Mėnesinių skausmus jaučia net iki 90 procentų moterų

Skausmingos mėnesinės, mėnesinių ciklo sutrikimas arba dismenorėja – visi šie terminai apibūdina patiriamus nemalonius pojūčius per menstruacijas. Teigiama, kad labai maža dalis laimingųjų per tas dienas nejaučia jokių pasikeitimų ir gali tęsti savo kasdieninę veiklą. Vienintelis „nepatogumas“ – didesnis dėmesys higienai. Deja, tokių laimingųjų gali būti tik apie 10 procentų. Kitos moterys teigia, kad skausmas mėnesinių metu – įvairaus intensyvumo. Kai kurioms jis panašus į lengvą, bet įkyrų maudimą, o kai kurioms tai bet kokias veiklas ribojančios kančios. Apskritai, dismenorėja pagal savo priežastis skirstoma į pirminę ir antrinę, tačiau pagrindinis jos simptomas – spazminio pobūdžio apatinės pilvo dalies skausmas. Su šiuo skausmu gali pasireikšti ir kitų simptomų, dėl kurių kartais tenka atsisakyti netgi svarbiausių planų ir labai ilgai lauktų kelionių, aktyvaus laisvalaikio užsiėmimų ir panašiai. Ką apie dismenorėją reikėtų žinoti kiekvienai moteriai arba jos artimiems žmonėms? 

 

 

Spalvinga simptomų paletė 

 

Dismenorėjos simptomai gali sudaryti labai „spalvingą puokštę“ negalavimų. Nuo bendro nuovargio, silpnumo, alpimo, nerimo, nervingumo, irzlumo ir beviltiškumo jausmo iki pykinimo, vėmimo, pilvo pūtimo ir viduriavimo bei labai stipraus galvos, pilvo apačios, nugaros skausmo, kuris gali plisti netgi į kojas. Kai kurioms moterims tomis dienomis taip bloga, kad jos negali pakilti iš lovos, atsisako valgyti.Stiprius skausmus kenčiančios moterys tampa nedarbingos ir nepajėgios netgi nusiprausti. Paprastai simptomai patys stipriausi pirmosiomis mėnesinių dienomis (dalis jų gali pasireikšti dar prieš menstruacijas), skausmų pikas – pirmąją parą. Tuomet jie po truputėlį silpsta ir vėl grįžta normali savijauta. Tam tikri dismenorėjos požymiai, ypač pasireiškiantys dar prieš mėnesines, būna labai panašūs į pirmuosius nėštumo požymius (pavyzdžiui, pykinimas, vėmimas), todėl kai kurios moterys dėl to dar labiau jaudinasi (žinoma, jų reakcija priklauso nuo to, ar nėštumas laukiamas ar ne). Jei dismenorėja trukdo gyventi, ją, kaip ir bet kurią kitą ligą ar sveikatos sutrikimą, gydyti tiesiog būtina. 

 

 

Dismenorėjos metu vyksta uždegiminiai procesai 

 

Kalbant apie dismenorėjos priežastis, ypač svarbų vaidmenį vaidina prostaglandinai, leukotrienai, vazopresinas. Šios biologiškai aktyvios medžiagos sukelia spazminius gimdos susitraukimus, gimdos kaklelio pokyčius, padidina kraujagyslių pralaidumą ir veikia kitus procesus, kurie itin svarbūs dismenorėjos (mėnesinių metu patiriamų dubens skausmų) atsiradimui. Įrodyta, kad spazminiai skausmai susiję su pernelyg dideliu šių medžiagų koncentracijos padidėjimu ir didesniu nervinių galūnėlių jautrumu, deguonies trūkumu audiniuose, uždegiminių procesų inicijavimu. Pastebima, kad kuo didesnės tam tikrų medžiagų koncentracijos moterų organizme, tuo mėnesinių metu patiriami skausmai gali būti intensyvesni. Vis dėlto prostaglandinai ir jų metabolitai svarbūs moters vaisingumui, nes padeda atsinaujinti gimdos endometriumui (jei moteris nepastoja, spazmuojant gimdai pašalinami nebereikalingi gimdos audiniai, skysčiai ir t.t.). 

 

 

Pirminės ir antrinės dismenorėjos priežastys skiriasi 

 

Pastebėta, kad pirminei dismenorėjai (kuri išsivysto nesant jokios ginekologinės patologijos) labai daug įtakos turi ir moters patiriamas stresas, propaguojamas gyvenimo būdas, psichologiniai aspektai, o kartais priežastys nežinomos – būna, kad mėnesinių skausmai pradingsta pilnai subrendus ar pagimdžius vaikelį. Antrinė dismenorėja susijusi su tam tikromis gimdos patologijomis, dažniausiai tai endometriozė, susiformavusios miomos, šlapimo takų ligos, gimdos spiralių sukeliamas poveikis, gerybiniai ir piktybiniai navikai ir panašiai. Pirminė dismenorėja dažniau nustatoma jaunoms negimdžiusioms moterims, o antrinė – vyresnėms ir jau dažniausiai gimdžiusioms moterims, bet tai tikrai nėra nesulaužoma taisyklė. Pavyzdžiui, endometriozė kartais gali būti diagnozuojama ir itin jaunoms merginoms. 

 

 

Dažniausiai skiriama nesteroidinių vaistų nuo uždegimo ir (arba) sudėtinių kontraceptikų 

 

Pirminės dismenorėjos gydymas dažniausiai remiasi nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) paskyrimu bei sudėtinių geriamųjų kontraceptikų parinkimu, ypač jei moteris pageidauja ir kontracepcijos. NVNU, pavyzdžiui, ibuprofenas, deksketoprofenas, naproksenas, teigiamai veikia apie 80 – 90 procentų dismenorėjos atvejų. Kodėl jie neveiksmingi likusioms moterims, neaišku. Tuomet ieškoma kitų gydymo kelių – taikoma akupunktūra, fizioterapija, meditacija, netgi aromaterapija bei jų deriniai. Svarbiausia, kad moteris pasijustų geriau. Antrinė dismenorėja gydoma remiantis ligos atsiradimo priežastimi, kurią reikia šalinti, koreguoti ar kontroliuoti, pavyzdžiui,  atlikti tam tikras chirurgines operacijas, siekiant pašalinti miomą, gydyti uždegimines ar navikines ligas ir panašiai. 

 

 

Parengė: farmacininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai