais už šią ligą „atsakingas“ net Herpes simplex virusas, tad nesunku pastebėti, kad ūminį bronchitą sukelia pačios įvairiausios virusinės infekcijos. Vis dėlto virusinė infekcija ne taip jau ir retai komplikuojasi bakterine infekcija, o dar rečiau šią ligą sukelia išimtinai bakterijos. Vertėtų paminėti  S. pneumoniae, S. aureus, M. pneumoniae, H. influenzae ir kt.

Žinoma, kad ūminį bronchitą gali sukelti ne tik virusai ir bakterijos, bet ir aplinkos tarša – įvairios dulkės, organiniai tirpikliai, agresyvūs cheminių medžiagų garai. Bronchitu dažniau serga rūkantys, pervargę, nusilpusio imuniteto, alkoholiu piktnaudžiaujantys ir nutukę asmenys. Daug įtakos ligos išsivystymui turi įvairios krūtinės ląstos deformacijos, kraujotakos mažajame apytakos rate sutrikimai, kvėpavimo per nosį pakitimai ir kt.

Kaip gydomas ūminis bronchitas?

Ūminis bronchitas dažniausiai gydomas simptomiškai, nes pagrindiniai sukėlėjai – virusai. Labai svarbu, kad pacientas būtų namie, ilsėtųsi, gertų daug šiltų skysčių, sveikai ir maistingai maitintųsi, nes pakartotinis peršalimas gali priversti ligą komplikuotis į antrinę bakterinę infekciją. Jei kamuoja aukštesnė temperatūra ir skausmas, tuomet rekomenduojami skausmą ir karščiavimą mažinantys vaistiniai preparatai – paracetamolis, ibuprofenas ir kt. Kol kosulys sausas, jį galima slopinti (gali būti vartojami okseladino-vandenilio citratas ar butamirato bei gvajfenezino derinys). Vis dėlto kosulį slopinančių vaistų negalima vartoti per ilgai. Kai atsiranda drėgnas kosulys ir skrepliavimas, tuomet rekomenduojami mukolitikai, pavyzdžiui, ambroksolio hidrochloridas (Flavamed). Antibiotikus gydytojas skiria tuomet, kai  jie būtini - nėra abejonės dėl užsitęsusios bakterinės infekcijos ir pastebimi pūlingi skrepliai. Savigyda užsiimti nerekomenduojama. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Kaip išvengti ūminio bronchito?

Ūminis bronchitas dažniausiai susijęs su peršalimu ir dulkėta bei kitų cheminių medžiagų gausia aplinka, todėl pirmiausiai reikėtų vengti peršalimo ir kenksmingų darbo bei gyvenimo sąlygų. Svarbu nerūkyti, nepiktnaudžiauti alkoholiu, grūdinti organizmą, laikytis darbo ir poilsio režimo, sveikai ir pilnavertiškai maitintis. Manoma, kad ūminio bronchito susirgimų dažnį/ ligos eigos sunkumą gali padėti sumažinti reguliarus nosies plovimas, vakcinacija nuo gripo ir pneumokokinės infekcijos. Svarbu laikytis rankų higienos ir vengti streso. Būkite sveiki.

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai